1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pimaş borudan görünmez iç filtre

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde lades tarafından 10 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. lades

  lades

  Mesajlar:
  363
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Cem Tunç
  Pimaş borudan görünmez iç filtre

  Kullanılan Malzemeler:

  1- Sirkülasyon kafa motoru veya bir iç filtrenin kafa motoru (tanktaki su miktarına göre olmalıdır) Ortalama bir akvaryum için olanı 15tl civarıdır.
  2- 110mm çapında,56cm uzunluğunda Pimaş boru ve kapağı 5tl (Eğer akvaryumunuz küçükse pimaş boru yerine 1 adet 2.5litrelik pet şişe veya 2 adet pet şişe birbirine eklenerek de yapılabilir.)
  3- CD kutusunun kapağı(arka kısmına bolca delik açılır) Maliyetsizdir
  4- 4 adet kullanmadığımız CD (CD'lerin çapı pimaş borunun iç çapı kadar olacak şekilde makasla kesilir ve bolca delinir,bölme aralarına konur.) Maliyetsizdir.
  5- 1OOgram kadar elyaf ve pamuk,
  6- 5 adet bulaşık süngeri(sert kısmından ayırılır ve doğranır,sert kısmı süngerin yanına konur) 2tl
  7- Kot yıkamada kullanılan taşlardan 1litre kadar.(Bu taşlar deliklidir,bakteri tutarlar)Maliyetsizdir,istendiğinde parasız verirler.
  8- 1litre kadar doğranmış biyolojik sünger. 2-3lira civarıdır.
  9- Kullanılmayan tül perde parçası varsa elyafın önüne koyulabilir pislikleri tutması için.Maliyetsizdir.
  10- Dereden,tepeden,deniz kenarından ya da yoldan toplanmış yada elde mevcut taşlar,filtrenin önüne dizilip filtreyi görünmez yapması için. :) Maliyetsizdir.
  Toplam maliyet 20-25lira civarındadır.
  Pimaş borunun hacmi yaklaşık 7-8litre civarındadır. Pimaşın kapağını kafa motorunun su giriş borusunun gireceği kadar genişlikte pançla deleriz,tangit ile yapıştırırız,daha sonra da kapağı pimaşa yapıştırırız. Borunun içine sırayla malzemeleri koyarız,aralarına delik CD'leri koyarız. Daha sonra da CD kutusunun kapağının arkasına bolca delik açıp pimaşın arkasını kapatırız CD kutusu bol gelecektir,araya şerit şeklinde kesilen sünger sıkıştırıldığında hiç de kolay çıkmayacak şekle girdiğini görürüz. Kafa motorunun temiz su çıkış kısmını suyun yüzeyine doğru sabitlersek su yüzeyindeki dalgalanma suyun havalanmasını yeterince sağlayacaktır. Pimaşın içinde mekanik ve biyolojik filtrasyon tanktaki canlıların yaşayabilecekleri ortamı sağlayacaktır.Normal bir dış filtrede bile bu kadar malzeme bulunmamaktadır. Pimaşı birkaç haftada bir,tanktaki canlı miktarına göre kolayca akvaryumdan çıkarıp CD kutusunu çıkarıp kaba pislikleri ve elyafı değiştirebiliriz. Pimaşı akvaryuma uzunlamasına yatırıp önüne taşları dizersek filtremiz görünmeyecektir. CD kutusunun deliklerinden giren kirli su filtre malzemelerinde temizlenerek kafa motorundan çıkar.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş