1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Piranha Tankı Dekorasyonu

Başlığı 'Piranha Balıkları Forum' kategorisinde legend tarafından 17 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. legend

  legend

  Mesajlar:
  174
  DEKORASYON

  *Akvaryum kurulumu başlığında, suyun amazon suyuna benzetilmesinden, bunun için neler yapabileceğinizden bahsetmiştim. Zaten su hazırlığında kullanabileceğiniz Sera Morena, dekorasyon amaçlı koyacağınız kütükler, PH ı dengelemek için dış filtenize koyacağınız Sera süper peat ( torf ) suyun rengini ve kimyasını değiştirecektir.

  *26 C. Su ısısı, hiç birimizin yabancı olmadığı tropik bir ısı, 18-30 C arası tolarabilite gözlenmesine rağmen, ısı değişimleri istenilen bir durum değil.

  *İyi bir hava motoru ile 24 saat hava sağlayın gibi bir madde her kaynakta yazsa da, hava taşından çıkan kabarcıkların PH ‘ı yükseltmesi sebebi ile ben hiçbir akvaryumumda hava motoru kullanmam. Hazır biçimde acil durumlar için bulundurmanız iyi olur. Filtrenin çıkışındaki dalgalarla su yüzeyinde oluşturacağınız akıntı oksijen ihtiyacını karşılayacaktır

  [​IMG]

  *Isıtıcınız, hareketli ve güçlü piranhanızın avlanması veya sık sık rastlayacağınız kavgaları sırasında kırılabilir. Üzücü sonuçlar ile karşılaşmamak için, kaliteli, kırıldığı zaman devreyi kesen türünden kaliteli bir marka seçin. Benim tercihim Jager’ dir. Isıtıcınızı ekstra vantuzlar ile güçlendirerek, bir kütüğün arkasına veya filtre borusunun yanına sabitleyiniz. Elektrik kablolarını iyice kamufle ediniz

  [​IMG][​IMG]

  Akvaryumdan dışarı atlamalarına karşı, akvaryumunuzun üzerini tam kapak yapınız, cam veya uygun bir malzeme ile komple kapatınız.

  *Akvaryumunuzdaki sivri cisimler, ağaç dalları, piranha akvaryumlarında önermediğimiz kaya parçaları. Panik, korku ve ani hareket esnasında balığınıza zarar verebilir.

  *Bitkilerinizi akvaryum tabanına vantuzlamanız veya ağaç köklerine bağlamanız sizin sinir sisteminiz yararınadır. Çünkü sökülen bitkileri yerlerine dikmekten sıkılabilirsiniz.

  *Piranhalarınızın ihtiyacı olan şey geniş akvaryum, saklanabilmeleri için kütükler, koğuklar, bitki kümeleridir.Bu ihtiyaçlarını karşılayın, bir hindistan cevizi kabuğu bile işinizi görebilir. Kendilerini daha güvende hissedeceklerinden cesur hareketler sergilediklerini görebilirsiz.

  *Kaya, kireç taşı, bilye, beyaz mermer, kalkerli kumtaşları, tebeşirli kayalar suyu alkali yapar ve piranhanız için zararlıdır. Mercan ve deniz kabukları bile su kimyasını değiştirir.*Bataklık odunu veya driftwood piranha akvaryumları için ideal dekor materyalidir. Hem akvaryumunuza amazon havası verir, hem ph düşürmek için gereklidir. Tankınıza yerleştirmeden önce tamamen temizlenmeli, bünyesindeki tanik asidi dışarı çıkarana kadar kaynatılmalıdır.Özellikle kullanmak için planladığınız, dışarıda bulduğunuz odunu kullanmadan önce reçine ve kir kalıntılarını temizlediğinizden emin olun.

  *Piranhalar beslenme esnasında besini paramparça ederler ve küçük parçalarla uğraşmazlar. Tank içerisinde savrulan besin parçaları su sirkülasyonu olmayan yerlere sıkışıp kalır. Atıklar zararlı amonyağı serbest bırakır, akvaryumunuzu oksijenden mahrum eder. Dekorasyonda ölü bölgeler kalmamasına dikkat edin. Güçlü dış filtre veya sump akvaryumunuzun vazgeçilmezidir. Powerhead / ler ile sirkülasyona destek sağlayın. Bu balıklarınızın gelişimi içinde önemlidir. Akıntılı akvaryumda yüzme piranhanızın metabolizmasını hızlandıracak, daha fazla beslenecek, daha fazla beslenen piranhanız daha hızlı büyüyecektir.

  [​IMG][​IMG]
  *En iyi subtrate, kumlu olandır. Dibe çakıl ( 2-5 mm ) serilebilir. Ham çakıl tavsiye edilmez. Dere yataklarından alınmış minerallerce zengin özellikle slikat içeren çakıl bitkilerin kökten beslenmesi ve tutunabilmesi için uygun bir taban malzemesidir. Artıkların taban malzemesi arasında birikmesi, daha önce bahsettiğimiz sebeblerden dolayı istenilen bir durum değildir. Su kalitesini olumsuz yönde etkiler. En iyi subtrate, diğer taraftan en az kirletendir. Uygun kedi balığı türleri gibi, pleco gibi balıklar yem atıklarının kullanılması konusunda fayda sağlasa da, bu pahalı ve tehlikeli bir yöntemdir. Piranhalar bu tip misafirlere pek tolerans göstermezler. Başka bir yararlı yol, bitkili akvaryumlar. Bitkiler CO2 gibi zararlıları kullanmanın yanında, nitrat sorununa da bir yerde çözümdür. Sudaki mevcut besinleri kullanırlar. Ayrıca bitkili tank görüntü açısından doyulmaz bir keyif verir. Tabi bu benim kişisel tercihim.
  [​IMG]
  *Dekorasyon kişisel bir tercihtir kuşkusuz. Kullanacağınız taban malzemesi rengi, akvaryum içi dekorasyon sizin zevkinize kalmış. Ancak bu bazı gerçekleri değiştirmez. Su kimyası, piranhaların ihtiyaçları gibi … Yalnız bazı dekorasyon önerilerim olabilir bunlar benimde okuduğum, uyguladığım % 100 fayda gördüğüm öneriler.

  Akvaryumunuzda piranhaların avlanmaları, rahat dolaşmaları için bir alan bırakın. Bu alan akvaryumunuzun orta kısmı olabilir, sağı olabilir, solu olabilir. Geri kalan alana bitki, kütük vs. yerleştirebilirsiniz.

  Kütük koyacağınız, bitki dikeceğiniz bölüm ile cam arasında piranhalarınızın rahat geçebileceği dolaşabileceği boşluklar bırakın. Gerisi sizin hayal gücüne kalmış.

  Arka plan konusunda, kullanmamanızı tavsiye ederim. Dar bir alanda piranhalarınızın bir tarafını sınırlıyorsunuz, 4 taraf cam onlara her yerin açık olduğu hissini uyandıracaktır. Kısıtlanmış olmanın stresini yaşamayacaklardır.

  Özetle:

  Piranhalar çeşitli su koşullarına adapte olabilen hatta kirli suda bile hayatta kalabilen sert, sağlam balıklardır.Ama optimal su koşullarını sağlamak en iyisidir, bütün uğraşımız bu doğrultudadır. Sıcaklık 24-28 C / Ph 6 seviyeleri (5-7.5 Tropikal Güney Amerika Nehirleri ) / loş bir aydınlatma / ideal dekor / biraz sağ duyu ve hayalgüçü. İşte piranhalarınızın ihtiyacı...  Akvaryum Bakımı

  Nihayet zevkle döşediğiniz, piranhalarınızı eklediğiniz akvaryumunuzun karşısına geçip zevkini sürme vakti...Zevkinizin daim olması için, haftada en fazla 1 saatinizi akvaryum bakımına ayırın.

  *Akvaryumunuzun dibini karıştırarak birilmiş pislikleri çekin, % 25-40 oranında suyu taze su ile değiştirin. Taze su dinlenmiş veya su hazırlayıcı kimyasallar ile arındırılmış olsun. % 40 dan fazlasını acil durumlar harici değiştirmeyin.

  *Dış filtrenizin elyaflarını yenileri ile değiştirin, subtract malzemelerini çeşme suyu ile yıkamayın, filtrenin kovasına çeşme suyu koymayın. Çeşme suyu kullanırsanız medyada ikamet eden bakterileri öldürürsünüz. Filtre temizliğinde akvaryum suyu kullanın.

  *Camlarda oluşan yosunları temizleyin. yosunlar bizim için göstergedir. Kahverengi yosunlar uyarıdır.Doğru gitmeyen bir şeyler var demektir. Döngünün ilk zamanlarında gördüğümüz türdendir. Dip çekin ve su değişimini arttırın. Test kiti ile check edin. Yeşil yosun ışık problemini aklımıza getirmeli. Işıklandırma fazla veya florasanın değiştirme vakti gelmiş demektir.

  *Piranha akvaryumunuza, su değişiminden sonra kaya tuzunu eriterek ekleyin. Başka bir ilaca ihtiyaç duymayacaksınız.

  *Haftalık düzenli ph / nitrat / amonyak testlerini yapın.

  AYDINLATMA


  Akvaryumda aydınlatma önemli bir konudur.

  Piranhalar parlak ışığı sevmezler, çünkü doğal ortamları sık sık çok karanlık, ağaç kökleri, bitkiler dolayısı ile loş ve yer yer 10 cm.ye kadar düşen görüş mesafesi ile bulanıktır. Bazı kaynaklar, parlak ışığın, piranha gözlerine zararlı olduğunu söyler. Gözlerini korumak için göz kapağına sahip olmadıklarından farklı ışığa kendini ayarlamak için gözlerini geri çekmeye çalışacaklardır.

  *Doğal ışık kullanmayı düşünüp, akvaryumu güneş alan bir yere koyabilirsiniz. Fikir mantıklı gibi görünsede, çirkin sonuçlarda beraberinde gelir. Alg patlaması

  [​IMG]
  *Geniş akvaryumlar için 36 Watt.lık tek florasan, daha küçük akvaryumlar için 18 watt.lık florasan yeterli olacaktır. Florasanın türü konusuna şimdi girmeyeceğim. Tropik ışık simulasyonu yapan pahalı florasanlardan kullanabilirsiniz veya en azında grolüx işinizi görecektir.Akvaryumun büyüklüğüne göre optimum bir watt seçin.
  [​IMG]
  *Çözüm, hepimizin kullandığı gibi yapay ışık. Fakat ışık dağılımı ile biraz oynamalıyız. Örneğin;Akvaryumun üzerine koyduğumuz cam bölgesel olarak boyanabilir. Karton ve kağıt gibi malzemeler ile kapatılabilir. Işık bir hüzme halinde akvaryuma ulaşır ise o bölüme bitki ekebilirsiniz. Diğer kısımlarda loş bir alan olur. Bir diğer öneri, florasanı sprey boya ile boyayıp ışığı kırabilirsiniz.

  *Su üstü bitki kullanımı da ışığın şiddetini azaltacaktır. Ayrıca dış filtrede kullandığınız torf ve kütüklerin salınımı suyun rengini koyulaştırdığından dolayı aydınlatmanız loş bir hal alacaktır.

  *Günde 12 saat aydınlatma idealdir. Fazlası yosunlaşmaya sebep olur.

  *Balıklarınızı aydınlatma açık iken yemleyin. İlk basta ışık açılınca korkabilirler, ancak zamanla alışırlar. Korkuyorlar diye ışığı hemen kapatmayın.

  *Çözüm, hepimizin kullandığı gibi yapay ışık. Fakat ışık dağılımı ile biraz oynamalıyız. Örneğin;Akvaryumun üzerine koyduğumuz cam bölgesel olarak boyanabilir. Karton ve kağıt gibi malzemeler ile kapatılabilir. Işık bir hüzme halinde akvaryuma ulaşır ise o bölüme bitki ekebilirsiniz. Diğer kısımlarda loş bir alan olur. Bir diğer öneri, florasanı sprey boya ile boyayıp ışığı kırabilirsiniz.

  *Su üstü bitki kullanımı da ışığın şiddetini azaltacaktır. Ayrıca dış filtrede kullandığınız torf ve kütüklerin salınımı suyun rengini koyulaştırdığından dolayı aydınlatmanız loş bir hal alacaktır.

  *Günde 12 saat aydınlatma idealdir. Fazlası yosunlaşmaya sebep olur.

  *Balıklarınızı aydınlatma açık iken yemleyin. İlk basta ışık açılınca korkabilirler, ancak zamanla alışırlar. Korkuyorlar diye ışığı hemen kapatmayın.

  [​IMG]
   
 2. Molly_Oscar

  Molly_Oscar

  Mesajlar:
  68
  Piranhaların bu kadar bitkili tanklarda yaşayabileceği hiç aklıma gelmezdi! huh:
   
 3. F4iLuR3

  F4iLuR3

  Mesajlar:
  101
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Halil Meriç
  Cevap: Piranha Tankı Dekorasyonu

  Güzel anlatım olmuş teşekkür ederim. Benim'de piranha merakım var ama akvaryum'um ne yazıkki 100lt :(
   

Sayfayı Paylaş