1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Piranhalarımda beyaz benek hastalığı..

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde MertBalim tarafından 20 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Piranhalarım beyaz benek hastalığına yakalandı.. Nasıl kurtulabilriim balıklarımı öldürebilirmi.. Makaleleri okudum yem yemez iştahsızlık yüzgeçlerini vicutlarına yapıştırır felan yazılmış.. Benim balıklar çok iştahlı yem yiyorlar sürekli yüzüyorlar sürtünmüyorlar ama benek benek vicutları.. Çözüm öneriniz v.b varmı? Piranhalara kaya tuzu koysam birşey olurmu tuz eklemesi yapılarak atlatılabilir yazılmış.

Suyun ısısı 30C
    10Lt ye 1 damla metilen mavisi
    %20 su değişimi

Bunları yaptım beneklerde azalma olmadı. Tuzlamayı düşünüyorum balığa zarar verirmi piranhayaa..?

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Isı 30 derece iyi, aydınlatmayı kapatarak bol oksijen ver ve filtreni kapat. sürkilasyon yapacak herhangi bir şey yoksa, filtrenin içini boşaltarak çalıştırabilirsin. İlaçlama yapmadan, önce aynı ısıya sahip, %30 su değişimli yapman gerekir, 3-4 gün bu şekilde devam et. Hastalıktan kurtulduğun zaman, %50 su değişimi yaparak devam edebilirsin Mert.

Yanlız benim bildiğim dozajlama, her 10 litreye 1 ml, yani 8-9 damla eder.

Geçmiş olsun......

3. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Hmm ilgin ve yardımın için teşekürler Murat abi, zaten hemen hemen yaptıklarımdan bahsetmişsin.10 lt 1ml damlatırsam 1 şişeyi boşaltmam gerekecek :) şişe net 28gr :) 1500 lt suya boşaltıyorsun şişeyi :)
    Bugun saat 20:00 gibi felan %40 su değişimi yapmayı düşünüyorum. Sonrasında balıkları tuzlu su banyosu yaptırıp akvaryuma koyacağım. Öyle atlatılıyormuş beyaz benek.

Beyaz benek çok nadir öldürürmüş balıkları ama beyaz beneğin yanı sıra erimede olduğu için biraz panik yaptım.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ana tankta tetavi zaten önerilmez Mert, biolojik döngüyü kaybetmek adına, birde bu tank 1500 litre olunca işin gerçekten zor.
    1500 litre tanka 150 ml kullandığını var sayarsak, buda 4-5 günde 1 litreye yakın ilaç demek, su değişimleri ilede battın demektir. :D

Tekrar geçmiş olsun umarım iyileştirirsin balıklarını....

Sayfayı Paylaş