1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Plastik Salınım Yapar mı

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde Batuhan Erogul tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Batuhan Erogul

  Batuhan Erogul

  Mesajlar:
  187
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Batuhan Eroğul
  Merhaba,

  Plastik bitki salınım yapar, balıklarını zehirler vs.. Diyorsunuz ya, akvaryumunuza koyduğunuz ısıtıcıda plastik var, hava taşında plastik var, hava hortumunda pvc var, filtrede plastik var. Bitkiler salınım yapıyorda bunlar salınım yapmıyormu ?
   
 2. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Her pvc yapmaz.Alman malı kaliteli pahalı kendini kanıtlamış bir marka salınım yapmayacak birinci sınıf pvc kullanır.Fakat üretimi belirsiz olan yumuşak plastikten yapılmış bitkiler tam bir muamma bu söylediğim ne olduğu belli olduğu olmayan ısıtıcı ve motorlar içinde geçerli.
   
  YIKIKTEMO, Batuhan Erogul ve Alparslan bunu beğendi.
 3. Batuhan Erogul

  Batuhan Erogul

  Mesajlar:
  187
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Batuhan Eroğul
  Şunuda belirtiyim plastik bitki yoktur. Pvc bitki vardır çünkü plastik o yapay bitkiler kadar yumuşak değildir. Serttir. Makinadan çıkıp soğuyana kadar yumuşak, soğuduktan sonra sertleşir.
   
 4. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.686
  Yer:
  ankara (aydın)
  Pvc diğer adı polivinil klorür olarak geçiyormuş. Geliştirilmiş ve farklı katkı maddeleri ile plastikleştirilmiş kimyasal ürün. Her türlü iş dalında örnek olarak hastahanelerde kullanılan serum torbaları bile kaliteli pvc den imal ediliyormuş. Plastik tek başına sert olduğu için içine katkı maddeleri ilave edilip yumuşak işlenebilir hale gelmesi sağlanıyor ve pvc elde ediliyormuş. Şimdi senin soruna gelecek olursak, bu katkı maddeleri nedir? Suya salınım yaparlar mı? Kullanılan bu katkı maddeleri belirlenen standartlara uygun mu? Bu açıdan düşünecek olursak suya salınım yapanı plastik olarak tek başına ele almamak gerekir. Piyasada belli bir yer edinmiş olan markalar ürünlerinde kesinlikle taviz vermez ve bu şekilde aynı görevi gören zararlı kimyasalları ürünlerinde kullanmazlar. Genellikle ucuz ve kötü kokulu yapay bitkiler görüyoruz piyasada bunlar pvc diye hepsi kaliteli olacak değil, yukarıda anlattığım işlemleri insan sağlığına zararlı olan maddeler katarak yapan firmalar olduğu da biliniyor.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 5. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Oyuncaklardaki kullanılan plastiklerin bile kurşun içerdiği ve tam denetlenemediği ülkemizde yapay bitkiye ne kadar güvenebileceksin ?Ben CE sertifikalısını görmedim şahsen.Hoş belgede ne kadar denetimden sonra veriliyor o da ayrı bir mesele.
   
  Batuhan Erogul ve veysel bunu beğendi.
 6. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  En güzel akvaryum doğaya yakın olan akvaryum dur...temo11
   
  Batuhan Erogul bunu beğendi.
 7. Batuhan Erogul

  Batuhan Erogul

  Mesajlar:
  187
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Batuhan Eroğul
  Beni yanlış anladınız galiba ben plastiği savunmuyorum. Savunulcak birşey değildir. Yasaklanması gereken birşeydir.
   
 8. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  İşin bir de malzemeyi renklendirme boyutu var. Renk veren pigmentler daha güçlü ve düşük maliyetli olduğu için solvent bazlı kullanılır genelde. Kalitesine göre bunlarda az veya çok salınım yapar.
  Alman yada çin malı yoktur, salınım yapan yada yapmayan malzeme vardır.
   
  murat parin ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 9. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Renkli plastik aksamlarda kurşunlu ve kadmiyumlu boyaların kullanılma ihtimali var, tabi siz dersiniz ki "ama bir çok plastik renkli akvaryum aksesuarı var", doğrudur bu yüzden belirli kalitenin üzerindeki markaları kullanıyoruz, özellikle ucuz, pespaye kurşunlu boya kullanımı çinli üreticilerin çok yaptığı bir şeydir. Adamlar bırak bu ekipmanları bundan bir iki yıl önce Mattel ve Hasbro gibi dünyaca ünlü oyuncak firmalarına fason yaptıkları 0-3 yaş oyuncaklarda bile bu tür boyaları kullandıkları ortaya çıkmıştı.

  size bir riskten bahsediyoruz, kullanıp kullanmamak sizin seçeneğiniz.
   
  murat parin ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 10. Batuhan Erogul

  Batuhan Erogul

  Mesajlar:
  187
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Batuhan Eroğul
  Bence salınım yapmıyan plastik yoktur. Hepsi yapar.
   
 11. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Hiç salınım yapmayan plastikler mevcut, bu tür plastikler kimya,gıda ve sağlık sektöründe, benzerleri akvaryum dünyasında kullanılıyor. Mesela süt ve ayran ambalajlamasında kullanılan plastik şişeler en düşük salınım özelliğine sahip plastiklerdir. Üretilmiş hiç bir labaratuvar testi bu materyallerde ölçülebilir salınım tespit edemez. plastikten değil aslında boyadan bahsediyoruz.
   
  murat parin ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 12. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Sıfır salınım yapan epoksi kaplamalar,boyalar,yapıştırıcılar mevcut. İçme suyu tanklarında kullanılması için sıfır salınım şartı aranır.

  GT-I9500 üzerinde Tapatalk ile gönderildi now Free
   
  murat parin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş