1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Plati ve Kılıç Kuyruk

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde dj_tayfun tarafından 12 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. dj_tayfun

dj_tayfun

Arkadaşlar benim akvaryumumda 1 Plati bir de ona benzer kılıç kuyruk var. Fakat bunların cinsiyet ayrımını yapamıyorum.

Lütfen yardımcı olurmusunuz, fotoğraflar aşağıda.

Büyük harf kullanımı---------------- M.D. 2

http://yfrog.com/7512112009555jx

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Plati ve kılıç kuyruk

Kılıçkuyruk dediğiniz Erkek kılıçkuyruktur.Platiyi bilmiyorum :)

3. dj_tayfun

dj_tayfun

Kılıç kuyruğun dişisi farklı mı oluyor ? Mesela bendeki plati disi ise onla çiftleşir mi ?

M-D-3

4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Plati ve Kılıç Kuyruk

Plati de kılıç kuyruk da erkek bana göre. Balıkları çoğaltmanız gerek biraz. Birkaç erkek 6 kadar dişi türlerden eklenirse daha iyi olur.

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Plati ve Kılıç Kuyruk

Platiden anlamadığım için Platinin cinsine cevap veremiyorum ama KılıçKuyruk %1000 erkek ;)

7. dj_tayfun

dj_tayfun

Ben de ıkısıde erkek dıye tahmın edıyordum zaten cunku yaklasık 2 aydır yavru vermedı halıylen ıkısıde erkek oluyor...

Benım 140 lt akvaryumumda karma hepsınden azar azar var şu anda...

Lepistes 2e 2d 15 yavru 1 aylık
    1 erkek plati
    1 erkek kılıç kuyruk
    1 sıyah beyaz balon moli(buda erkek sanırım cunku 2 aydır yavru vermedı erkek valıfera olmasına ragmen)
    1 dişi siyah moli
    1 erkek valifera
    2 sıyah neon
    2 çöpçu
    1 vatoz

C.tesı gunude bı arkadasımdanda 100 tane kılıc kuyruk yavrusu alıcağım......

Sizce nasıl _??

Fazla bı balıkta almak ıstemıorum yavrularda gelınce akvaryum balıkla dolup tasıcak...

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Plati ve Kılıç Kuyruk

Kılıçkuyruk erkek belli.. Öteki balık pek net değil.. Kuyruk kısmı biraz perdeli gibi duruyor oda dişi olabilir diye düşündürmüyor değil.. Kılıçkuyrukla platinin çiftleşmesi için çok zor deniyor.. Hiç denemedim ben ama yoklukta naparlar bilemem..

100 kılıçkuyruk bayağı fazla.. Filtrasyonunuz ne durumda bilemiyorum.. İç mi dış mı ?

9. dj_tayfun

dj_tayfun

Plati ve Kılıç Kuyruk

İç filtre var şimdilik dış filtrem arızalandı. :( 100 kılıç yavrusu çok demişsiniz maksimum kaç tane almalıyım ?

-----------------------

M.D.4

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Plati ve Kılıç Kuyruk

100 adet yavrudan bayağı bir kısmını kaybedebilirsiniz baştan söyliyim.. Su değişimleri çok önemli.. Çünkü bu suya bayağı bir yem atılacak.. Yemin suya çözülmesini geçtim bu yemler yenecek sonra dışkılanacak sonra yenmeyen yemler falan tanka bariz bir kirlenme olacak.. Düzenli su değiştirmeniz lazım sağlamda filtreleme lazım.. Bunlar olmazsa hergün 3'er 5'er balık ölüsü toplayabilirsiniz.. Yavrudan balık alıp büyütmek işin en zevkli kısmıdır ama o kadar çok yavruyada bence gerek yok.. Gerçekten bir zaman sonra hem gözü yoruyor hemde hergün ölü toplamak insanı hem üzüyor hemde sinirini bozuyor.. 15-20 yavru alın az olsun öz olsun.. Tabii bu benim fikrim..

11. veteriner

veteriner

Plati ve Kılıç Kuyruk

Benim de 30lt ve 10lt akvaryumlarım var.Plati beslemeyi düşünüyorum sizce uygunmu 10lt ligi yavrular için hazıllayacagım.
    Plati için bilgi vere bilirmisiniz?

12. taygun

taygun Guest

Plati ve Kılıç Kuyruk

Merhaba,

Kılıç kuyruktan emin değilim ama haha: platinin dişi olduğunu çok net bir şekilde söyleyebilirim. Eğer plati erkek olsaydı üreme organını (gonopd) bu resimlerden rahatlıkla söyleyebilirdik. Yani gonopodu rahatlıklar bu resimlerden görmeliydik. Bir değer belirti ise karın bölgesindeki şişkinliktir. Çok olmamakla birlikte karın bölgesinde görülen kavis bu balığın dişi olduğunu göstermektedir. Erkeklerde bu şişkinlik bu kadar değildir. Erkeklerin karın yapısı biraz daha düzdür. Bu düzlüğü kılıçkuyruğun karın yapısına bakarak da görebilirsiniz.

Öte yandan platinin dişi olduğunun ispatı da 5. resimde görülen yavrudur. haha: Resimler link olarak verildiği için açıp kaparken herkesin gözünden kaçmış olmalı.Resimleri ekrana yapıştırca gördüm bende. Akvaryumda iki balık olduğuna göre bu yavru platiden çıkmış olmalı. pala.gif ufak bir iddiada daha bulunayım ki bu yavru uzunluğu nedeni ile bana kılıç kuyruk yavrusu gibi geldi. Bildiğim kadarıyla plati yavruları bu kadar uzun olmazlar.

Plati ile kılıç kuyruğun çiftleşmesine gelince. Olma ihtimali vardı. Çünkü her iki balıkta akrabadırlar. Üst paragrafta bahsettiğim gibi, bu yavru balık, uzunluğu nedeni ile kılıçkuyruk X plati kırması olabilir. smiley18.gif

13. veteriner

veteriner

Plati ve Kılıç Kuyruk

İkiside erkek hayırlı olsun, bence yanlarına dişi al. saygılar:gif

M.D. 10

Lütfen, imla kurallarına dikkat edeniz.

Sayfayı Paylaş