1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pleksi Yavruluk

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde reis tarafından 8 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar,uzun bir aradan sonra dıy yapımlarla yeniden karşınızdayım.Konularımı takip edenler bilir,geçmişte pleksi yavruluklar yapmış ve yapım aşamalarını buradan siz değerli dostlarımla paylaşmıştım.

Şimdi ise hediye etmek üzere,forum yöneticilerimizden sevgili kardeşim İsmail ATEŞ ve forum üyemiz,değerli hocamız,Emel hanıma birer tane yavruluk yaptım.:hepiniziseviyorum:

Pleksileri düzgün kesebilmek için marangoza götürdüm önce. Benim atölyede yatar diye tabir ettiğimiz testere olmadığından parçalar daha düzgün çıksın istediğim için. Marangoz arkadaşın testeresi körleşmiş ne yazıkki ve pleksiyi kesmek isterken pleksiyi parçaladı.:hasta:Bende arta kalan pleksileri alıp atölyeye döndüm ve kara düzen eski usül taş motoruyla kesmek zorunda kaldım pleksileri.Tabi pleksi kırılınca İsmail kardeşimin istediği 20 cm lik genişlik kurtarmadı ve mecburen genişliği 15 cm e düşürmek zorunda kaldım.:cekingen:

Neyse lafı fazla dolandırmadan geçelim yapım aşamalarına.

Bunlar lazım olan malzemelerimiz. Kestiğim parçaları klaraform ile yapıştırdım.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Yapıştırma işlemi bitti.

İnce klaraformla parçaları yapıştırdıktan sonra kalın klaraform ile ek yerlerine tekrar yapıştırma işlemi yaparak kurumaya bıraktım.

Pleksileri taş motoruyla kestiğim için ister istemez hafifte olsa parçalarda gönyesizlik vardı. Yapıştırma işlemi tamamen bittikten sonra dışarı taşan kısımları tesfiye ettim.

[​IMG] [​IMG]

Bu arada gene herzamanki gibi ufak bir kaza.:hasta: Parmakları testereye kaptırdım.:der: ( Sakar Şakir diyenin kalbini kırarım ona göre :D:D:D )

Sıra geldi yavruluğun yanlarına delik açmaya.Buraya gelişi güzel onlarca delik açtım 2 mm. genişliğinde.
    [​IMG] [​IMG]

İsmail in yavruluğu cama askılı olacak. Cam ise 10 mm kalınlıkta olduğu için yavruluğun ayaklarını 10 mm cama rahatlıkla geçecek kalınlıkta bükmem gerekiyordu. Fakat elimde 10 mm kalınlıkta mastar olarak kullanabileceğim bir malzeme yoktu ve önce 8 mm pleksi,sonra 2 mm pleksi keserek üst üste yapıştırıp 10 mm mastar elde ettim.Bu mastarın üzerinde yavruluğun ayaklarını bükeceğim.

[​IMG] [​IMG]

Bunlarda yavruluğun askı ayakları.

[​IMG] [​IMG]

Daha önceden hazırladığım mastar üzerinde,sıcak hava tabancası ile ayakları eritip büktüm.

Ve sonunda yavruluklarımız bitti.dans:

İsmail in yavruluğunu deneme amaçlı benim boş ( gariban ) akvaryuma astım.

Yavruluklarımız 30x15x15 ve 20x15x15 ölçülerinde oldu.

( Emel hocam,mahallemdeki iki akvaryumcunun ikisinede gittim fakat aradğımız vantuzlardan bulamadım.:hasta: Çevre mahallelerdeki akvaryumcuları dolaşacak zamanımda olmadı açıkcası.:cekingen:Sizin ordaki akvaryumculara bakabilirmisiniz bahsettiğim vantuzlardan varmı diye ? Bulursanız bana vantuzun arkasındaki çıkıntının kaç mm olduğunu söylerseniz yavruluğa ona uygun deliklerini açıp öyle yollarım.:ay:)

Arkadaşlar yavruluklarınız hayırlı olsun.İnşallah bu yavrulukların içinde nice sağlıkla yavrular beslersiniz.:nazar:

grafikdelisi, Çağatay, volkantr34 ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Çok ama çok teşekkür ederim Olcay Bey,Hakkınızı helal edin kan bile akıtmışsınız :( Büyük geçmiş olsun :( Çok emek verdiniz Allah razı olsun.Ama tüm emeklerinize değmiş olduğu da aşikar.Ben bugün çıkıp bakayım vantuz için ama hangisi iyidir nerden bileceğim?Çevremdeki akvaryumcular satmak amaçlı dişi kenyiye mavi prenses diyecek ahlaktalar hal böyle olunca vantuzun iyisi bu abla diye bana basit bir şey vermeyeceğinin garantisini sağlayamam.Yine de bir bakar buradan size yazarım.Belki çıkıntının mm'sinden ya da renginden ötürü filan siz anlarsınız iyisi mi kötüsü mü diye bir standart yakalarız belki.Hani siyahlar daha dayanıklı yapılıyordur filan diye.Ben size söylerim sizden onay çıkarsa tekrar gider alırım kaç tane istiyorsanız.Tekrar çok teşekkür ediryorum Olcay Bey.Emeğinize sağlık :)

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Olcay ellerine emeğine sağlık.

Şu kendini parçalama, kolunu kırma, kendini kesme sakarlığına da değinmeden geçemeyeceğim, ben sigortacı olsam sana sağlık sigortası yapmam.:F:F:F

volkantr34, denideni ve reis bunu beğendi.
  4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Emel hocam aradığımız vantuz tam olarak bu.Genelde kafa motorları yada iç filitrelerle birlikte veriliyor bunlar ama haricende satılanı var.

Bu arada hocam konuda yazmayı unutmuşum; kullandığım pleksiler yeniydi fakat uzun zamandır atölyede ordan oraya taşıyıp üstünede diğer malzemeler bindikçe ufak tefekte olsa çizikler var. Çok rahatsız edici değil ama böylede bir durum söz konusu. Kusura bakmayın.:cekingen:

Bu arada siz ve İsmail hocam bana özelden adreslerinizi yazmayı unutmayın.

Murat abi hiç sorma yaa. Nazarmı değiyor iş yaparken nedir anlamadım.:der: Bişe değil,adımız sakar Şakir e çıktı ona yanıyorum.:D Nerde benim ilkyardım eğitimi almış komşum ? :can:

denideni bunu beğendi.
  5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Olcay hocam çok teşekkürler,işinin arasında vakit ayırdın hakkını helal et.Diğer konuya değinmeyeceğim murat abi gerekeni yazmış:Dgeçmiş olsun abi .Şimdi benim dişiler villa tipi yavruluğu görünce aşk'a gelip üretimi seriye bağlayabilirler.

denideni ve reis bunu beğendi.
  6. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    Valla ben çok beğendım gözüm kaldı :)

7. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Hocam tebrik ederim çok güzel olmuş... Elleri kaptırmışsınız aman dikkat :dikkat:

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Olcay teşekkürler. Fotoğraflar küçük upload edilmiş ama anlaşılıyor. Sen bu işi biliyorsun.

9. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Ellerine sağlık Olcay abi. Fotoğraflar meslek sırrı adına küçük yüklenmiş olmasın :D :F

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Helal olsun İsmail. Lafı bile olmaz. Senin küçük canavarlara ufak bir armağanım sadece.:em:

Güven,herseferinde bi yerlerimi dağıtıyorumyaa. Nefret ediyorum bu huyumdan.:der: Artık huymudur,sakarlıkmıdır,işe kendimi kaptırınca dikkatsizliğimmidir,nazarmıdır nedir anlamadımya neyse.:)

Temel abi,ençok senin yorumunu bekliyordum. Konuya mesaj yazdığını görünce inan çekine çekine okudum. Şimdi gene Sakar Şakir diyeceksin sandım.:D

Abi geçenlerde benim telefonu kaybettim.Artık kayıpmı oldu,çalındımı bilmiyorum. Yeni bir tel aldım biraz karışık.Kamera ayarlarını yapamamışım ve resimleri ufak boyutta çekmiş.:bilmem: Bende resimleri upload ederken farkına vardım.:an:

Yok Hasan meslek sırrı değil abicim. Tamamen teknoloji özürlüsü olmamdan kaynaklanıyor olay.:D

İsmail hocam,adresini aldım. Nasip olursa yarın kargoya vereceğim İnşallah.

Emel hocam adresinizi özelden bildirin sizde. Sizinkinide yarın kargoya vereyim. Bu arada vantuzx bulabildinizmi ?

denideni ve cirol bunu beğendi.
  11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Olcay hocam teşekkürler vakit ayırdığın için.Birde ustanın işine karışılmaz ama açtığın delikler sadece yan taraflar galiba yeterli olur'mu geldiğinde ben ilaveten delik açayım'mı?.

denideni bunu beğendi.
  12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İsmail,sadece iki yan taraflardan delik açtım.Bu delikleri akıntı yönüne doğru gelecek şekilde ayarlarsan yavruluğu yeterli gelir. Ama istersen matkapla ilave deliklerde açabilirsin tabi.:ay:

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Çünkü olcay hocam yavruluk yan bölüme asılacağı için akıntı sağlıklı olmayabilir diye düşünüyorum.

denideni bunu beğendi.
  14. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Olcay Bey hafta sonu 3 farklı semtlerde 3 farklı akvaryumcu gezme şansımız oldu eşimle fakat bahsettiğiniz vantuzlardan bulduğum halde filtreyle beraber olmak şartıyla satıyorlardı.Ayrı bulamadık.Birde malesef insanlar akvaryumcu değil petshop zihniyetiyle çalışıyorlar ve esnaflık ölmüş :( istediğimiz en fazla 5 adet vantuz ve aldığımız cevap üzgünüz ayrı satmıyoruz.Durum bu.Ne diyorsunuz?Birde kargo ile mi göndereceksiniz Olcay Bey,hangi kargo olacaksa yazabilir misiniz ben ona göre yönlendireceğimde gelecek yeri.

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yani önlerdendemi delik açmayı düşünüyorsun İsmail? Ben önlerden görüntüyü bozmamak için delik açmadım. Ama tabi ihtiyaç doğrultusunda önden yada arkadanda delikler açabilirsin. Bu arada senin yavruluğu bugün MNG karkoda çalışan arkadaşıma teslim ettim. Sabahtan kısmet olursa sana doğru yolculağa çıkacak yavruluğun.

Emel abla, maalesef adamlar haklı kızmamak lazım. Doğru söylüyorlar aradığımız vantuzlar bu motorlarla birlikte satılıyor genelde. Ama dediğim gibi haricen satılanlarıda var ama heryerde kolayca bulunmuyor. Ben eve gittiğimde bu akşam güzelce ortalığı bi talan edeyim bakalım. Eskiden kalma benim üretimhaneden kalma bu vantuzlardan varmı bakayım.saat:gif Bu tarz ekipmanlardan bende abartmıyorum bir kamyonet dolusu vardı ve hepsini eşe dosta önüme gelene dağıttım.İnşallah kıyıda köşede sıkışmış birkaç tane vantuz bulabilirim. Tabi geride kalanlarıda atmadıysam.:hasta: Vantuzu bulduk bulduk,bulamadık ozaman akvaryumun kayıtlarına uygun bir ayak sistemi yapacağız çaresiz.saat:gif Yavruluğu MNG kargoyla yollayacağım Emel abla. Adresinizi özelden verirsiniz.

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Maşallah Olcay Hocam. Çok güzel bir yavruluk olmuş. Çokta şık gözüküyor ellerine sağlık.

denideni bunu beğendi.
  17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Teşekkür ederim Doğuş. Çokta güzel olmasada çam sakızı çoban armağanı dostlarımıza.:hepiniziseviyorum:

denideni bunu beğendi.
  18. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    :D:D:D:D

reis, uozgul, denideni ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Aman gözünüz kalmasın,bir gün işten eve dönünce yavruluğu dipte bulmayalım.

--- Ekleme; ---

heehheh :) ne güldüm :)

Olcay Bey adres tamamdır.

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Adresinizi aldım hocam. Yarın sabah nasip olursa yollayacağım emanetinizi. Bu arada evi talan ettim akşam ama vantuz değil akvaryum namına hiçbirşey kalmamış.Bir iki tane kafa motoru kalmıştı hatırladığım kadarıyla ve onlarda bu vantuzlardan vardı ama galiba o motorlarıda atmışım hatırlamıyorum.:bilmem: Ben yavruluğun 4 bir köşesine delik açsam siz ordan vantuz bulabilirmiisniz ?

Yada akvaryumun kapağını kaldırıp üstteki kuşakların resmini çekip ve o kuşakların kaç cm olduğunu yazarmısınız? Ona göre bir ayak sistemi geliştirelim yavruluğa.saat:gif

--- Ekleme; ---

Hocam ozaman çare yok vantuz bulacağız.saat:gif Ama siz genede akvaryumun üstünden birkaç kare çekin. Bir bakalım duruma. Belkide birşeyler ayarlayabiliriz.saat:gif

Sayfayı Paylaş