1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pleksiden sump yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde resifadam tarafından 10 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. resifadam

resifadam

Merhabalar... yeni almış olduğum ve hala inşaatı devam eden evime salon ve mutfak arasındaki duvara gömme deniz akvaryumu kuracağım.bir yıldır forum aracılığıyla 2.el malzeme ve ekipman toplamaktayım.kaliteli ürünlerin çok pahalı olması ve benimde ömrüm yettiğince bu hobiyi sürdürmek istediğimden dolayı sağlam bir sistem kurup en ince ayrıntısına kadar düşünmekteyim.forumdaki arkadaşlardan tedarik ettiğim kayaların dizayn ını yaptıktan sonra sistemin kalbi olan sump yapmaya ve ekipmanlarımı sumpa yerleştirmek istiyorum.sumptan sonra sigma profilden sehpasını kendim yapacağım.bu hobi nin en güzel tarafıda bu zaten.herkesin hayali olan pleksiden sump yapımını 1 aydır projesini önce kırtasiyeden aldığım mukavva ya cetvelle pergelle çizdim.ilk amacım camdan yapmaktı sumpı iç kısımlardaki boşluk ları kesmek için su jeti olan bir işletmeye gittim her parça için 75tl istediler.9 parçadan oluştuğu için fiyat uçuk çıktı.cam ile pleksi arasında fiyat farkı azalınca pleksiye karar verdim.yurt dışından almak istedim fiyat 1552 Euro kargo parasıyla 5700tl fiyat çıkmakta.benim gibi böyle bir sistemin hayalini kuran ve benim gibi 5700tl veremeyen arkadaşlara kendimiz yapınca ne kadara mal oluyor bu konuyu açmak istedim.
    Öncelikle sumpun ölçüleri 140×60genişlik×38yükseklik.
    100×200 8mm beyaz pleksi tabaka 3 adet.tabakası 300 tl
    Kesim ücreti :lazerin saati 60tl.yaklasık 4 saat sürmekte

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tristan, sernur83, Erdem. ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. resifadam

resifadam

Bu hafta içi cnc frezede birleştirme yerlerine geçme kanalları açtıracağım.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Marineros, burak ozu, sernur83 ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  3. resifadam

resifadam

Üst kapağını yarın çizimi ni bitirip lazer kesimciye maili ile gönderip bitireceğim.hafta sonuna kadar bitirmeye çalışacağım

veysel, emrah aytekin ve corax bunu beğendi.
  4. erkan efe

erkan efe

Yer:
    Ankara
    İsim:
    erkan efe
    Çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık, aslında fiyatlarda son derece uygun bulmuşsunuz, umarım her şey yolunda gider, başarılı bir iş çıkar ortaya.

5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Neden lazer ile kestiriyorsunuz?
    CNC de kesebiliyor normalde. Bu kadar uzun sürmez.

6. resifadam

resifadam

Fiyat bursa da böyle bu pleksi üreten firma sanırım izmirde. izmirde ikamet edenler dahada uygun bulabilirler.benim sump büyük 140cm uzunluğunda 60cm genişliğinde küçük tankı olanlar dahada ucuza mal edebilirler.bu pleksiden daha önce akvaryumun ićinde kullandım siyah arka fon olarak camın üstüne yapıştırdım.bir yıl kullandım benden sonrada bir arkadaşa verdim oda hala kullanıyor.çizimlerini bu akşam bitireceğim

7. resifadam

resifadam

Pleksi yi aldığım yer evime biraz uzak ve arabam yok malesef hemen yanında lazer kesim yeri var oraya kestirip minibüsle evime getirdim.çok hafif ve sağlam bir malzeme.arabam olsaydı cnc de kestirirdim.

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Emeğinize sağlık dediğiniz gibi hazır almaktan daha zevlkli.

9. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Cok guzel bir calisma, kolay gelsin. Yapistirma isleminin sonuclarini merak ediyorum

harfuzmani bunu beğendi.
  10. resifadam

resifadam

Özel yapıştırıcısı var koyu kıvamda olan da var ayrıca birleşim yerlerinde kanallar olucak geçmeli gibi çizimleri yapıyorum freze ile açtıracağım bitince paylaşıcam.inşaallah güzel olur

taakaa bunu beğendi.
  11. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Guzel olacagi kesin, son maliyet ne olacak bakalim.

12. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Bir türlü cesaret edemediğim bir çalışma, inşallah güzel sonuçlanır. Yoğun kıvamlı olan hem daha sağlam olur hem de kabarcık bırakmaz. Royal Exclusiv PVC kaynak çubuklarıyla bu işlemi yapıyor ama ne kadar araştırsam da bir türlü sumpın nasıl yapıştırıldığını bulamadım kendi sitesinde aşamalı şekilde resimleri var fakat sadece o kısım yok :)

13. resifadam

resifadam

Bende aynı şekilde araştırdım üstat fakat bende bulamadım.pleksiden sump yapanlar kloroform kullandıklarını yazmışlar.tabanı nı yer iki yandan 1 cm büyük yaptım ve 8mm kanallar açarak birleştirme yerleri açtırcam.çizimi bitirdim güzel olur inşallah [​IMG]

yziyas, Erdem., veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. resifadam

resifadam

Kloroform içine pleksi rendeleyip talaşları eriyene kadar bekleticem sakız kıvama gelince silikon gibi köşeleri doldurunca kaçırmaz herhalde.

15. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    İşte adamlar o kanalları birbirine geçmeli açıyor laminat parke gibi click li dışına da direk hat boyu pvc kaynaklıyorlar işlemin nasıl olduğunu bir türlü bulamadım dediğim gibi. :) Bir de o açtığınız kanalın içine sakız değil de jöle kıvamında yayıp çok beklemeden hemen kanala geçirirseniz pleksiyi kanımca çok kuvvetli yapışır köşelere de silikon gibi sıkmak zorunda kalmazsınız estetik açısından da daha iyi durur gerçi pleksi beyaz fazla belli olmaz ama yine de denemelik ufak bir fazlalık parça varsa dediğimi deneyebilirsiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

sernur83 bunu beğendi.
  16. resifadam

resifadam

Çok teşekkür ederim güzel fikir

17. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Rica ederim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

18. Birader

Birader

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erkan Keser
    Merakla beklemedeyim, son durum nedir? :)

19. resifadam

resifadam

Bugün freze ciye verdim yarın kısmetse bitecek.yapıştırması kalacak sadece hafta sonu araya girince uzadı

20. resifadam

resifadam

Bu arada pleksi tabakasında n kalan kısımlardan parçalar kestirdi isteyen olursa verebilirim

Sayfayı Paylaş