1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Plexi taşırma kutusu

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde badboy87 tarafından 17 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. badboy87

badboy87

İsim:
    ismail hakkı

ustalar mrb.
    arkadaşıma plexiden taşırma kutusu yaptırdım, Ozan beyin sürahiden yaptığı sistemden yapacağım fakat taşırmasını nasıl yapmalıyım elimdeki imkanlara göre, Ozan beyin kullandığı contalı sıkıştırmalı sistemi bulamadım ankarada, ayrıca arkadaşım kloroform ile tutturmuş sadece, sırdırmazlığını silikonla sağlamaya çalışmış olmamış silikonları söktüm şırınga ile kloroform çeksem içten olur sanırım, taşırma olarak pimaş yapışırmı kloroform ile yapışırsa tabandan 50lik pimaş için delik açtırıp alttan pimaş yerleştirmeyi düşünüyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Plexi taşırma kutusu

Güzel olmuş ellerine sağlık. Kloroform pleksi için mükemmel bir seçim elbette. Tabi eğer pleksiler tam öpüşmüyor ise aralarda boşluklar kalabilir. Kalın kloroform ile üzerinden tekrar geçmek iyi olur. İçerden dışardan fark etmez çekin yeter. Aralar dolsun ve sızdarmısın başka sıkıntı yok. Somunlu aparat kısmı için gerçekten kendinizi zorluyorsunuz gibi geldi bana. Çok daha pratik çözülebilir. Üstelik kloroform pleksi ile pimaşı asla yapıştırmaz. Fırat boru ve aparatlarını satan bayiilerden redüksiyon istiyorum diyin vereceklerdir. Orhan abinin akvaryumda bundan kullanıştık aşağıda fotoğrafta malzeme görülüyor. O da olmadı bir lavabo sifonunun somunlu kısımları kullanılabilir ve ya yapıştırılabilir. İçerden takarsınız ve geniş yuvarlak kısmı pleksiye yapıştırıcı ile yapıştırırsınız.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Plexi taşırma kutusu

Bu sumpun kulesimidir? Owerflow içinmidir ? Anlayamadım?

Sorun pleksinin su kaçırması ise, pleksilerin ek yerlerindeki boşluklara kalın klaraform çekerek halledebilirsiniz.

4. badboy87

badboy87

İsim:
    ismail hakkı
    Plexi taşırma kutusu

Bu taşırma kutusu henüz deliğini delmedim, Temel abi sağol ilk resimdekini buldum hallettim sağol, montajını yaptıktan sonra paylaşırım resimlerini.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Plexi taşırma kutusu

Sevindim bulmana, yapım ve kullanım aşamasını paylaşırsan seviniriz. burda:gif

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Plexi taşırma kutusu

Taşırma kutusuda ne yahu ? huh: Saat te 12 yi geçmedi ama nedense bugün kafam erken durdu. :D

Taşırma kutusu dediğiniz akvaryumun yanına monte edip owerflov ile suyu sumpa indirmekte kullanılan aparatmı ? saat:gif

7. badboy87

badboy87

İsim:
    ismail hakkı
    Plexi taşırma kutusu

Evet sizin sürahiden yaptığınız sistemi ben plexiden yaptım. Şu an kutuya yandan delik açtım, sadece kloroform ile yalıtımı kaldı onuda arkadaşım pazartesi getirecek. Eczanelerde olabileceğini söylediler sordum birkaç yere ama yoktu bugünde pazar kaldı pazartesiye.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Plexi taşırma kutusu

Klaraform eskiden eczanelerde bulunuyordu evet. Ama artık olsa olsa eczaa depolarında belki vardır. Ama hiç boşuna aramayın. Direk reklam,tabela malzemeleri satan bir yere gidin ve alın. Yalıtımda kullanacağınız klaraform kalın olmalı. İnce klaraform hızlı yapıştır fakat dolgu yapmaz. Kalın klaraform hem sağlam yapışmasını sağlar hemde ufak boşlukları doldurur. saygılar:gif

9. badboy87

badboy87

İsim:
    ismail hakkı
    Plexi taşırma kutusu

Ve ustalar son durum;
    plexinin sızdırmazlığını sağladım,
    taşırma kutusundaki deliğin sızdırmazlığını contalarla sağladım,
    (taşırma kutusundaki dirsekler ve deliklerin çapı 5cm)
    sumpa giden spiral hortum 50lik 5cm,
    tanktan kutuya çamaşır makinesi atık borusu kullandım 4 adet,

sistem şu haliyle teorik olarak çalışıyor fakat galiba ben kafa motorunu büyük aldım (at105-3000lt) tahminimden de kuvvetli su basıyor kumu havalandırıyor meteor çukuru gibi oydu kumu :D bu yüzden tank daha hızlı yükseliyor, önce 2 boru ile taşırma yapmıştım çamaşır makinesi hortumundan 2 tane daha ekledim biraz düzeldi ama hala yetersiz daha ne koyucaz anlamadım huh: , kafa motoruna taktığım hortumun hemen dibinden bir delik açtım yukarıya fazla basmaması için biraz normale döndü, ama sanki şebeke borusu patlamış gibi tanzik var şaşırdım zor tuttum taa dolabın dışına sıçratıyordu :D ben diyorum ki kafa motorununun ucundan t ile hortumu bölüp bir uca nerden bulacaksam artık plastik bir musluk takayım musluğu ayarlayarak debiyi kontrol edebileyim. Bir fikir verin muslukmu taksam daha sağlıklı olur daha kalın borularlamı taşırma yapayım, birde ben discus beslicem kafa motorunun akıntısı fazla geldi bana muslukla biraz azaltabilirim sanırım.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Plexi taşırma kutusu

Tebrik ederim süper olmuş. :helalolsun: Şikayetlerinize bakarsak anlaşılan akvaryuma basılan su aynı rahatlıkta aşağı inmiyor. Tespit motor güçlü ve fazla su basıyor ama geri dönemiyor. Güç nispeten düşürülürse rahatlama olur. Fakat biz mevcut soruna bakalım. Motor çıkışına vana motoru çok zorlar. Bu yüzden çözüme bakalım. Değişmesi ayrı bir konu motorun. Boru sayısını artırmak elbette rahatlatır ama düşünmek gerekir neden çamaşır makinası hortumu ? 4 tanesinin çapı toplansa bile ortaya çıkan çap tatmin edici olmayabilir.

Bu noktada çözüme bakalım ve eksikleri belirleyelim. saat:gif

Mesela çamaşır makinası hortumları yerine temiz bir adet 70.lik pimaştan U şekli yapmak.

11. badboy87

badboy87

İsim:
    ismail hakkı
    Plexi taşırma kutusu

Temel abi çok sağol ilgilendiğin için dün 2 adet 40lık spiral hortum ve 2 adet çam. makinesi hortumu ile dengeyi sağladım sabaha kadar çalıştı sistem dengede çalışıyor şu an ama çok uğraştığımdanmıdır hiç içime sinmedi güven vermiyor bana, ayrıca borulardan dolayı kapakta oturmuyor, camı deldirmek en iyisi diye düşünüyorum bir süre bu şekilde kalsın ilk fırsatta camı deldiricem, taşırma kutusuna taktığım vidalı aparatları dirseleri delikte kullanırım. benim camlar 12mm camcılar gelip evde delermi acaba öyle yaptıranları duymuştum.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Plexi taşırma kutusu

Deliyorlar eve gelip bildigim kadarıyla. Eğer bu şekilde yapılırsa çok daha güzel olur. Ancak yukardaki öneri bence çamaşır makinsı hortumundan daha iyidir.

13. badboy87

badboy87

İsim:
    ismail hakkı
    Plexi taşırma kutusu

Cam delmeyle ilgili pratik bir fikir öneri varmı, biraz araştırdım zor değil gibi, sadece cam pancı bulmak lazım bir arkadaş bahausta olsuğunu fiyatının 40-50 tl civarında olduğunu söyledi ama bazı akvaryumcular gelip deliyorlarmış ankarada bildiğiniz varmı acaba cam delen hobici camcı vs.

Drilling glass sinks and countersinks for drains with Electroplated and Sintered Core drills
    Drilling a Glass Fish Tank
    MASWA - Drilling Glass Tank
    How to EASILY drill through glass
    Drilling a Glass Tank

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Plexi taşırma kutusu

Matkaba takılan cam elmasları var evet satılıyor ama bildiğim kadarıyla belli cam kalınlığı altında sorun çıkıyormuş. Fiyatları eğer o civardaysa sahiden ucuz bence değer almaya açıkcası.

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Plexi taşırma kutusu

O aletlerin fiyatını çok daha pahalı diye biliyorum ben. saat:gif Yanlış hatırlamıyorsam 300-400 tl olması lazım. Tabi kalite kalite değişiyordur muhakkak. 50 tl olanıda olabilir ama ucuzları nekadar işe yarar düşünmek lazım. Birde bu aletin ucunda sarı bir kısım var. O sarı kısım kullandıkça azalıyor. Ve sarılık bitince aletinde işi bitiyor. Yani devamlı kullanılabilecek bir alet değil,belli bir ömrü var. Ve yanlış kullanıldığında ilk seferde bile bozulabiliyor.

İsmail,bence bir sefer lazım diye bu aleti alma. Akvaryumu çatlatma ihtimalinde varüstelik.Bir camcıya gidip yardım alabilirsin. Akvaryumu delmek en iyi yol ama Temel hocamın verdiği fikirde süper.Olmadı pimaştan bir u yaparsın.

16. badboy87

badboy87

İsim:
    ismail hakkı
    Plexi taşırma kutusu

Dün bütün camcılara sordum delemiyorlar, bahausa gittim arkadaşımın 40-50 tl diye bahsettiği uç seramik delen uçmuş üzerinde granit seramik yazıyordu bu iş yatar gibi yani. Büyük cam üretimi yapan firmalara camı götürmek gerekiyormuş ilerde arka camı söker götürürüm artık, 120-50-60 ölçüye göre 12 mm cam var arka camda 1 delik sanırım tehlike yaratmaz iyi bir yer delerse hem onlar rodajınıda yapıyorlar.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Plexi taşırma kutusu

Zor bir durum haklısın. Overflowu yukarda önerdiğim şekilde düzenlersen memnun kalısın diye düşünüyorum. İlerde fırsat olunca cam da delinir ve ya akvaryum bulunur uygun fiyat vb şekilde. burda:gif

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Plexi taşırma kutusu

Her camcı maalesef delemiyor camı. Bunun için profosyönel akvaryum işleriyle uğraşan insanlardan yardım almalısın. Akvaryumu bir cam fabrikasına götürüp orda deldirebilirsin ama epey bir uğraştırır bu iş seni.

Benim salondaki 550 litrelik akvaryuma yan sump yaptığımda camı delmek istemiştim ama baktımki epey uğraştıracak vazgeçtim. Şuan sumpuma su aynı senin kullandığın yöntemle akıyor. Yani iki tane çamaşır makinası hortumuyla. :)

19. badboy87

badboy87

İsim:
    ismail hakkı
    Plexi taşırma kutusu

bir akvaryum imalatçısı 70 tl fiyat verdi 1 delik için dön:gif

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Plexi taşırma kutusu

70 değilde 50 ye anlaşırsan iyidir hocam. En azından garanti iş yapmış olursun bence deldir.

Sayfayı Paylaş