1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Poecilia wingei (Endlers Guppy)

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde DuncaN tarafından 29 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. DuncaN

  DuncaN

  Mesajlar:
  211
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  BİLİMSEL SINIFLANDIRMA
  Alem: Animalia (Hayvanlar)
  Şube: Chordata (Kordalılar)
  Sınıf: Actinopterygii (Işınsal yüzgeçliler)
  Takım: Cyprinodontiformes
  Familya: Poeciliidae
  Cins: Poecilia
  Tür: Poecilia wingei

  Binominal İsmi
  Poecilia wingei
  Poeser, Kempkes, & Isbrücker, 2005

  Sinonim İsimler
  Poecilia wingei,endlers guppy,endlers,acantopheculus wingei,acantopheculus eignmann

  Habitatı
  Coğrafi dağılım gösterdikleri bölgeler ve nehirler; Laguna de los Patos ( Cumana ), Laguna Campoma, Laguna de Buena Vista ( Cariaco ) Paria ve Peninsula Carupano, Sucre State, Venezuela.
  [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]

  Google earth, den indirdiğim uydu görüntüleri
  [​IMG]

  [​IMG]

  Tarihçe
  Poecilia wingei diğer guppy(lepistes) türleri gibi oldukça renkli bir balıktır.Bu tür ilk olarak 1937 yılında Franklyn F. Bond tarafından Venezuella’nın Laguna de Patos bölgesinde toplanmış ve daha sonra 1975 yılında Dr.John Endler tarafından tekrar ortaya çıkarılmıştır.Ancak bu tarihten sonra bu balık akvaryum ticareti içinde yer bulmuştur.
  Henüz soyu tehlikede olan türler arasına (IUCN Red List) alınmamış olsada doğal yaşam ortamlarının insanlar tarafından kirletilme ve yok edilme tehdidi altındadır.
  Akvaryumda yeri
  Sert ve sıcak suları tercih eden bir balık olsa da,Endlersler akvaryumda fazla ihtiyacı ve zorluğu olmayan kolay balıklardır.Su sıcaklığı ne kadar yüksek olursa olsun bu tür o kadar hızlı büyür.Ancak aynı oranda yaşlanmada olacağından ömürleri kısalır.18 ile 29 derece arası sıcaklıklar uygun olsa da optimum olan 24-27 derece arası daha uygun sıcaklıklardır.Bu aralık 23-25 derece arası sıcaklıkları tercih eden diğer guppy türlerinden biraz daha yüksektir. Diğer guppy türleri gibi yavrularını yemeye meraklı olmasalar da akvaryumda bitki ve saklanacak ortam sağlanması faydalı olacaktır.Bu tür sıçrama becerisine de sahip olduğundan akvaryumun üzerinin kapatılması yerinde bir tedbir olacaktır.
  Endlers türlerinin özellikle siyah,turuncu ve metalik yeşil tonlardaki renkleri oldukça canlıdır.Doğal desenleri oldukça farklılık göstermesine rağmen pek çoğu çift kılıç kuyruk göstermektedir.Hobi içindeki üreticiler bu balıklardan oldukça farklı hibridler(melezler) de üretmişlerdir.
  Beslenme
  Endlersler standart guppy akrabaları gibi bol yavru veririler.Ortalama her 28 günde bir dişiler yavru verecektir.Yavru ince toz yem ve artemia ile beslenebilir.Ayrıca bitkiler üzerindeki mikroorganizmalar ve alglerle de beslenmesini tamamlar.Erkek yavruları 3-4 hafta içinde kendilerini göstermeye başlayacaktır.Ancak karakteristik endlers görünümünü alabilmeleri için birkaç ay geçmesi gerekebilir.
  Melezleme
  Endlers türleri farklı guppy türleriyle çapraz eşleşmeye tutularak farklı hibridler elde edilebilir ve bu hibridler pek çok diğer balıkta görüldüğü gibi kısır olmayıp yavrulamayı sürdürebilmektedir.Ancak bu gene de saf kan özelliğinin korunması açısından pek çok yetiştirici ve üreticinin sakındığı bir konudur.Aldığınız türlerin hibrid değil safkan olması bu açıdan önemlidir.

  [​IMG]

  Kaynak: Wikipedia free encyclopedia ve derlemeler, kişisel bilgilerim, google earth
  Orjinal metin: http://en.wikipedia.org/wiki/Poecilia_wingei
  Çeviren: Barış ER
   
 2. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
  Ynt: Poecilia wingei (Endlers Guppy)

  Paylaşım için teşekkürler.
  Saygılar, keyifli paylaşımlar...
   
 3. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Poecilia wingei (Endlers Guppy)

  Paylaşım için teşekkürler,harika olmuş.Bendekiler resimdeki gibi canlı değiller fazla renkli değiller ama çok hiperaktif,sevimli balıklar.25 tane de yavru var :helalolsun: lepistes yavrularına göre daha büyükler ve sarı renkteler.
   

Sayfayı Paylaş