1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Poliplerim öldü

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde recif1968 tarafından 28 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. recif1968

recif1968

İsim:
    Mesut Kara
    Akvaryumuma 1 ay önce eklediğim polipler bir hafta önce açılmamaya başlayınca huylanıp biraz forumlarda gezinince tatlısu banyosu önerisini uyguladım.

Polip kayasını tatlı suya koyunca gözle göçlükle görülecek büyüklükte şeffaf böcek benzeri yaratıklar suyun içinde baygın/ölü halde yüzmeye başladı.

4-5 dakika suda bekletip akvaryuma geri koydum. Bugün yeniden tatlı su banyosu yaptırdığımda aynı şey oldu. Onlarca mini yaratık..!!

Bunlardan kurtulmadan sanırım polip almak hayal. Akvaryumu bo böceklerden nasıl temizleyebilirim?

Bu arada kayalarımın üstlerinde de kırmızımsı yosunlar artıyor. Sorun teşkil eder mi?

Teşekkürler,

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Poliplerim öldü

Mesut Bey merhaba ve hoşgeldiniz aramıza.

Geçmiş olsun öncelikle. Sanırım ilk önce sizi biraz aydınlatmak gerekecek bazı konularda. Tatlı su banyosu balığa uygulanır ve bazı durumlarda mercan kayalarına uygulanması doğaldır ama böcek dedikleriniz sık görülen podlar olabilir ve bence zaten kesin pod onlar. Kısaca işlem yanlış ve iyice bozulma getirecektir. Hatta sağlığın yakalanması zorlaşacaktır. Söz ettiğiniz böceklerin hiç bir zararları yoktur tam tersine faydalıdırlar. Kısaca kurtulacak bir durum yok.

Sorun kaynağını aslında yazdınız, sorun sadece kırmızı yosunlar olarak tabir ettiğiniz oluşumlarda. Bana öyle geliyor ki cryano var akvaryumunuzda ve eğer yanılmıyorsam yani cryano iseler yosun değil bakteri türü olduğunu bilmenizi isterim.

Telaş yapmayın ve polibi rahat bırakın, suyu toparlamanız gerekiyor, fosfat, silikat sorununuz olabilir.

Şimdi bize gereken tekşey akvaryumunuzdan fotoğraflar...Bekliyoruz, bakıp fikrimizi netleştirelim.

reis ve Erman Pehlivan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş