1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Polit Yavrularım =)

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 20 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    :temel: :nazar: :nazar: :nazar:

Eveeeet sıra geldi resimlere. :) Az önce çektim yumurcakların resimlerini. İki tanecikler ama, mutlu ediyorlar beni :) hehe mini minnacıklar.. Resimleri büyütebilirsiniz. ;)

Buyrun;

Aslında resimlerde bir tane görünüyor. Bu daha gelişmiş olanı yüzmeye çalışıyor. Diğerinin gözleri bile iğne ucu kadar ve daha küçük abisine göre. :D Erkek yaptım hemen :D hehehe

Bu da balıklarımın bana yaptığı süpriz. :) :D :ay: Yarın doğum günüm, doğum günü hediyesi verecekler bana galiba. :D :temel:

:temel: :nazar: :nazar: :nazar:

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Vay be keratalar büyüdüler de yavruları oluyor.Yavrularının yavrularını görmek nasip olur inşallah abi :)

Doğum günün şimdiden kutlu olsun... :cicek:

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Erman abi heyt maşallah. :nazar: Aldığında renksiz rünksüzlerdi. Bende bu mpangaların nesini sevipte almış diyordum :F Ama şimdi baksana hepsi ayrı bir güzellik :) Aldığında yavru olarak tanıtıyordun. Şimdi ise onların yavrusunu tantıyorsun. İlk yavru alışın bu abi. Yumurta demiyorum yavru. O yüzden sayı pekte öenmli değil. 2. partiden sonra başlarsın neden bu kadar az sayı diye. Daha ilk günlerin biraz geçsin :)

Allahın izlniyle büyük bir problem olmadığı sürece o yavrular artık büyür abi. Haydi hayırlısı olsun bakalım....

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim Güven. :) Güzel bir duygu yavru almak.. Onlara iyi bakıldığının kanıtı gibi algılıyorum hep ve rahatlıyorum. Çünkü hep düşünürüm acaba dilleri olsa ne sıkıntıkları vardır kimbilir diye.. :D

teşekkür ederim fatih.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yavru almak düşündüğün gibi bir nevi. Çünkü balığın ağzına yumurta alması için uygun ortam ve uygun su şartları gereklidir. Demekki akvaryumunda bu şartlar sağlanmışki balıklarından yavru almışsın. Rahatla rahatla sen... :)

Ne sıkıntıları olcak abi. Ekmek elden, su gölden hesabı... Sabah akşam yemliyoruz, suyunu değiştiriyoruz. Genelde hobicilerin onlardan tek beklediği ise 2 kuyruk sallamaları ve yavrulamaları... :F

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Gözün aydın Erman, keratalar daha büyümeden yavru verdiler, büyüdüklerinde çiftlik kurarasın artık.

Doğum günün kutlu olsun, nice senelere kardeşim.:em:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kudurasın Erman maşallah. :nazar: Nasıl yorum ama ? :F Yarışıyorlar mı balıklar ağız doldurma da anlamadım. Çok maşallah.:nazar: Haftanın akvaristi adayımsın haftaya. :F

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kudurasın derken abi tam olarak? :D :F :horon: Tamam Temel abi teşekkür ederim. :cekingen:

Murat abi gece gece koydun pastayı canım çekti yeminle. :D Teşekkür ederim abi. Daha nice senelere hep birlikte bu ortamda kutlamak dileğiyle. :aha: Çiftlik değil de abi, portal izmir şubesi diyelim. :D Akvaryum Portalı İzmir Pet shop açıcam. Para değil paylaşım geçecek tükkanda. :D

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Erman hadi artık bunlar için yapacak birşey kalmadıda,yeni gelenleride kuluçkalığa almayı düşünüyorsan öncelikle şu kuluçkalığını biraz şekle sokalım.Kuluçkalığı ortadan aç ve dipteki sinekliği bir keser sapı vs gibi birşeyle bastırarak konik hale getir.Bu düz haliyle yavrular basket topu gibi sekiyorlar.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Olcay abi camdaki ışık kırılmasından ötürü görüntü düz gibi görünüyor olabilir. Aslında dibe doğru hafif konik o sineklik.

Bendeki alet tam olarak iki katlı.

Ama hava mı az geliyor nedir, yumurtalar dipten yarım santim veya bir kaç milim havalanıyorlar.

Hava motorum çift çıkışlı ve iki kademeli. İlk kademesinde bu dediğim yarım santimden çok daha az bir hareketlenme oluyor. İkinci kademesini açınca da, epey havalanıyorlar ama bu sefer de ben telaş yapıyorum. Hava motoru da maşallah traktör gibi çalışıyor o zaman. :D ikinci kademede bir hava vanası takıp araya yeterli ölçüyü bulmaktan başka çarem yok sanırım.. Ama bir tane de kendim mi yapsam diye düşünmüyor değilim.. Bu arada MEÇ plastik üretmiş bunu.. Kesinlikle çok dandirik bir malzeme.. Kendim yapsam daha iyi olacak sanırım.

Ayrıca bunu düzeltmem için yavruları içinden çıkarıp başka bir yere almak lazım. Ne yapsam bilemedim. 30 litrelik yavruluğa alırım almaya da, bu kez de ona küçük bir iç filtre almam lazım sanırım. Çünkü benim SEBO marka kafa motorlu DIY pimaştan iç filtre uçurur yavruları.. Bi çıkar yol bulacağım da dur bakalım. Önerin varsa abi seve seve dinlerim..

Elimdeki ekipmanları da yazayım, fikir versin..

65 x 22.5 x 30 tank

1200 L/s kafa motorlu 100 lük pimaş iç filtre

100 watt ısıtıcı bir tane de minik iç filte var. Minik derken onunda debisi yüksek bayağı.

tül yavruluğum da var ayrıca. Egg thumber da var. Hava motorum çift çıkışlı, birinin çıkışını küçük akvaryuma alabilirim sorun yok da, sağlıklı bir sistem olsun istiyorum. Doğuma yaklaşınca anneyi küçük tanka da alabilirim.. Nasıl yapsam bilemedim. Kararsız kaldım yani abi.

30 litrelik 65 cm uzunluğundaki tankı Cenkin yapacağı gibi ikiye mi bölsem bende? En az su sirkülasyonu olan bölgeye yeni doğan bu minik yavruları (keseleri bitince) iç filtrenin takılı olduğu bir diğer bölmeye de anne adaylarını alırım diye düşünüyorum? Ne dersiniz?

Sehpa düzenini de aşağıdaki gibi kurmayı düşünüyorum. Henüz kaplatmadım çünkü profilden sehpayı.

Erman Akvaryum Sehpa Düzeni.JPG

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Erman öncelikle asla yavruların olduğu akvaryuma motorlu iç filitre koyma. Yoksa bütün yavruları tek tek filitrenin süngerinden kazırsın. Yavru akvaryumuna pipo filitre kullan. En güveniliri bu.

Yavruluğun suyunu herzaman ana tankın suyuyla değiştirirsen (dip çekimlerinde vs.) yeni gelen yavrularıda sorunsuz bir şekilde bu akvaryuma alabilirsin.Anneyi ayırma bence.Bırak ana tankta yavru tutmaya alışsın.Yeni yavruları önceki yavruların arasına alırken dikkat etmen gereken tek şey,iki batımın arasında 1-1,5 aydan fazla olmaması. Önceki yavrular diğerlerinden büyük olursa yamyam gibi saldırıp didikleyerek öldürürler yenileri.

Birde Erman, sanıyorumki senin kuluçkalığın altındaki su giriş haznesi biraz geniş? Mümkünse yavruları içinden kısa bir süreliğine çıkartıp kuluçkalığın altından bir resim çekermisin? Sinekliğin oval olduğunu söylüyorsun ama resimden aldansamda bukadar aldanma olmaz.:smiley33: Tam oval değil o sineklik? O sineklik aynı tavuk yumurtası gibi konik olması lazım.Yoksa çok fire verirsin.

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    tamam abi akşam eve gidince çekerim. Bildiğin oval aslında. yavruları iç filtreli olan ayrılmış bölmeye tabi ki de koymayacağım abi biliyorum öyle olacağını ama yine hatırlattığın için teşekkür ederim. Pipo filtrem var bi tane. Onunda amacını anlamış değilim ya :D

Şöyle birşey sormak istiyorum, kuzenin SP leri doğduğunda 20 litrelik bir akvaryuma almıştık biz onları. Bu akvaryumda hava taşından başka birşey yoktu. Yavrular gelişim aşamasında iken kuyruk büzüşmesi problemi yaşadık. Akıntı olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Pipo filtre koyarsam yine bu şekilde bir problem olmaz mı diye geçiriyorum içimden..

Kuyruk büzüşmesi;

Cama yakın altta duran Sarı prensesin kuyruğuna bakabilirsiniz;

Resimlerdek isarı prensesler kuzenindi. Biraz boylandılar verdim geri ona. Şimdi bendeki politler kadar oldular hemen hemen. 4 yavruydu, 4 ü de sağ şu anda. Kuyrukları düzeldi hemen hemen. Sadece biri diğerlerine nazaran daha bitişik kuyruklu. Ama diğerleri normale yakın. Neden olmuş olabileceği sorunlar hakkında bilgisi olan varmı ?

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Erman,biliyorsun birzamanlar üretim yapıyordum.Tanganikasından Malawisine,Amerikanından acı su türlerine kadar hemen hemen hepsini ürettim. Aylık 15,000 yavru çıkarttığım oluyordu.Hiçbirinde pipo filitreden kaynaklanan bir sorun yaşamadım.Zaten üretimhaneleri gezdiğinde tüm yavru akvaryumlarında pipo filitre görürsün. Hatta damızlıklarda bile pipo filitre vardır. (ekonomik olması için)

O balıkların kuyruklarının neden büzüşük olduğunu kesin bir dille söylemek biraz güç.Bunun birçok nedeni olabilir ancak hatırlatmak isterim,kuluçkalıkta gelişen yavrularda zaman zaman bozukluklar oluyor.Bununda ana nedeni genelde hatalı üretilmiş kuluçkalıklar olsada yumurtanın zamanından daha geç gelişmesine kadar birçok nedeni olabiliyor.

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Seni anlıyorum abi. Tül yavruluğumda var. Gerekiyorsa pet şişe gibi yada pleksi glasstan kendim de yapabilirim. Demek istediğim farklı bir akvaryumda mı olmalı, yoksa ana tankta mı durmalı yavrular? 30 litreliği bölüp bir pipo filtrem var, onu takarım. Anne yumurtaları bırakmaya 2-3 gün kala anneyi bu 2 ye böldüğüm tanka alırım. Her iki tarafta da pipo filtre olur bölmelerin.. Anne bir müddet sonra yavurları bırakır, 2 - 3 gün anne ile birlikte tutarım yavruları, daha sonra anneyi ana tanka, yeni yavruları da diğerlerinin yanına alırım diye düşünüyorum. Yani böyle mi yapayım yoksa pleksi glass tan bir yavruluk mu yapayım?

15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erman kardeşim gözün aydın sağlıklı ve kayıpsız büyütüp , bol yavrular alırsın inşallah.Doğum günün kutlu olsun nice senelere.

16. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim ismail abi doğum günü kutlaması için. :em:

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    :em: teşekkür ederim Olcay abi. :cekingen: 27 den gün aldım. Ne çabuk geçiyor zaman. :(

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yolu yarıladın yani? Biz ise yarıyıda geçtik.:)

Eee hayat bu ben çocukluğumu dün gibi hatırlarken,çocuklarım boyumu geçti.

Sayfayı Paylaş