1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Polypterus Endlicheri (Short Body)

Başlığı 'Afrika ve Asya Balıkları Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bu türleri akvaryumunuzda görmek istememisiniz. Değişik farklı bir yapısı var. İlgimi çekti ve sizlerinde ilgisini çekebileceğini düşündüm. Tür ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yazarsa yakından tanıma imkanı buluruz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Palmas senegalus longfin

  [​IMG]

  Palmas albino longfin

  [​IMG]

  Türler hakkında fikri olan var mı ?
   
 2. lepistes

  lepistes

  Mesajlar:
  979
  İsim:
  Muhammed Ali Tavur
  Polypterus Endlicheri (Short Body)

  Palmas senegalus longfin, bu türü besleyen bir kaç kişiyle karşılaşmıştım burda. İlk başta çok heveslenip almışlar ama büyüdükten sonra akvaryumdaki diğer balıklar için tehlikeli oluyorlarmış. Karınları aç olunca ağızlarına sığacak balık buldukalrı anda mideye götürüyorlarmış. Tabi ağzında balığı görürseniz onun yediğini farkedersiniz diyoırdu bir tanesi. Akvaryumdabir kaç balığım ortdana kaybuldu dedi. Aradan bir kaç gün geçtikten sonra ağzında balığı görmüş ve kayıpların nedenini bulmuş.
   
 3. ilhan

  ilhan

  Mesajlar:
  92
  İsim:
  İlhan ÖZDEMİR
  Polypterus Endlicheri (Short Body)

  Senegal bişir'lerinin uzun yüzgeçli varyeteleri bunlar. Çok obur ve saldırgan yapıları vardır. KEdi giller familyasından sayılırlar. Su üzerinden nefes alırlar ve yaklaşık 50 cm boya ulaşabilirler.

  Aşağıdaki Klasik Senegal bişiri denilen türe akvaryumcularda bir kaç kez denk geldim.

  [​IMG]

  Temel hocam, resimlerini paylaştığın türler bu balığın çok güzel varyeteleriymiş, Sırf bu türleri besleyebilmek için yeni bir akvaryum yapılır diye düşünüyorum.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Polypterus Endlicheri (Short Body)

  Teşekkürler İlhan Hoca'm bilgiler için. Bunlara özel akvaryum kurmaya değer bence de. Özel bir tür ve hiç görmedim açıkcası. Agresif balık beslenmez diye bir kural yok nasıl olsa. İkinci akvaryuma evde karşıyım normalde ama kurarsam değişik bir tür beslerim tatlı suya ait sanırım.
   
 5. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Polypterus Endlicheri (Short Body)

  Bir yerde okumuştum. Senegal Bişiri'nin (Polypterus Senegalus) pulları dışarıdan gelen her türlü darbeye karşı mükemmel bir kalkan görevi görüyormuş. Canlı balıklardan pul alan ABD'li araştırmacılar, dört katmandan oluşan bu “minik kalkanları” bilgisayar ortamında incelemiş ve bu hayvanın dünyanın en hafif ama aynı zamanda en sağlam zırhına sahip olduklarını ortaya çıkarmış.
   

Sayfayı Paylaş