1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pomacanthus maculosus (Yellowbar Angelfish)

Başlığı 'Angel Melek Balıkları' kategorisinde syucel tarafından 21 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel
    Pomacanthus maculosus (Yellowbar Angelfish)

Çevremdeki herkes angel meraklısı olduğumu bilir. Uzunca bir süredir sorunsuz türler arıyordum fakat genel olarak resif uyumlu olmadıklarından çok az kişi tarafından da beslendiği için belli başlı türler dışında maalesef ülkemiz hobisinde hak ettiği yeri bulamamışlardır. Geçtiğimiz haftalarda işi biraz sıkı tutarak hayranı olduğum bu türün bir iki ferdini tankıma eklemeyi başardım. Bunlardan biri de Yellowbar Angelfish. Şu an 3,5 cm gibi minik bir boyda.

Kızıldeniz ve hint okyanusu bölgesinden olan canlımız, Yellowbar Angel yada Half Moon, Blue Moon Angelfish, Maculosus Angel olarak da bilinir. Doğal ortamlarında 50 cm büyüseler de, akvaryumlarda 25-30 cm. kadar büyüyebilirler. 8,1-8,4 gibi biraz daha yüksek PH’ severler. Tüm angel türleri gibi kaliteli oturmuş su isterler. Karma tanklarda uyum içerisinde bakılabilir. Genel olarak yari agresif olsalar da kendi türlerine karşı bölgeci ve agresiftirler.

Büyük angel türleri içerisinde en dayanıklı ve bakımı kolay olanıdır. Yavrular büyüdükçe eşsiz renk değişimine şahit olabilirsiniz. Parlak mavi renk gövdesi üzerinde beyaz dikey çubuklar ve bu parlak sarı bir kuyruğu vardır. Balık olgunlaştıkça ve büyüdükçe, parlak bir dikey çubuk görünür ve beyaz dikey çizgiler kaybolur. Sonunda balık muhteşem bir maviye dönecek ve gövdesinde dikey sarı bir bar belirecektir.

Kaliteli beslenmesi gerekmektedir. Spirulina, deniz yosunları ve etli gıdalar en çok sevdiği yiyeceklerdir. Özellikle yumuşak mercanları rahat bırakmadığı için, resif akvaryumlarında bakılması tavsiye edilmemektedir.

Bu angel türü, deri üzerinden sümüksü bir sıvı salgılar. Bu sıvı sayesinde su üzerinden daha hızlı geçtiği için parazit ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Ayrıca bazı balık türlerinin de düşman saldırılarını savuşturmak için bu sıvı ile birlikte toksin bırakır.

Solungaçları ile oksijen ihtiyacını karşılar. Solungaçlar kan damarlarını içeren ince yaprak dokulardan oluşur. Solungaçları, kapakçık adı verilen büyük bir kemik plakası ile korunmaktadır.

Tanka girdiğinden beri minik olduğu için gayet sakin bir ortam var. Sadece yakın renk tonunda olduğu için Blue Tang tarafından küçük bir hoş geldin partisi oldu. Tanktaki deneme amaçlı duran bir iki parça mercana dokunmadı şimdilik.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Pomacanthus maculosus (Yellowbar Angelfish)

Ellerine sağlık güzel bir tanıtım yazısı olmuş, hayırlı olsun balığın.

Benim de Angel hayranlığım eskiye dayanır. Elimde tutmadığım için halen pişman olduğum yegane canlılar 2 angel balığımdır. Yellowbar Angelfish agresif biraz ve dediğin gibi hocam eklenecek olan renk benzeri türüne ileride misafirperver davranmayacaktır ama ne de olsa balık karakteri belli olmaz. Sözünü ettiğin boyutlarda mercanlara ilgi pek yok angel türlerinde ama ilerleyen süreçte vurmalar başlayacaktır. Fakat Octopus coral, mantarlar, anemonlar, xenia ve Leather gibi mercanlara vurma olasılığı düşüktür.

3. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Şu an tankımda renk değiştirmeye başlamış koran angel 'im var Temelinde yazdığı gibi octopus korallere vurmuyor ,ama ilerde ne yapar bilemem Majestik vardı çatır çatır oktopusleri yiyordu Melek balıkları karekterli balıklardır severim .:heyo:

4. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Şu an tankta Majestik, Coral Beauty, Blue moon angel, niger trigger, picasso trigger, tanglar ve 3-5 küçük balık var. Mercanlar sadece denemelik duruyor hiçbir mercana dokunmadılar. Blue moon hariç diğerleri 8-10 cm. ve üzerinde. (mushroom, yuma, buton polip, star polip,frogspawn,pink leather var)
    Ama balıktır bu yarın ne olur bilemiyorum. İzlemeye devam. :)

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Trigger'ler sakat balıktır ama söyliyim ,bende bir zamanlar ana tanka atmıştım bütün balıklara saldırdı şu kahverengi enine çizgili olanlardan sonra yakalayıp sumpa attım ps'nin kablosunu ısırdı sigorta attırdı .:heyo:

6. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

:)

Bir o kadarda eğlenceli balıklar. Özellikle niger trigger, yem zamanı yapmadığı şaklabanlık kalmıyor. Yanlız feci şekilde parmak ısırıyor.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

French angel olmadan balık akvaryumu olmaz bence. SPS tankım varmış vs vs ama istediğim gibi bir genç birey görürsem babamı tanımam akvaryumdadır ilk iş olarak.:ay:

Sayfayı Paylaş