1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ponza Tabanlı Moss Akvaryumu

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde atlantis tarafından 27 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    Arkadaşlar moss akvaryumu kurulumuna başladım..Öncelikle kurulumda desteklerini esirgemeyen Timur hocama teşekkür ediyorum..Kurulum sürecinde sizlerinde yönlendirmelerini bekliyorum..Kurulum aşaması olduğundan sadece resimler ve gerekli açıklamarla başlıyorum..

Malzemelerimiz:

-Yeterli miktarda ve boyutlarda ponza taşları..
    -Silikon
    -Moss türleri
    -Dekorasyon için kayalar..
    -65*30*40(h) Bombeli Akvaryum

İlk önce uzun süredir boş ve kirli duran akvaryumu temizledim..

İlk sırayı yapıştırma işlemi bitti ve kurumaya bırakıldı..Bu arada başka bir filtre ve ısıtıcısı çalışır durumdaki akvaryuma mosslarımızı koyduk ve ışığını açtık..Zarar gelmesin neme lazım

Evet arkadaşlar Kuruluma kuruma süresi için bıraktığımız 1 günün ardından kaldığımız yerden devam ediyorum..

.Elimde çok değişik boyutlarda kullanabileceğim kayalar olmasına rağmen maalesefki istediğim şekil ve büyüklükte kaya bulamadım içeriğe ekleyecek..
    Bu yüzden elimdekilerden en uygun olanları seçip bir gurup halince yerleştirdim..
    Kayaların semine koyulmasının ardından yine derinlik hissini yakalayabilmek amacıyla ponza taşlarını kayalarımızın etrafından başlayarak yerleştirdim..
    Bu yerleştirmeyi yaparken ponza taşlarının kayalara da yapışmasını sağladım..
    Bu hem kayaların yeriden oynamamasına hemde aralarına yerleştireceğim mosslar için delikler oluşmasına yaradı..
    Sağ kısmı sadece değişen engebeli bir yükselti dizaynında tutmaya çalıştım..Önden arkaya doğru uzanan bu engebeli dizaynır arka kısımda görüntü yükseliş göstersin diye uygulamadım..Arka kısım direkt yükseldi..
    Öncama yakın bölümü ponza taşlarının görünerek,görünüm kirliliği yaratabileceğini hesaplayarak tek sırada bıraktım..yapıştırdığım ponzalarıda çok yanaştırmadım..

Bu günki işlemde tamamlandı..Kurumaya bırakacağım..
    Yarın akvaryumdaki toz ve kiri almak için yıkayıp,durulayacağım..Daha sonrada su doldurup tamamen sistemin moss eklenebilecek hale gelmesini bekleyeceğim..Bu ponzalardan çıkacak olan tozları toplasın diye,geçici olarak bir iç filtre takıp çalıştırmak istiyorum ..Bu iç filtreyi kurulum tamamlanmasından sonra pipo filtre ile değişeceğim..

Çok uzattım sanırım Buyrun resimler.

Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum..Saygılar..

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Murat bey tebrik ederim çok güzel bir çalışma ülkemizde bu tarz tankları göremiyoruz .İnsanı dinlendiren bir tank olacağına şüpe yok aynı tarz bir kaç tane görmüştüm ek olarak ağaç fosili kayaları bir kaç tane daha arttırırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum.tabi karar sizin gördüğüm bir tankı eklemek istedim belki yardımı dokunabilir.Gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyorum..

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık güzel olmuş. Taşlar nakış gibi işlenmiş. Teşekkür ederiz paylaşım için. Bittiğinde güzel olcak belli. Kolaylıklar dilerim devamında. burda:gif

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Murat bey, çok şık moos akvaryumu olacağa benziyor. Gelişmelerin devamını sabırsızlık ile bekliyoruz.

Canlı olarak ne düşünüyorsunuz?

Başarılarınızın devamını dilerim.

Saygılar............

5. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Teşekkürler arkadaşlar..canlı olarak uzun zamandır kiraz karideslerimle birlikte yaşayan ve her yakalamaya çalıştığımda sorunlar yaşadığım mavi karideslerimi düşünüyorum :)

6. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    Dayanamadım bir son değişiklik ve ekleme daha yaptım :) Elimde akvaryuma koymak istediğim fakat çok büyük olan kayayı biraz uğraşlar sonucu 2 parçaya ayırdım..İnce olan kısmını daha önceki kayaların arkasına ekledim :) Böylece mosslar büyüse bile o kayayı kapatamayacaklar ..

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Murat hocam kafanı fazla karıştırmak istemiyorum ama dayanamayıp söyleyeceğim kayaların ufak olanlardan 2 tanesini diğer tarafın arka ve ön kısımlarına koysan nasıl olur acaba huh:

8. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Hocam dizaynı yaparken çok düşündüm,neyi nereye koyayım diye hatta denemeleri yaptım,sahte yosunlar vardı serdim görünüşlerine baktım..Fonda ne kadar çok dağınık kaya olursa okadar obje gözü yorar hale geldiğine karar verdim..tek bir odak noktası seçmeminde sebebi budur..İnşallah kurulum bitince bana hak vereceksiniz bu konuda..Değer verip fikir beyan etmenizden sevinç duyduğumuda bilmenizi isterim..Saygılar.

Bu arada konu dışı olacak ama Temel hocam bu smileyi nerden buldun? kıvır:gif

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Güzel bir iwagumi olacağa benziyor Murat abi kolay gelsin.

10. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Murat abi ellerine sağlık, inşalalh bitmiş halinide görürüz.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
  12. Portnoy

Portnoy

Güzel bir kurulum olmuş..henüz bitmesede.. Kolay gelsin..

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

http://www.glitterfy.com/flipbook.php

Buradanda resimleirinizi seçiyorsunuz yüklüyorsunuz o kendi gift yapıyor.

Bu arada düşüncelerimi yazmayı unutmuşum gif derken :)
    Bence taşların hepsi bir yerde değil arı yerlerde durması daha güzel olacaktır. Fakat genede sizin bileceğiniz iş. Şuanlık güzel ama bitkilerde eklenince çok daha güzel olacaktır.

14. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Teşekkürler arkadaşlar yorumlar için..Bu gün iyice kuruyan akvaryumu içini su doldurup akşama kadar açık alanda bıraktım..Akşamda içeri alıp bir iki defa daha yıkadım,suyunu doldurup yerine yerleştirdim..İçerisine faydası olur diyerek bir iç filtre ekledim va çalışıyor..yarın nasipse suyun surumuna ve kokusuna bakıp moss yerleştirmeye başlayacağım..Bu arada Fatih hocam gif konusundaki ilginize teşekkürler..bende sitemde arada bir gif değişikliğine gitsemde,hatta iki site arasında gidip gelen gifler olsada bunu takmıyoruz her iki tarafta..O gifi almak istediğimden değil,inanıyorumki o gif akvaryumportalına daha çok yakışacaktır..Ben o gifi aquapetmarket.com adlı site admini iken bir yerde görmüş ve almıştım..Birebir aynımıydı hatırlamıyorum belkide aynı sistemde yapıldılar..O dönemden sonra ilginç gifler ararken aklıma gelmiş,epeycede aramış ama bulamamıştım..Hatta aynı yerde bir kaç değişik gif daha vardı şimdi sitelerde göremediğim..Örneğin birinde adam akvaryumda balıkları seyrediyor,huzurlu bir şekilde ,balık elinde olta adamı avlamaya çalışıyor falan..O yüzden sordum,nereden aldın diye..O noktaya bakmak amacım :)

15. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Murat bey yeni resimleri merakla bekliyoruz

16. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Evet Murat abi merakla bekliyoruz takipçisiyim konunun saygılar:gif

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konunun devamını sabırla bekleyeceğiz. Bitkili kurulumlar hakkında daha çokşey öğrenmem lazım. ;)

Gif Çin malı, orada işcilik ucuz olduğu için orada yaptırıyorum. :F

18. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Dün su doldurduğum tankın bu sabah erkenden kalkıp durumuna baktım..Gayet duru bir şekilde idi..

Daha sonra kuruluma hazır olduğuna karar verdim ve akvaryum suyunu yarıya kadar,daha doğrusu ponzaların üzerinde bir parmak kalacak kadar boşalttım..Bu seviyeye kadar susuz veya çok dolu iken mosslara hükmedemeyeceğim düşüncesinde olduğum içindir....

Arı bir akvaryumda tuttuğum mossları ayrı bir kaba alarak temiz sudan geçirdim..

Daha sonra önden arkaya doğru ponza aralarına ve üzerlerini örtecek şekilde sermeye başladım..

Yerleştirme işlemimizde tamam..Aslında oldukça fazla olmasına rağmen benim acemiliğimmidir bilmem ama yetiremedim sanki mossları..Ponzaların bazı kısımları açıkça görünüyor..Aslında böyle olmasıda ayrı bir güzel oldu..Bu sayede yavaş yavaşta olsa büyüme,ponzaları örtme süreçlerini gözlemleyebileceğim..

Şimdi eksilttiğim suyu yerine koymada sıra..fakat eskisinden daha dikkatli olmam gerektiğinin farkındayım..Çünkü aralara tepiştirdiğim mosslar dışarılara çıkıp emeklerimi boşa geçirebilir..
    Bu yüzden içine bir kap koydum akvaryumun ve üzerine dökmek suretiyle tamamladım suyu..[​IMG]
    Acaba diyorumki,koymadan önce temiz sudan geçirmeseydim akvaryumun kendini görebilecekmiydim :D
    Bu kadar yeşil su rengi ve bulanma beklemiyordum açıkçası..

Şimdi surada filtreleme için kullanmayı düşündüğüm hava motoru ve pipo filtreyi yerleştirmede sıra..

Akvaryum plastik kapaklı klasik bombeli olmasına rağmen nedendir bilmem plastik kapaklı sisteme ışık yerleştirmek hep dert gibi gelmiştir bana..Ayrıca ışıklandırmayı tam anlamıyla hiç sağlayamadığımı düşünürüm hep..
    Akvaryumu yerleştireceğim vitrinin üst rafını çıkardım..
    Işıklandırmada kullanacağım florasanları tutturmak için su tesisatlarında kullanılan boru tutturma aparatlarının 2'li olanlarından 2 adet aldım..Ve monte ettim..
    Hali hazırda var olan 1 adet üzerinde CHligthing-F25T8/Bl/BİO yazan 75 cmlik mavi florasanı ve yanınada yine elimde olan 65 cm lik Philips dayligt florasanı monte ettim ve yerine yerleştirdim....

Şimdikil işlemler bu kadar..İyice oturana kadar canlı eklemesi yapmayacağım..Mavi karideslerim biraz daha bekleyecekler yani.. :) Bu bekleme süresinde su değişimlerinin miktarını ilk günler %50 yapmayı,devamında ise değişimlerin getirisine göre ayarlayacağım..Buyrun canlısız ve dinlenme yaşamadan çekilmiş son resimleri..

Devamında görüşmek üzere..
    Saygılarımla..

19. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Hele bir otursun güzel olacak ;)

20. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Güzelliğin tam ortaya çıkması için beklemek lazım galiba ama sabır herşeyden önemli bu hobide.
    Bekleyip göreceğiz...
    Güzel birşey olacağı kesin :heyo:

Sayfayı Paylaş