1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Porsuk Çayı ve Bitkilendirme Çalışmaları

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde wizi_emre tarafından 12 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Anadolu Üniversitesinden Prof. Dr. Ersin Yücel’in Porsuk Çayındaki metal kirliliği ile ilgili araştırmasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hızlı kentleşme sonucu sanayi atıklarının çoğalması ve bunların akar suya dökülmesi nedeni ile porsuk suyunda ki ağır metal oranı git gide çoğalmaktadır. Bu ağır metaller suda yaşayan bitki ve canlıları kötü bir şekilde etkilemektedir. Porsuk çayındaki ağır metaller (Fe+2, Cd+2, Ni+2, Pb+2 ve Zn+2) olarak belirlenmiştir.

Bu metal kirliliğinin önüne bazı sucul bitkiler ile bir nebzede olsa önüne geçme çalışmaları başlatılmış. Myriophyllum spicatum adı verilen bitki sayesinde birçok canlı ve bitki türü yaşıyabileceği ortam hazırlanıyor. Porsuk çayında bu bitkilendirme çalışmaları yapılmaya başlanmıştır.

Porsuk çayında bulunan su aslında ;

"Temiz Su" 1. sınıf
    "Fosfor" 2. sınıf

değerlerine sahiptir. Fakat Kütahya ve Eskişehir' den geçen su, bu iki şehrin atıkları yüzünden 4. sınıf "hiçbir iş için kullanılmaması gereken" bir haline gelmektedir.

Bu yüzden Myriophyllum spicatum bitkisi çalışmalarının çoğaltılması gerekmektedir.

Not : Bu adreste ki yazının özetidir.

2. cc286nc03

cc286nc03

İsim:
    YUNUS
    Öncelikle Selamlar ;

Sizden ricam bu haber ile ilgili kaynakları bana da aktarabilirmisiniz ? Konu ilgimi çekti. Porsuğun Eskişehir içinden geçişi sırasında eskisi gibi sanayi atıkları filan artık yok diye biliyorum. Eski porsuk nehri ile şimdiki porsuk nehri arasında dağlar kadar fark var ve Başkan Büyükerşen yenileme çalışmaları ile seneler öncesinde bu duruma el atmıştı. Eskisi ile yenisi arasındaki farklılığa bizler bile inanamıyoruz... Çok şeyler değişti ESKİŞEHİR'de...

ESKİ PORSUK

YENİ PORSUK

--- Ekleme; ---

Şunu da belirtmeyi unuttum eskiden köprübaşında bırakın balığı heryer bataklıktı ama şimdi ilkbahar geldimi milyonlarca yavru balık var ve anaç balıkların sayısı belkide yüzlerce çok rahat bir şekilde sağlıklı mutlu geziyorlar porsukta :ay:

cirol bunu beğendi.
  3. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Kütahya' dan doğan 1. sınıf su Porsuk barajına gelesiye kadar 4. sınıfa düşüyor. Porsuk barajı çıkışında 3. sınıfa yükselen su Eskişehir merkezine geldiğinde 2. sınıf değerlerine ulaşıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Evsel Atıkları ve Eskişehir Şeker Fabrikaların atıkları ile tekrar 4. sınıf bir hale düşüyor.

Konuyu ayrıntılı olarak okuyabileceğiniz yer...

http://www.anadolugazetesi.net/NewsDetail.asp?catid=4&id=1507

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Ben bu bitkiyi çok aramıştım , aradım taradım en sonunda buldum fakat boyundan büyük işler yaptığını tesadüfen yaptığım bir araştırma sonucu öğrenmiş bulunmakla beraber , bunun zaten biliniyor ve koca porsuk çayında bu bitkilerin kullanılarak arıtılması beni bayağı şaşırttı. Porsuk çayının Eskişehir'den geçen bölümünün bir kısmının hali gerçekten içler acısı ne yazıkki. İçinde cabomba'ya benzer bir bitkide var ama onlarında hali içler acısı.. İnşallah Porsuk çayının tümü temiz bir hale getirilir ve değerlerimize sahip çıkılır. Bu güzel bilgiler içinde emeği geçen Emre ve Yunus beye teşekkür ederim. (Biraz geç oldu ama idare edin) :)

5. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Eski zaman halini biliyorum sandalla gezmişliğim vardır porsukta birde halı fabrikasıydı galiba tam hatırlayamıyorum ama bir renk salardı suya o gun kırmızı akardı düzeltildiyse ne mutlu Porsuk şehre gerçektende başka bir hava katıyor.

Sayfayı Paylaş