1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Portal İleri Seviye Hastalık Tedavisi ve Yöntemleri

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum hastalık tedavileri veya balık transferleri, yahut alınan canlıların dezenfektesi bildiğiniz gibi hobide her an vardır. Bu açıdan aslında biraz da hobiyi ileri taşımak noktasında platformumuzun öncü konumda olması dolayısı ile 'Ar–ge' gurubu ile hem zevk alıyor, hem iyi zaman geçiriyor ve hemde ortaya üzerinde ciddi yazışılması gereken uygulamalar çıkarıyoruz. Bülent kardeşimizin yine onay alınması, uygun bulunması ve ön denemelerinde destek olduğu tamamen bize ayit katkımızı sunmak istiyorum.

  Tamamen yapımı bize ayittir. Görsel videolu kullanımı tarafımca yayınlanacaktır. Öncelikle konunun anlaşılması ve yazışmalar yapılmasını doğru buluyoruz.:)

  Hedef Faydaları Nelerdir?

  1. Balıkları istediğimiz oranda bayıltabiliyoruz, tam bayıltma dahil. Bu balık üzerinde inanılmaz kolay tedavi işlemleri yapmaya olanak sağlayacak. Bayıltma veya banyo işlemleri kap içerisinde uygulanır, akvaryum suyunda kullanılmaz.

  2. Balık ve mercanlar üzerindeki parazitleri atmayı yani banyo ile dezenfekte etmeyi sağlayacak.

  3. Bu işlemler sonrası ayılan balıklar bulundukları farklı su koşullarını algılayamayacak, yani ph 7 olan tatlı su banyosu ardından balıklar tuzlu-su 8 ph değer farkında adaptasyon sorunu yaşamayacak.

  4. Doz ayarı ile Balık transferlerinde metabolizma yavaşlayacak ve balık kısıtlı torba veya ortamda daha uzun yol alabilecek.

  Düşünceleriniz ve görsel uygulamalarla devam etmek dileğiyle top sizde.:)

  Portal tedavi.jpg
   
  Yasin K., veysel, -doctore- ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.011
  Yer:
  Bursa
  Enteresan buluşlara imza atmaya devam ediyorsunuz Temel abi. :)
  Bu ürün nasıl kullanılıyor.Yani balığı ayrı kaba alıp suyuna damlatarak mı bayılması sağlanıyor, yoksa tanka döküyoruz ve tüm balıklar bayılıyormu. :)
  Balıkları ayıltmak için kolonyamı yolluyorsunuz, yoksa belli bir süresi var ve sonunda mı ayılıyorlar.Balıkların sağlığına herhangi bir zararı söz konusu mu?Açalım biraz daha...
  Hobici nasıl faydalanabilir bu ilaçtan?
   
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Özellikle su ürünleri mühendisi arkadaşların ilgilenebileceği bir konu. Bayıltılan balıklar su içinde mi tedavi ediliyor. Bayıltılmasındaki amaç ve uygulanan tedavi ne için? Uzun vadede balığın yaşam süresini etkiliyor mu? Etkisi ne kadar sürüyor? Kullanılan maddenin diğer canlılar üzerinde herhangi bir etkisi gözlemlendi mi? Literatürde buna benzer tedaviler var mıdır?
   
 4. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Güzel bir buluş bilhassa beyaz benek tedavisinde,balığı dışarı alıp tatlı suda bekletip üzerini temizleme gibi ve ph tolere etmesi süper...:)
   
 5. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Bunu da mı görecektik .

  Temel abi kızma ama bu bayıltma işi bana bek mantıklı gelmedi iyi bayılıyor da bunun dozu ne ne kadar bayılıyor . Ve hangi tedavilerde kullanılır .
  Hastanelerde ameliyata giren hasta narkozdan çıkamazsa olur bizim balıklar da böyle bir durum var mı ?


  Seyyar cihazdan online.
   
 6. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.113
  Yer:
  İstanbul
  Bu şimdi tam bayıltmamı, yoksa hafif dozda anestezik madde verip tepkisiz kalmasını sağlamamı?
   
  Montimahir bunu beğendi.
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Şimdi öncelikle bu uygulamanın ileri düzey olduğunu söylemem lazım. Bu uygulamayı gereksiz bulanlar bence hasta balığı at yenisini al mantığında olanlardır. Yazmazsam çatlardım Halilim idare et. :D Çünkü ben birçok balığa dış fiziksel tedavi uyguladım ve atlama, zıplama beni çok zorladı. Doz ayarı hassas ama bunu uygulama videosunda ml bazında net göstereceğim. Önce kavrayalım.

  Herkes anlamını tam kavrayamayabilir ama benim açımdan birçok yönden faydalı.

  Örnek olarak;

  a9o1vc.jpeg

  Balıklar küçük veya büyük yara, mantar temizleme ve ilaç sürerken, yem almayan balıklara vitamin dozlarken önümde kuzu gibi yatacak.:)

  Doz miktarı yarı baygın hal veya tam bayılma konusunda belirleyici.

  Akvaryuma zararı veya canlılara zararından akvaryum içinde değil dışarıda, kovada, kapta uygulandığı için söz edemeyiz. Kısaca işlem yapılan canlı ve canlıları baz alabiliriz. Akvaryum suyuna ilave edilirse su bulanır ve öyle kalır, kısaca akvaryum uygulaması yoktur.

  Etken maddeler %100 doğal malzemelerdir.

  Bir kova veya kap içinde suya damlatma ile uygulanır.

  Balığın ayılmaması doğru doz kullanıldığı sürece mümkün değil.

  Bayılan balık eklendiği su şartlarını algılayamaz. Yem alan balık uyandıktan hemen sonra yem alma isteğinde dahi olur.
   
  burak ozu ve Alparslan bunu beğendi.
 8. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Anestezi den farksız, kullanılan doza göre bayılma süresi ayarlanabiliyor. Parazit temizliği yapılacaksa canlı bayılmayacak kadar bir doz kullanılıyor.
  Bayıltma sadece cerrahi operasyon,mukoza temizliği gibi balığın hareketsiz kalmasının avantajlı olduğu durumlarda kullanılıyor.
  En cazip kısmı ise tamamen bitkisel ve hiçbir yan etkisi yok. Bayıltıp uyandırılan canlıda hiçbir iz bırakmıyor.
  Mercanlar üzerinde olumsuz bir etki de yok.

  GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
  tristan, Alparslan, harfuzmani ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 9. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.886
  Yer:
  Bursa
  Canlı su dışında ne kadar kalıyor ? Lipovit ?
   
 10. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.011
  Yer:
  Bursa
  Hani belgesellerde izliyoruz, büyük hayvan nakillerini anestezi ile sağlıyorlar.Peki balığın strese girmemesi adına böyle bir uygulama yapmak doğru olur mu?
   
 11. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.113
  Yer:
  İstanbul
  Temel hocam tabikide siz bu konuyu dillendirip buraya yazana kadar pek çok testten geçirmişsinizdir.Kullanılan ürünün bitkisel olması hiç bir yan etkisinin olmayacağı demek değil önemli olan kullanılacak doz.Daha önce köpeğimin ayağına batan cam yüzünden ön ayak üstünden ilk boğuma kadar açmak zorunda kaldım.Çok debelendiği içinde ufak dozda anestezik madde yaptım.Hayvan uyanık, gözlerini açıp kapatıyor ama tepki veremez haldeydi.İlacın etkisinin geçiş sürecinde sürekli kusmayla kendine geldi.Keza 20'lik dişimi çektirirken iğne olmaktan korktuğum için oral yolla anestezik madde içirdiler.Bir pelte halindesiniz,görüyorsunuz,duyuyorsunuz ama tepki veremiyorsunuz.İlacın etkisinin geçmesi sonrasında tepki yine öğürme,kusma.Balıklarımıza uygularken direk vücuda değilde bir kap içindeki suya damlatma yöntemiyle uygulandığı içinmi yan etki gözlemlemediniz?
   
  tristan bunu beğendi.
 12. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Tamam hadi mukoza temizliği falan anladık orda mantıklı hareketsiz kalması avantaj . Peki balığı ben otobüs yolcuğu ile yanımda yurtdışından getirmek istesem bayiltarak kac saat tutabiliriz saglıgı bozulmayacak sekilde .
  Birde genelde balıklara iklimlendirme yapıyoruz bu bayıltma sonrası iklimlendirmeye gerek var mı ?


  Seyyar cihazdan online.
   
 13. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Haklı olarak birsürü sorunuz var. Benim de çok,merak etmeyin ;) Hepsinin cevabı yok henüz.
  Örneğin halil in sorduğu kaç saat baygın kaldığında sorun olmaz sorusu denemelerle bulunacak.
  Bitkisel ve yan etkisi yok sadece gözlem değil yağmur. Etken madde ile ilgili iyi bir üniversitenin araştırması var. Canlı uyandırıldıktan sonra kanda hiç bir madde bulunamamış, ve ölçülen tüm fonksiyonlar madde uygulaması öncesi ile birebir aynı.

  GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
 14. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.113
  Yer:
  İstanbul
  Benim tereddütüm ne kadar süre baygın kalacağınla alakalı değil.Tabikide canlıya işlem uygularken çayımızdan bire yudum alarak değil onu en kısa zamanda doğal ortamına geri döndürerek işlem yapacağımızı biliyorum.Bitkisel ilaçların Tarım Bakanlığı izniyle yaşamımıza katıldıktan sonraki gelişmeler beni rahatsız ediyor.Konuyla hiç alakalı değil ama bitkisel adı altında zararsız diyerek insan olsun hayvan olsun kullandırılan bir yığın ne olduğu belli olmayan maddeler uçuşuyor ortalıkta.Ben bu konuda bir hayli hassasım çünkü meme sea da 4 yıl mücadele veren arkadaşım alternatif tıbba yönelerek olumlu giden mücadelesini yitirip ölmeyi becerdi.Şimdi ortalıkta anası ölmüş babası terketmiş 6 yaşında bir çocuk koşturup duruyor.
   
 15. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Uygulama videosunda doz ve bayılma süresi ortaya çıkacak ama unutmayın ki balık boyu ve türü dozda oynama gerektirecek. Doğal malzeme zarar vermez kavramını senin bakışınla almayalım Yağmur, doğal malzemeler kimyasal olanlardan daha güvenilir diyelim. Uygulama sonrası sorun gözlemlemedim, yem almada veya başka konuda sıkıntı görmedim ama balığa da çekap yapmadım, iç organlarının ultra-viole rontgenini çekemedim. Kısaca gözlem sonucu sorun belirtisi yok.

  Mahir bu uygulama olmadan su dışına alınan balığın ortalama tutulma süresi olan 2– 3–4 (balığa göre) dakikaya sadık kalınması taraftarıyım.

  Halil iklimlendirmeden kastın nedir? Amerika'dan aldım kıştı, Türkiye'ye getirdim yaz mı?:D Benim gözlemim aynı ortamdan alınan balık üzerine, başka yerden alınan balıkta uygulandığında kovaya akvaryumdan su eklenmesi iyi olur kanımca.

  Ayrıca transfer yani balık nakliyesinde balığı bayıltmıyoruz, sadece metabolizma yavaşlatıyoruz. Kısaca çok düşük doz uygulanır.
   
 16. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.011
  Yer:
  Bursa
  Peki Temel abi balıkların nakliyesi öncesine gidersek, yani yakalanma anına.Siyanür ile değilde bu tarz bir ürün ile yakalanmaları doğaya ne kadar fayda sağlar.

  Aaaa pardon olmaz değil mi?Bu sektörden geçinen o kadar insan var.Canlıların hayatı önemli değil onlar için...
  Yani kısacası demem o ki öyle bir tuzağın içine çekilmişiz ki doğanın katliamına, sadece evlerimizde hobicilik adı altında bir kaç balık besleyeceğiz diye yardımcı oluyoruz.Senin gibi kısıtlı imkanları olan bir adam bu sektöre bu kadar çok ürün çıkarabiliyor iken; bunun profesyoneller tarafından yapılmamasına tek birşey neden olabilir!
   
  cirol, Zeugma ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 17. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.113
  Yer:
  İstanbul
  Temel hocam niyetimin asla sizin çalışmalarınıza olumsuz bakmak yada karalamak olmadığını bilirsiniz.Zaten mantığıma yatmasa sorular sormaz okur geçerim :) Bu konuda daha çok sorular soracağım.
   
 18. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sorun ama zor olsun. Üstelik inanmayacaksın ama özellikle karşı çıkanlar lazım.:) Sorular çok önemli, tersten bakanlar zor sorular sorabilir, attık ortaya diye mükemmel uygulama olması gerekmiyor. Yazışalım, çöpse çöp olur, faydası çıkarsa karpuz keseriz Yağmurcum. Üstelik meslek gereği bizi bu konuda en iyi sen sıkıştırırsın, göreyim seni.:)
   
  Yasin K., cirol ve YMR_AY bunu beğendi.
 19. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.113
  Yer:
  İstanbul
  Konu çöp olamayacak kadar güzel ve faydalı.Ben metabolizmayı yavaşlatma bölümünü çok sevdim.Malum birbiriyle uyumsuz balıkları bulup tankta savaş çıkarmakta üstüme yok.Buda her an balığı yakalayıp tedavi uygulamamı kolaylaştıracak bir yöntem.Bayıltma şimdilik beni aşar ama baktımki öyle bir durum var çekinmeden çekmecemden bistüriyi çıkartırım.
   
 20. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Esasında bu ürünü Alpinin Koran angel üzeride denemesi lazım imparatora çok saldırdığı zaman akvaryumdan çıkarıp bir doz verip balığı sakinleştirenbilir.
   
  Zeugma ve Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş