1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Portal Protein Skimmer Yapımı 3

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde lcturkey tarafından 11 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Temel abi su çıkışını ayarlamak için çıkışa bir vana taktım.Ayarı tutturmak biraz problem oluyordu diğer sistemde sumptaki su seviyesi de tatildeyken düşmüş ve katı toplamış ayarını tutturacağım insallah biraz deneme yapmam lazım.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Portal ps yap1m1 3

Sumptaki su seviyesinin dusmesi tum ps'lerin su ayarini dusurur. Ps yine topluyorsa bu guclu oldugunu gosterir. Su seviye ayari basit is. Ama super anladigim kadariyla.

Tebrikler...

Cep mesaj...

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Tebrikler Levent sen aştın artık bu işleri. em34:

4. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Ellerine sağlık Levent kardeş, kıskandım ps çalışmasını bak şimdi. saat:gif Ellerine emeğine sağlık muhteşem gerçekten. super:gif super:gif super:gif

5. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Olcay hocam , ozan teşekkürler..

Temel abi benim PS'nin çok ses yaptığını düşünüyorum.İlk defa bir çalışan bir PS gördüğümden aslında sesin normal mi değil mi olduğunu pek anlayamıyorum ama bana çalışması sesli geliyor.Tabi bu seste hava girişini genişletmemin etkili olduğunu düşünüyorum.Normalde hava girişini tamamen kapatınca veya kısınca ses kesiliyor ama tabiki bu PS'nin performansını etkiliyor.

Mesela akvaryumdan kayaları çıkardıktan sonra PS toplamayı bıraktı ve dışarıda olan kuru kayaları akvaryuma eklediğimde bir miktar toplama yaptı ve şuanda yine toplamayı bıraktı.Akvaryumda canlı yükü olduğunda toplamasında problem olacağını sanmıyorum fakat şuanda aklıma takılan benim PS aşırı toplama yapıyor olabilir mi ? Eğer aşırı toplama yapıyorsa hava girişini biraz kısmayı ve oluşan sesi azaltmayı düşünüyorum.

Temel abi senin kullandığın hava giriş hortumunun iç çapı kaç milimetredir ?

6. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Levent tebrik ederim ps oldukça iyi toplamış resimler herşeyi anlatıyor tebrikler :heyo:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim kullandığım hortum dıştan ölçersen 9 mm çapında. İç genişliği ise 6 mm. Çok hava iyi toplar diye bir kural yok. Bugün kaliteli ps'lerin bile hava ayarı vardır. Fotoğraflarda motorun nasıl hava çektiği yok, hava odası var mı ? eğer hava odası yoksa durulmaz onun sesinden. Nasıl hava çektiğini gösterebilirmisin.

8. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Mesut teşekkürler.

Temel abi hava odası yaptım.6 cm genişliğinde plastik bir tarafı kapalı diğer tarafı kapaklı bir plastik kutu vardı hortumun gireceği gibi bir delik açarak yanlarını silikon ile kapattım diğer taraftaki kapaklı kısmada aynı işlemi yapıp kapağını kapatıyorum kapaktan hiç hava almıyor.ve sıkı sıkıya kapak oturuyor üzerine.İçinede bir miktar elyaf attım.Hafa odası ile ses zaten bir miktar kesildi ama hala var.Hava odasız zaten sesten durulması mümkün değil.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ancak kutu deliğinin çapı çok önemli. Deliğe bir kağıdı yuvarlak yaparak takarmısın deneme amaçlı ses değişecektir. Bekliyorum sonucu.

10. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Temel abi şuanda işyerindeyim.Akşam deneme yapıp sonucunu yazarım.

Temel abi teoman abi ile konuşmuştuk.Eylül 2-3 istanbul kartalda eğitim var toyotasa binasının yanında ona katılacağım.Kartal sahile yakın bir otelde kalıyoruz size yakınmış herhalde daha olmadı motoru da alıp gelicem oraya :)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kap gel Motoruda bakalım. Ben de iki tane bir arada çalışıyor Levent biliyorsun. Ses çok güçlü hava çektiği için motorlarda var bu doğru. Ancak yaptığım hava odasının kutu deliğini biraz büyük kaçırınca ses arttı. Bunun üstüne yenisini daha küçük delik ile yaptım ses azaldı. Daha sonsa delik üzerine kısa bir boru deliğe girecek kadar ekleyip deneyince ses filan kalmadı. Düşün iki motor kullanıyorum. Delik çapı büyük olunca daha iyi toplayacak kuralı asla yok. Dikkat et hava çok olursa su seviyesi çok düşer, biraz kısarsan deliği kapayarak su seviyesi yükselir. Bugün Ati bile iki motorlu ps hava odasına küçücük bir delik bırakmış.

12. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Temel abi tamam motoru alıp gelirim :) gerçi araba ile gelsem ben PS'yi de getirmeyi düşünüyordum ama araba ile gelmiyorum :)

Ben galiba orada yanlış yaptım çünkü benim hava odasının alt giriş deliği kadar delik çapı var çıkışında da o yüzden ses yapıyor herhalde.Akşam resimleri ekleyince daha net anlaşılır.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Levent... aliye:gif

14. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Temel abi motorun giriş yerindeki hava hortumunu değiştirmek yerine orayı ufak bir vana taktım vananın iç genişliği takılı olan hortum kadar.Vanayı kıstım ve sesi biraz daha azaldı.Gerektiği zaman vanayı sonuna kadar açıp PS'yi turboya alabileceğim :)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Konuyu ve aksaklığın çıkış noktasını bildikten sonra sorun yok. Artık gerisi senin elinde olan bir konu. Kedin bir ps yapımışsın ve yapılış şekli farklı bir malzemeden, elbette çalışma sürecini izlerken eksiklerini zaman içinde görecek ve gidereceksin. Ortaya daha efektif bir ps çıkacak veya bir sonraki yapacağın ps bu sorunları içermeden görevini tam yapacak. Gelişim ve ilerleme bu değil midir ? Azimle ele alınan ve yapılan birşey eninde sonunda çalışmak zorundadır ve senin ps'de yapmak zorunda olduğu şeyi yapıyor sadece. ;)

16. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Portal ps yapımı 3

Arkadaşlar merhaba,

Sizlerle PS'nin performansını tekrar paylaşmak istedim.

17. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Levent kahve makinan hayırlı olsun diyeyim :helalolsun:

18. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Portal ps yapımı 3

Sağol okan :) Ama bu kahve içilmiyo malesef keşke içilecek gibi yapabilse :)

19. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Portal ps yapımı 3

Bunu içecek mide kimde var acaba ? :D

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert