1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Portal Protein Skimmer yapımı 5 ( peynir ekmeğe devam)

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde reis tarafından 2 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Portalın 5.nci bombasını nihayet patlatmak üzereyiz arkadaşlar. Dün Temel hocamla birlikte ani bir karar aldık ve ps yapımları serimize yenilerini kattık. :) Bu ps'yi yeni kuracağım 450 litrelik deniz akvaryumumda kullanacağım. Tabi herzamanki gibi motoruda kendi yapımımız. :)

Ps yapımında kullandığımız tüm malzemeler daha önceden elimizde olan malzemeler olduğundan maliyeti ufak tefek masrafları saymazsak sıfır. :basardim: ( Tabi daha önceden bu malzemelere belli bir para ödendi.)

Bunlar malzemelerimiz.

Pleksiklas borular,pleksiklas düz parçalar,pvc boru,pvc vana,claraform,takım taklavat vs.

Ps mizin ana gövdesine sıfıra sıfır girecek ölçüde 10 mm pleksiyi kesip, bu parçanın üstüne gelecek pimaşın merkezinden delikleri açtık.

Pimaşı bu parçayı merkezleyecek şekilde yapıştırdık.

Böylelikle iç gövdemiz tamamlanmış oldu. Sıra iç gövdemizi dış gövdenin içine geçirip yapıştırmakta.

Atık kabımız üç parçadan oluşuyor. Tabanı daha önce cnc de kestirmiştik. Bu tabanın üzerine dış gövdeyi ve tırmanma borusunu yapıştırdık.

Ps nin taban malzemesini 10 mm şeffaf pleksi kullanarak yaptık. Tabi motorunda kaplayacağı yeri hesaplayarak taban malzemesini geniş tuttuk. Ardından motor su girişini pvc borunun bir ucunu 45 derece kestik ve ps nin gövdesine açtığımız delikten 45 derece açıyla sokup tangitle sağlam bir şekilde yapıştırdık.45 derecelik açıyla kesilmiş boru ve borunun tekrar 45 derece açıyla ps ye monte edilmesi ps nin içindeki su sirkülasyonunu arttıracak ve daha kaliteli bir kabarcık elde edecek.

Ve sonunda ps mizin büyük bir kısmı tamamlandı. :basardim:

Son olarak tahliye vanamızı monte ettik. Vananın ucuna taktığımız pvc borunun ucunu gene 45 kestikki mümkün olduğunca suyu tabandan boşaltsın.

Çalışmalar şimdilik bukadar. Sırada atık kabının kapağının yapılması,motorun montesi ve çalışır haldeki videosu kaldı. Tez zamanda onlarıda halledeceğiz.

Burası portal peynir ekmek gibi ps yapmaya devam :) Çalışma videosu yakında bu sinemada. dön:gif

Saygılar.

2. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Portal ps 5 ( peynir ekmeğe devam)

Vay vay vay vay harika görünüyor hocam hangi ara yaptınız bunu bu ne hız ama güzel olmuş tebrikler :heyo:

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Dün ani bir kararla akşam üzeri başladık ve gece saat 00.30 da bitirdik Mesut hocam.

4. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Ellerinize sağlık em34: em34: em34: em34:

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel hocama yapım aşamasındayken söyledim. Mesut hocayı ara oda gelsin diye ama seni rahatsız etmek istemedi hocam. Hala üzerinde çalıştığımız portal ps 6 modelinin yapım aşamasında müsait olursan yarın senide aramızda görmek isteriz. saygılar:gif

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

smiley18.gif

Sanırım akıllı olduğumuzu düşünen kalmamıştır. Ancak biz de paylaşımlar nettir ve tüm yapımı gözler önündedir. Yaptık bitti ps budur motoru felancadır değil ve tabi alttan alttan satmaya da çalışmayız. Herşey ortada ve motoruda kendine ait bir buluştur.

Vallahi furacaklar bizi. aliye:gif

7. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Ana bu hangisi ben karıştırmaya başladım valla bu benim önerdiğim ps mi?

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tabi ard arda bukadar bombayı patlatırsak insanların aklı karışır.
    :D :D :D

Yok bu senin önerdiğin değil Mesut hocam. Bu 5 nci. Yarın 6 ncısını yaptıktan sonra senin önerdiğin model portal ps 7 olacak.Ve yapında bizzat elin değecek. ;)

9. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Hocam seri üretimemi geçtiniz senin dükkanın tabelacı olduğuna inanmayacaklar tabeladan çok ps yapılıyor :heyo:

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

:D :D :D

Hocam Allah müstehakkını versin ne diyeyim hemi. haha:

11. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Hocam valla sizden korkulur.İki çay arasında 2-3 ps çıkarmışsınız hem güzel güzel muhabbetinizi yapmışsınız hemde ps'leri. Eee olcay hocam ps de hazır ne bekliyoruz :)

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Levent hocam ps miz hazır,armatürümüz ufak tefek birkaç modifikasyonu dışında oda hazır. Yani hemen hemen hazırız diyebilirim fakat kafamızda gezen ve birtürlü kuruğunu yolamadığımız tilkiler var . :) Akvaryumun tabanında dsb mi yapalım,deniz kumumu kullanalım,kuvars ,silis kummu kullanalım diye araştırmalarımız ve çalışmalarımız var şuan. Onlarıda açığa kavuşturduğumuz an akvaryumumuzu en kısa sürede kuracağız İnşallah. naz: ;)

13. görkemtemel

görkemtemel

naz:

Tebrik ederim harika kıvır:gif

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok beğendiğim bir ps oldu açıkcası. Tırmanma boğazı geniş oldu mecburen elimizdeki pleksi boru ölçüleri itibari ile ama bunun hiçbir eksisi olmayacak hatta çok kolay temizlenecek bir atık kabına sahip olacak. Yapımı devam eden çift motorlu büyük model yine harika bir ps olacak tabi Olcay Kloroformu daha fazla akıtmaz ise sağa sola. :D

15. taygun

taygun Guest

Amaniiin. aha:gif

Ya siz ikiniz birbirinizden hiç ayrılmıyor musunuz? Maşallah, ne diyeyim. Bari aynı mahalleye taşının da siz sabah akşam ps yaparken MUHTEMELEN sizlerden ümidini kesmiş olan eşleriniz de em32.gif kendi aralarında muhabetten etsinler. Çoçuklar da babalarıyla ilgili hatırladıkları son hatıralarını anlatırlar birbirlerine. :F haha:

16. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar .Biraz muhalefet yapıyım,hangi motoru kullanıcaksınız bu ps 'lerde ?. (gerçi ben biliyorum ama ).
    O kullanılacak motorları 2 lt 'lik kola şişesinede koysanız oda toplar . Olcayım sen çamaşır makinası motorlarından umudunu kesme o motor üzerinde yoğunlaş :heyo:

17. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Olcay hocam teoman abi haklı bu işi asıl o zaman bedavaya getirmiş oluruz.Sen yaparsın bu işi.

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Aslında ben çamaşır makinası motorundan hiçbirzaman vazgeçmedim. Ama Temel hocaya birşey beğendirmek zor hemde çok zor. dön:gif O motor üzerinde çalışma yapmak istiyorum fakat elimde hiç enkamatım yok. Mecburen birşey yapamıyorum. :hasta: Ama kuracağım yeni akvaryumda bu motordan akıntı motoru yapabilirim. .8.

Tamer abi hiçsorma bu sıralar Temel hocamla pek bir sıkı fıkıyız. :) ( Allah bozmasın) Bugünde az evvele kadar gene birlikteydik. Portal ps 6 nın büyük bir kısmını bitirdik. ;)

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çamaşır makinası pompasından sadece akıntı motoru olabilir ve o da kaya arkasında görünmemek kaydıyla. Açıkcası başka işe yaramaz tabi tatlı su akvaryumlarında kullanan kullanır.

Teoman abi senin muhalefitine bayılıyorum biliyorsun. Kullanacağımız motoru neye takarsak takalım toplayacağını belirtiyorsun ve bilmeden muhalefet yerine modifiye motoru övüyorsun. :F Olcay için yapılan bu ps gerçekten mükemmel oldu. Sanırım bu model çok tutulacak. Elimizde pleksi yoktu eğer olsaydı iç boruyuda pleksiden yapacaktık. Portal ps 6 olarak kendime yaptığım ps çok talihsizlik yaşadı ama onu da yapıp paylaşacağım ve güzel olacak sonunda inşallah.

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Portal ps 6 evet epey bir talihsizlik yaşadı ama genede çok güzel olacak İnşallah. Tabi senin biraz aceleciliğin olmasaydı dahada güzel olabilirdi. Mesela beyaz kuşak gibi. :)

Tabi portal ps 5 modeli gibisi yok. Bugüne kadarki yaptıklarımızın içinde en güzeli oldu diyebilirim. Eee nede olsa bana yaptık. :F

Sayfayı Paylaş