1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Portal Soru ?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hocam öyle bir soru sormuşsunki,bırak google yi hiçbir arama motorunda yoktur eminim :D

2. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Hocam barmenler bardağa asitli içeceği doldururken çaktırmadan küçük parmağını bardağın hafif içine sokarlar böylelikle bardağa doldurulan içecek parmak seviyesine gelince köpürmesi durur ve taşmaz varmıdır bir alakası bilmem ama öyle aklıma geldi :D :D

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap:

Mesut hocam evet mantıklı aslında. Sorunun cevabı şöyle;

Aslında akvaristin tam olarak ne olduğunu bilmesine gerek yoktur, sadece değerleri okuyabilmesi yeterlidir. Ben kafanızı karıştırmadan anlatmaya çalışayım. Tabi becerebilirsem.

Akvaryumlarımızın büyük bir savaş alanı olduğunu düşünelim. Bu akvaryumda, kurulduğu andan itibaren bir savaş süregelir. Savaşın bir tarafında yükseltgenler ( oksitleyiciler) vardır.Bunların hepsi elektron yakalama derdindedir. Elektronu düşmanlarının üzerinden alıp, kendilerine bağlarlar. Yükseltgenleri büyük oranda oksijen molekülleri oluşturur. Bazıları Abdullah hocanın taktiği gibi paraşütlü birliklerdir ve havadaki oksijenden akvaryuma karışırlar. Oksijen molekülleri, çok sayıda bulunmalarına ramen çok da etkili olmayan piyadelerdir. :D

Çoğu zaman, düşmanın tüm çevresini sarmış olmalarına ramen onu tamamen etkisiz kılamazlar. Akvaryumlardaki metaller bu tip savaşcılardır, Nitrat işte böyle bir savaşcıdır. Oksijen oranı yerinde, bakımı zamanında yapılmış bir akvaryumda galip gelemezler. Umarım anlatabildim. :D

Tabi aslına bakınca bilinmesi gereken konu basit, Kirli suda redoks değeri düşer, akvaryumun direnci zayıflar. Su değişimleri akasatılmamış iyi filtre edilen akvaryumlarda redoks kararlı bir çizgidedir.

Akvaryumlarımızın ne kadar sağlıklı olduğuna karar vermek için görsel inceleme doğru sonucu vermez. Daha derinlemesine bir inceleme yapmak gerekir. Bu tip durumlarda sorunun cevabı olan akvaryumun redoks potonsiyelidir. Bu akvaristlerin üzerinde durduğu bir konu değil, ama ne yazı ki sağlıklı akvaryumun temel taşı. Bu konu üzerine yazılar yazılmışsa bile, kafa karıştırmaktan başka işe yaramamış.

Şimdi neden parmağımı değdirdiğimde ps duruyor onu cevaplayalım. Çünkü akvaryumumum redoks değeri anında 401'den 250-300 oranına düşüyor ve ps duruyor( Oksijen işikisi yukarıda)

Kısaca akvaryumun suyu kararlı değil, atık yükü fazla. Mesela böyle bir durumda ben hemen bir su değişimi yaptım, oran % 15, bu su değişiminin ardından parmağımı tekrar değdirirsem ps durmaz. Çünkü redoks kararlı hale geldi ve yükseldi.

İşte suyu sarı olan akvaryumların temel sorunuda budur, yani redoks değeri artık çok düşüktür ve tüm sağlıklı görünüme ramen su kararlı değildir. Saat saat değişen bir potansiyeldir redoks.

Saygılar...

4. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Nitrifikasyon bakterileri ne işe yarıyor Temel Abi?vermişim işte cevabını ama kimyada anlamadığım tek konu redoks olduğu için oraya giremişim.Teesüf ederim kırıldım.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sorulara devam:

Bu platformlarda Artemiadan söz etmeyen, hakkında yorum yapmayan yok. Peki, artemia yavruları ilk 48 saat neyi yapamazlar ve neden ?

Google'ye sarılma boşuna, eğer orda olsaydı bu başlığın ne işi vardı portalda. ateş:

Saygılar...

6. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Neden alamazlar Cem?

8. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Yumurta kapsülü nedeniyle olabilir mi Temel Abi?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Soruya beslenemezler cevabı hemen verilebileciğinden sebebinide sordum. Bu açıdan neden beslenemdikleri cevap için önemli Cem üzgünüm, ama beslenemdikleri doğru.

Ama soruda güncel. ;)

10. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Yumurta içindeki alüminyum kapsülden dolayı olabilir mi?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Soru güncel: :uyari:

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Üreyemezler ? :D

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Soru Güncel :uyari:

Ha gayret. em34:

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sorumuza yanıt gelmedi arkadaşlar. Bu açıdan cevabımızı yazıyorum. Artemia larvaları 48 saat beslenmez çünkü ağızları ve anüsleri kapalıdır.Yeni bir soruda görüşmek üzere.

Ah şu google her şey var sanarız, oysa hobinin yetiştirme aşamasının en önemli besini olan Artemiayı hiç bir platform tam olarak işlememiş, kısaca sorunun yanıtı bu yüzden Google'de çıkmadı. Acaba diyorum bir birimizden duyduğumuzu yazdığımız için olabilir mi?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Portal soru:

Aşağıdaki fotoğrafta saçma bir şekilde biobal topu içine sünger koyulmuş sizce neden?

Kolay olsunda bari cevabı yazmak bana düşmesin dedim. :D

Düzenleme: 18 Haziran 2015
  16. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Bakterilerin daha iyi tutunabilmeleri içinmi abi huh:

17. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bakterilerin daha fazla sayıda tutunabilmesi için yüzeyi artırmak adına mı koymuşlar Temel Hocam...

Hadi seni yazma derdinden kurtardım... ;)

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Cevaplar birbirlerine benzese de aynı değil... Nüansa dikkat...

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tebrikler Abdullah hocam. em32: :helalolsun:

Muhammed bir dahaki sefere :bilmem:

20. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Sağolasın Temel Hocam... Ama eminim ki Muhammed de aynı şeyi ifade etmek istemişti...

Sayfayı Paylaş