1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Potasyum Katkısı ve Mercan ilişkisi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Pennywise tarafından 3 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Eray Bey çok güzel ve net bir şekilde ifade etmişsiniz.
    Sizin bu söylediğinize göre Red sea coral pro 1025 tuzlulukta 390-410 değer aralığında K elementi ihtiva ettiğini yazmış. Ancak Ben bu güne kadar ortalama 15 günde bir yaklaşık %10 1025 tuzlulukta su değişimi yapıyorum. Tanktaki SPS miktarı ise aman aman değil, hatta biyik koloni hiç yok. Ufak tefek fraglar var. Yani tüketim çok üst düzeyde olmaması lazım.
    Yaptığımız ölçümde potasyum 300 çıktı. İşte burada kafa duman oluyor. Bu zamana kadar hiç Potasyum katkısı girmediğim için düşük olabileceğini tahmin etmiştim. Ancak bu değerde olması benim aklıma gelebilecek bir değer değildi.
    İhtimalleri sıralayalım.
    1- Tuz bozuk.
    KH, MG ve CA değerleri kontrol edildi üzerinde yazan değerlerle aynı. Yani Sadece potasyum yanlış değerde olmamalı.
    2- Akvaryumun genel tuzluluğu düşmüş olabilir.
    En son ölçümlerimde 1024 çıktı. Tuz ölçeri Sıfır TDS suda ve 1025 tuzlulukta kontrol ettim.
    3- Test bozuk
    Aşkın abinin tankta 400 değeri çıkıyor bende 300 çıktı. Eğer ki bende bu değer daha yüksek ise aşkın abinin tankta ciddi problem olması gerekir. Bildiğimiz üzere potasyumun fazlası öncelikle balıklar için zehirli.
    4- Red Sea Coral Pro bahsettiği 1025 tuzlulukta 390-410 aralığında Potasyum ihtiva etmiyor.
    Bunu bilebilmek için tuzu karıştırdıktan sonra ölçüm yapmak gerekiyor. Bunu da yapmadığım için yorum yapmak doğru değil.

Kafam iyice karıştı şimdi. Buyrun yorumlarınızı alalım.

King Elvis ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi tuzun karışım süresini uzatmayı dener misin? Olmadı dozlamadan önce Kent tuza geçip bir gözlemleme yapmak iyi olabilirdi. Her bir dozaj ayrı bir yük getiriyor. Ben su değişimlerinde değişim yapacağım suyun pH değerinin 8,3 olana kadar karıştırıyorum.

3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Olabilir ama bunun için öncelikle potasyum testinin piyasada var olması gerekiyor. Yok ise neyi neye göre belirleyeceğimizi bilmiyoruz ki.
    Tuzu daha fazla karıştırmak her zaman daha iyi sonuçlar verecektir. Ben evde yer olmadığından 2 saat kadar karıştırıyorum.

Onurs bunu beğendi.
  4. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Kent tuz güzeldir K oranıda yüksektir ama tüketim oranlarınız düşükse değer yükseltir
    Zaten dediğiniz gibi test olmayınca bir sonuca varma imkanıda yok malesef.

5. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Şimdi K'nın 300 olması bir sorun(testin doğru olduğunu kabul edersek).Bu sorunun ihtimalleri belli.Kafanız çok fazla karışmasın.Tuz markalarının vermiş olduğu değerlere inanmayın.Çünkü ben kalem gibi yazan değerleri hiç yakalayamadım.Bunun birçok nedeni olabilir ve bu başlıbaşına başka bir konu.Sonuç olarak hangi tuzu kullanırsanız kullanın her yeni kovada ölçebilen değerleri test edip bir kenara not etmek oldukça faydalıdır.Coral pro bir dönem kullandım ve 300 gibi bir değer hatırlamıyorum.Sizin tankınızda ki sorunlar ve önerilerim şunlar olabilir bence;
    -Tuzluluk-Diztile su ile kalibre edilmiş,mümkünse iki farklı refraktometre ile çifte kontrol sonucu tuzluluktan emin olmak.
    -Potasyum testinin doğruluğundan emin olmak.
    --Tuzun değerlerinden haberdar olmak.Bu tuzun durumu hakkındada fikir verecektir.
    -K emici filtre malzemesi kullanılmadığından emin olmak.Örnek olarak zeolit medyası.
    Bunların zaten sizde farkındasınız.Sizin sıkıntınızın kaynağı bence bunlardan biri.Su değişimi ezbere yapıldığı zaman bence yarardan çok zarar getiriyor.Bunun önlemi aslında çok kolay ama gözlemime göre pek uygulanılmıyor.Benim uyguladığım yöntemi yazayım.Şayet bunu uygularsanız herhangi bir sıkıntıda elinizde daha çok ipucu olacaktır ve daha hakim olursunuz.
    Aldığınız her yeni kova tuzda ilk su değişiminde,litre için gram hesabı ile istenilen tuzlululuk değeri için kaç gram tuz gerektiğini belirlemek.Bunun için belirlenen su değişimi periyodunda hazırlanan suyun litresi hep aynı olmalı.Örneğin her su değişiminde 50 litre su hazırlıyorsunuz ve bunun için 2 kg tuz kullanıyorsunuz ve sonuç olarak 1025 tuzluluk elde ediyorsunuz gibi.Bunu belirledikten sonra tuzun düzgün şartlarda saklaması gerekiyor.Şahsen ben tuz kovasını açtıktan sonra bütün tuzu 2 kg lık paketler halinde poşetliyorum buzdolabı poşeti ile.Her su değişiminde bir poşet tuz kullanıyorum.Butun poşetleri tuz kovasında saklıyorum.Böylece tuzu dış şartlardan mümkün olduğunca saklamış oluyorum.Bunun dışında hazırlanan ro su (0 tds) önce 25 C ye ısıtıyorum ve tuz ekliyorum.Tuzuda salata tuzlar gibi yavaş yavaş ekliyorum suyu bulandırmadan.Tuzlu suyun hazırlandığı kabta bir kafa motoru çalışıyor.Tuzu karıştırıyor ve suyu havalandırıyor.Testlerimi yapıp not ediyorum.Böylece su değişimde stabilite sağlıyor ve akvaryuma ne eklediğim hakkında fikir sahibi oluyorum.Bu işlemi yazıya dökünce sanki çok külfetli ve deli işi gibi gelebilir ancak sadece su değişimi aslında.Ama sistemli ve doğru bir şekilde.Telden yazdım kısalttım biraz kusuruma bakmayın

Sent from my iPhone using Tapatalk

veysel ve Pennywise bunu beğendi.
  6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Eray bey, Sadece tankta aktif karbon bağlı. Bir de yeni yeni votka kullanıyorum.
    Tuzun saklama koşulları bende de aynı aslında. Hatta ben kolaylık olsun diye yarım kilo şeklinde saklıyorum. 15 litre su yarım kilo tuz. Bir daha tuzu ölçmüyorum bile.
    Tuzu her yeni kovadamutlaka ölçüyorum. Ama her değişimde ölçmüyorum.
    Tuzluluğu bir şekilde tekrar kontrol ederim.
    Potasyum testinin kontrolü imkansız. Çünkü başka testim yok.

7. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Patron lazım olusa milwaukee dijital refraktometre var yollayabilirim yada yakınsan alabilirsin kavacıkdayım .
    Ben o optiklerden 1 tane kırdım geçenlerde

Pennywise bunu beğendi.
  8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Çok yakınız Onur. Trafik olmasa 45 dakika :)
    Ben Bahçeşehirdeyim de :D

9. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    3 sene önce olsa olurmuş ozamn bende bahcesehirdeydim :)

Pennywise bunu beğendi.
  10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Eray beyden bidonları almaya gelincem o tarafa brakirim biyere bütün esnaf tanıdık nede olsa :)

Pennywise bunu beğendi.
  11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Eray Bey nerde oturuyor ki?
    Bize de beklerim eğer ki bahçeşehirde ise.

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Her ile gönderimi mevcut mu abi

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Sen balık ya da mercan koymadan sana sofra tuzu yok. :)

YMR_AY ve LostRua bunu beğendi.
  14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi bugün ölçmek istedim 1.021 çıktı, ceşme suyu, RO suyu ile kalibre ettim durdum. Kalibre etmesem ne güzel 1.025 gösteriyordu. Şimdi insan kendinden şüphe ediyor. Başka tuzlu su akvaryumuda yok etrafta. Bende 1 litre suya 33 gram tuz koydum. Kalibreden sonra 1.021 - 1.022 gibi bir değer verdi. Red sea kutuda 36 gram tuz 1 litre suyu 25 derecede 1.026 tuzluluk veriyor demiş. Bende bunu bir deneyeceğim abi olmadı kalibre edebileceğimiz tuzluluğu belli sıvılar satılmıyor mu bu sorunu çözecek?

15. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Canlı girişi yap sanasa yollarız ayıpsın.
    Bahsettiğin sıvı satılıyor hemde o kadar çok iş görüyorki
    Fauna marine de var.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Haziran 2015
    Pennywise ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İyi oldu abi öğrendiğim bizim sponsorlara bir bakayım.

17. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Akv merkezinde var
    Çok faydalı bir sıvı testleride kontrol edebiliyorsun testin bozukmu değilmi anlıyorsun

Pennywise bunu beğendi.
  18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Valla supermis. almalıyım ben de.

19. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Kontrol edebileceğiniz değerler
    Çok iyi bir ürün ama pahalı biraz biri çıkıp bunun yerlisini yapsa ne güzel olur bizim foruma bir hardcore kimyager lazım

ImageUploadedByTapatalk1433533703.832895.jpg ImageUploadedByTapatalk1433533724.682977.jpg

harfuzmani bunu beğendi.
  20. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Süpermiş, bundan alıp şu salifert nitrat, fosfat testlerine bir bakayım. Çok faydalı bir ürün gibi duruyor.

Sayfayı Paylaş