1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Potasyum Klorür Ampul Kullanımı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 21 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumunda potasyum önemli bir element, düşük alkali metal ve ana elementlerden biri. Ampul katkılara merakımı bilen Teoman abi ısrarla denememi istedi, kıramadım kendisini. Eczanelerden 10 tüpü 6 liraya alınabiliyor.

Ticari ürün ve tanımı; Kullandığımız tüp ticari ürün değil, eczane ürünü.

SPS içeren mercan akvaryumları için 80,000 ppm konsantre potasyum çözeltisi. Genel Bakış Yüksek konsantrasyonlu iyonik potasyum çözeltisi. Potasyum aragonitin (mercanların iskeleti ve bazı resif canlıları tarafından tarafından kullanılan mineral) önemli bir bileşenidir. İçerdiği pigmentler bazı poliplerde mavi rengi verir, nörolojik fonksiyonları düzenlemede önemlidir ve akvaryumdaki canlılar tarafından tüketilir. 80,000 ppm K; diğer potasyum ürünlerinden daha güçlü ve ekonomiktir. Düşük besin sistemlerinde kullanılan zeolit bazlı filtrelerin yol açtığı potasyum eksikliğini giderir. Doğal deniz suyundaki Potasyum konsantrasyonu yaklaşık 399 ppm dir. Akvaryumdaki değer buna yakın tutulması önerilir. Kullanmadan önce akvaryumdaki potasyum konsantrasyonunu uygun bir test kiti ile ölçün.

[​IMG] [​IMG]

Eczane ürünü bu tüpler ve 10 tüp 6 lira. Gözlemlerimi aktaracağım inşallah.

2. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi sen yapmazdın böyle işler hayırdır ???????

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kıramadım Okan Teoman abimi. İki kutu satın almış yani 20 tüp. 12 lira para vermiş. Senin anlayacağın Teoman abi 12 lira verdiyse bunda bir iş vardır. :D Bu kadar bir ekleme kaideyi bozmaz sanırım. Gözlemleyelim bakalım ne olacak.

4. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Eğerki Teoman abi 12 lira verdiyse gerçekten vardır bir iş bunda :) hadi hayırlısı bakalım

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Temelim kriz zamanında Simirnof votkada eklemedikmi akvaryuma ?,bakma şimdi sirke ekliyoruz :heyo:

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Temel vardır bir bildiği, Teoman abinin. Korkulur bu adamdan......

Teoman abi sen çok tehlikeli bir adamsın varya, ben senin gibisine daha rastlayamadım.

Elma sirkesi ekliyor adam yaa, apistalar ölsün diye....:F

Abi sen smirnoff votka eklemişsin, absolut olmazmı, yanındada redbull?:F:F:F

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Murat tamam yapıyor, ekliyor, oynuyor vs vs ama akvaryumu gördün yakından. Süperin süperi değil yalan yok çünkü para harcanıp alınan canlı yok.:D Fakat inanır mısın o akvaryum bir hastane hizmeti verebilir, yani hasta balığın varsa koy iyileşsin bu kadar diyorum, yanlız getirdiğinde balığın altı güneş görüyor olmasın tabi. :D Gülüyoruz espiri yapıyoruz ama aptasia tarlasıydı akvaryum ama bir tane kalmış onu da kıllığına üstüne sıkmıyorum bir şey bakalım sudakinden yok olacak mı diye bıraktım diyor. :D

Ne olursa olsun çok taktir ediyorum, bugün biraz sohbet ettik inan Orfoz hastasıdır ve öyle gözlem tecrübeleri anlattı ki yemin ederim kitabını yazar da profösör dahi çıkamaz işin içinden. Onu dinledim ve sumptaki küçük orfozu aldım akvaryuma koydum o etkilenme ile. :D

veysel bunu beğendi.
  8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Orfoz senin tankında dışarda görünüyor, yakında yemede çıkar merak etme, sonra senden alır onu geri.:F Tabi bu arada sende alacağını alır.:D

En sevdiğim anektot ise, '' Oturun siz şöyle'' dedi bize, akvaryumun başına gidip, ''Hadi bir göster kendini, bak misafirimiz gelmiş'' o arada, orfoz kayaların arkasından geçer, ''Heh işte bu kadar, gördünüz işte'' demesi..:F:F:F

Süper bir abi, ötesi yok.tem03.gif

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Muratım sizleri ona anlattım tanıdığı için boylamasına geçiyor hiç tanımasa enlemesine geçecek ;)

murer bunu beğendi.
  10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Abi ne iş votkalar,redbullar felan? Olmadı birde tekirdağ rakısı açsaydınız yanında bol sarmısaklı haydari felan yaa. Harbiden korkulur sizden.:D

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Olcay para var huzur var bunlarda. saat:gif Teoman abinin akvaryumda 12 balık var, Murat'ın da balık sayısı ve mercan sayısı benden fazla. Böyle olunca Votka da olur sirke de. Keyif adamları bunlar bakma sen. Akvaryuma değişik uygulamalar göbek adımdır ama pek suyuma bilinmeyen maddeler eklemem.

Teoman abiye güvenim tamdır ve bir tüp onun hatırına ve tecrübesine güvenle ekledim. Fakat her hafta düzenli eklenmeliymiş potasyum Klorür tüpleri, açıkcası bunu yapacağımı sanmıyorum. Bunun yerine Marmara'yı aşıp Karadeniz kıyılsından deniz suyu alıp kullanmayı tercih ederim.

Nasıl bir suydu o öyle hepimizin aklı kaldı deniz suyunda. İlk fırsatta 6 damacana değişim yapacağım Karadeniz'den. :)

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Evet abi hakkatten de mükemmel bir suydu.Ama hepinizin aklı değil gözü kaldı galiba.Banada kısmet olmadı baksana.Akvaryumu kırdık buda yetmedi ertesi gün koluda kırdık.:D

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Teoman Hocamın Israrı İle Potasyum Klorür

Başına başka iş gelmesin diyorum Olcay. Dikkat et kendine bence sen.

Potasyum klorür kullanımını öneririm arkadaşlara. 15 litre akvaryumu olan arkadaşlar yarım ampül ve 350 litre üzeri akvaryumu olan arkadaşlar ayda 1 tam ampül kullanabilir. Mavi mercanlara güzel renk kazandırıyor.

14. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Merhaba Temel Bey, konu üzerinden uzun zaman geçmiş. bu ampülleri her eczanede bulabiliyormuyuz? Bu ampüllerin özel adı yada takma adı varmı, yüklediğiniz fotoğraf büyümediği için ampülün üzerinde yazanları okuyamıyorum. Teşekkürler. Saygılar.

vicia ervillia bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet hemen hemen tüm eczanelerde var, olmayan da isterseniz hemen getiriyor.

Potasyum klorür ampul olarak isteyebilirsiniz. Biofarma markasının ampulü % 7,5 diğer ampul ise % 22,5 içerikli bildiğim kadarıyla. Biz Linktekini kullanıyorduk.

http://www.farmacep.com/ilac/potasyum-klorur-225-10-ml-10-ampul

16. Oktay Kuştutan

Oktay Kuştutan

Yer:
    YunusEmre / Manisa
    İsim:
    Oktay Kuştutan
    Teşekkürler Temel Bey, konu üzerinden uzun zaman geçmiş olsada ilk günkü ciddiyetini koruduğunuz için tebrik ediyorum. Saygılar.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş