1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Power led armatür yardım lütfen.

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Adnanisanur tarafından 6 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Akvaryuma power led armatür yapmak istiyorum ama bu konuda pek bilgi sahibi diilim yanı renk seçimi güç ne kadar olmalı gibi sadece basit mercanlardan beslemek istiyorum nerden kaç watt neler almalıyım bu konuda yardıma ihtiyacım var akvaryum 50 *40*35 iki adet Pcb alsam 9lu 18 watt yeterli olurmu bu gibi konularda fikire ihtiyacım var yardım lütfen...

2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Az gelebilir. 2adet 18li daha iyi olur.

Adnanisanur bunu beğendi.
  3. HAKAN ÖZÇELİK

HAKAN ÖZÇELİK

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    hakan
    Öncelikle merhabalar,
    power led.ile ilgili önce materyalleri tanıyalım;
    power ledler (akyaryumlarımızda kullandığımız genelliklle diyelim) 1w ve 3w olmak üzere iki grupta toplayabiliriz bunların dışında 5-10-20-....gibi seçeneklerde mevcut.
    altığımız power ledleri pbc denen power led ler için adedine göre dizay edilmiş 1-3-4-8-12-18-24- lü grular halinde olabilen ve power ledlerimiz üzerine lehimleyeceğimiz plakalar bulunmaktadır.
    bu işmeden sonra pbc lere lehimlediğimiz power ledleri soğutmak için kullanacağımız alüminyum soğutucular bulunmaktadır ve bunların üzerine takcağımız fanlar bulunmaktadır.
    Bütün bunlardan sonra power ledleri besliyeceğimiz driver denilen güç üniteleri bulunmaktadır bunların seçimi söyle olmaktadır;
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1 w lik power ledler 2,4 - 2,8 v çekmektedir ve 350 amper dir yani 1 v lik power led için 350 amper lik 2,4 x kaç adet led istiyorsak =dirver gücü
    3 w lık power ledler 3,2 - 3,7 v çekmektedir ve 750 amper dir yani 3 v lik power led için 750 amper lik 3,2 x kaç adet led istiyorsak =diriver gücü
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    hesabımız özellikle sizin içi diyelim benim tavsiyem 6 lı kare 2 adet pc üzerine toplamda 12 adet adet 3v lik power led için 2 adet 18v lik 750 amp driver almanızı öneririm
    sebep 2 ayrı şekilde kumanda edebilmeniz içi mavileri bir driver a beyazları bir driver a bağlayı timer ile önce mavileri sonra beyazları yakıp basit bir simüle yaratabilirsiniz
    kendi hesabıma göre 3 adet 460nm-475 nm blue

3 adet 445nm- 455 nm royal blue

1 adet 610nm - 630 nm red

1 adet 420 nm - 440 nm actinic

4 adet 22,000 kelvin white (MİNİMUM 10,000 KLV ALTI BEYAZ KULLANMAMAYA ÖZEN GÖSTERİN YOSUNLANMA AÇISINDAN ANCA KARMAŞIK ÇOKLU LED SİSTEMLERİN 6,500 KLV LED KULLANILIR ODA ÖZEL BİR HESABI VARDIR )

hepsi 3 v olacak şekilde maviler 1 pbc de diğerleri 1 pbc dizlmiş olarak iki ayrı driver la harika olur
    hatta her 6 lı grup bağlantısının girişine led dimmer bağlayıp ışık şiddetini 6 lı gruplar olarak azaltıp arttırabilirsiniz
    Tavsiye edebilecğim led markları BRİDGELUX - CREE -EPİSTAR-
    Tavsiye edeceğim led driver MEANWELL
    Dilim döndüğümce anlatmaya çalıştım inşallah yardımı dokunur
    saygılarımla.
    saygılarımla

burak ozu, Burcu ve Adnanisanur bunu beğendi.
  4. Öncelikle hiç üsenmeden bu kadar yazıyı yazdığınız için çok çok teşekkür ederim sorumun bütün cevapları bu yazıda var şimdi anlaya anlaya okuyup su işi kafamda bur canlandırayım tekrar rahatsız ederim takıldığım yerde :)

5. HAKAN ÖZÇELİK

HAKAN ÖZÇELİK

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    hakan
    Rica ederim
    elimden geldikçe;)

Adnanisanur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş