1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Power Led Yapımı Hakkında Bilgiler

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde gokhantiknaz tarafından 25 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Power led yapımı hakkında bilgiler gerek arkadaşlar. 65x50x40 lık deniz akvaryumum için power led olayına girdim. Tek eksiğim aydınlatma idi onuda tamamlıyorum. Dün Ankara Konya sokaktan denemek 3 watt lık 3 adet power led aldım ve 18 li pcb aldım. Monte ettim gayet güzeldi. Elimdem gelecek power led yapımı dedim kendi kendime.

Şimdi asıl sorunum kaç adet power led hangi karışımda ve özelliklerde led ihtiyacım olacak?
    1 ) Kaç kelvinlik ledler kullanmalıyım. Önerebileceğiniz yer var mı alım için.

2 ) Lensler. 120 90 60 45 dereceler var. 5 derecelik bile var. Benim hangisini kullanmam lazım. Ebayden alacağım.

Power Led Yapımı Wat Gücü ne Olmalı?

1 watt mı 3 watt mı önerirsiniz?

Ayrıca ebay sitesinde 20 wattlık royal blue 20000 Kelvinlik power led var, işime yarar mı?

Teşekkür ediyorum şimdiden.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Mercan tankında led düşüyorsanız, kaliteli led armatür markalarının kullandığı ledleri kullanmanızı tavsiye ederim, diğerlerinin hiç bir işe yaramadığını bizzat gördüm. Bu markalar arasında Edison, Cree, Bridgelux, Osram ledleri gelir ki, Konya sokakta bunların hiçbiri yok, Türkiyenin başkentinde göyya elektronikçilerin bulunduğu sokakta doğru dürüst soğutucu bile bulamadım, hep basit, hep yapılmış olan ürünler mevcut, yani ben yapılmayan bir ürün ortaya çıkarcam bana şu parçalar lazım derseniz, Konya sokak yanlış adres...

İyi bir Led armatür yapmak için yurtdışından sipariş vermek daha akıllıca görünüyor..Galata elektronikte bile istenilen her ürün yok... Eğer maddi sorun yoksa ve gümrüklemeyi herkesin hallettiği gibi halledebilirseniz Rapid Led' den sipariş vermenizi tavsiye ederim. İsterseniz modül olarak komple, isterseniz sizin belirlediğiniz ürünleri paketleyip gönderiyorlar.

Ebay de bazen istediğiniz ürün gelmiyor, benim 20.000K diye aldığım led, resmen sarı ışık veriyor. Özellikle DIY ürünlerde 1W lık ledler, 3w lık olanlara göre soğutma problemi yüzünden daha avantajlı.. Fakat yeni nesil armatürlerde 1Wlıklar yerine 3W lıklar, kullanılmaya başlandı.

gokhantiknaz, YIKIKTEMO ve murat parin bunu beğendi.
  3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Led konusu Biraz hasas Gökhan bey Adaşınız doğru söylemiş çok haklı. Ebay dan bizzat led alarak denemeler yaptım büyük sıkıntı yazılanlar gerçek değil. Birsürü sorunla uğraşırsınız. 1 veya 3w size kalmış ben 1 w veya 1,5 w tavsiye ederim daha efektif.

Yada en güzeli fabrikasyon bir armatüre benzeyen murer yani murat abinin yaptığı armatürler T5+led veya sadece led kendisiyle bir irtibata gecin derim. zaten maliyette bek bir fark çıkmıyor. led ler kaliteli olunca fiyat ta biraz yükselir. Ama rahat edersiniz.

gokhantiknaz bunu beğendi.
  4. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Cevaplarınız için teşekkürler. Anladığım kadarıyla Ebay den memnun değiliz :) Murat hocamın armatür haberini bekliyorum açıkçası. Nano lar için uygun fiyata armatürler üreteceklerini söylemişti bakalım.

gökhan hocam vallahi konya sokaktakiler gerçekten bilmiyorlar. Gittiğim bir dükkan artı eksi uç farketmez bile dedi yani :) Artı soğutucuyu bulamadım dediğiniz gibi. Ostim tarafına bi gideceğim orada bulunuyormuş.

5. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Gökan konya sokak meselesini unut. SAna bir adres vereyim orada cree marka ledleri bulabilirsin fakat fiyatları pahalı haberin olsun. Hani Wertex, Rodeon çok pahalı diyoruz ama kullanılan malzeme kalitesine bakarsanız hiç de pahalı olmadığını görürsünüz çünkü malzemesi pahalı neyse yine çok konuştum adres : RS elektronik yada farnelin sitesinde cree marka led fiyatları var yapmak isteyen oradan temin edebilir. Bu arada wertex in kullandığı ledlerin tanesi 2.5 watt ona göre araştırma yap.

Saruman bunu beğendi.
  6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Bilgilendirme için teşekkür ederim Mustafa, Farnelin sitesini inceledim fakat fiyatları korkunç, o fiyatların yarısına ABD den getirtebiliyorsun Rapid Led'in sitesine girerseniz çok uygun fiyatlara hem modül olarak yani malzemeleri komple düzenlenmiş bir pakette alıp, sadece montajını yaparak, yada tek tek istediğiniz özellikte armatürler yapmak mümkün, tek sorun 85 dolarlık gümrük sorununu aşmak, onuda kolaylıkla halletmek biraz beceri, biraz kurnazlığa kalıyor :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Aslında oraya giden birisini bulsak fena olmaz yani gümrüğe ödediğimizin yarısını o kişiye versek elbetteki getirir diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş