1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Probiyotiklerin larva gelişiminde olumlu katkıları keşfedildi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 4 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yeni araştırmalar sonucunda, yoğurtta bulunan probiyotiklerin insanlar gibi balıklara da faydalı olduğu keşfedilmiş. Zebra balığı yavrularının probiyotiklerle desteklenmesi sonucunda gelişimlerinin hızlandığı ve yetişkinlikte hayatta kalma oranlarının yükseldiği görülmüş.

Araştırmada “Lactobacillus rhamnosus” probiyotikleri kullanılarak yavruların sindirim kanalı gelişimleri incelenmiş. Yoğurtta da bulunabilen “Lactobacillus rhamnosus”, yavruların suyuna eklendikten sonra solungaçlar yolu ile yavruların mide ve bağırsak yollarına yerleşmiş.

Sonuçta; probiyotiğin bu bölgedeki zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyerek, larvaların büyümelerini kolaylaştırdığı, özellikle kıkırdak/kemik/omurga yapısının ve eşeylik organlarının gelişiminde de olumlu katkıları olduğu keşfedilmiş.

Yeni çıkan larvaların suyuna eklenen probiyotik ile larvaların hayatta kalma oranının %70 lerden %90 ‘lara çıktığı da gözlemlenmiş.

Moleküler stres verilerini inceleyen bilim insanları, probiyotik alan larvaların daha az strese maruz kaldıklarını, bu nedenle gelişimlerinin olumlu yönde etkilendiklerini düşünüyorlar.

Kaynak:
    New study shows probiotics help fish grow up faster and healthier | The University of Maryland Center for Environmental Science

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel bir konu Mahir ellerine sağlık. Probiyotikler konusunda uzunca zamandır gözlem ve tecrübeler devam ediyordu kısıtlı forumda, hatta yoğurtta bulunan maddeler olarak bakmamanı bunu çok daha ileri taşıdığımızı bilmeni isterim.

Kısıtlamalı bölümde konu ilerlediği için henüz göremiyorsun ama yakında yetkin açıldığında konuya göz atabilirsin. Arkadaşlar ile konuyu birçok açıdan irdeledik, aktif kullanıldı, gözlemlendi ve faydaları ile bekleneni vermediği noktalar tespit edildi. Güzel konu için ellerine sağlık.

Kısıtlı link:
    http://www.akvaryumportali.com/threads/y%C4%B1k%C4%B1kbacter-actif.12432/

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Temel bey teşekkürler, gelişmeleri az çok tahmin edebiliyorum.Yetki açıldığında umarım konuya daha vakıf hale gelebilirim.

Bu bilgi de daha geriden 2010'dan...

“Lactobacillus rhamnosus” probiyotik bakterisinin marifetleri bilimsel olarak kanıtlanmaya devam ediyor.
    Yazıya göre, yavru palyaço larvaları yumurtadan çıktıktan hemen sonra, sularına ve özellikle rotiferler üzerinden direkt probiyotik yüklemesi yapılıyor.
    Sonuçlar çok ilginç; normalin iki katı büyüklükte palyaço yavruları, normalden iyi iskelet gelişimi sonucu form bozukluklarının %10 ila %20 arasında azalması, daha hızlı büyüme, bazı genetik faktörlerde olumlu gelişmeler ve genel olarak stres tepkilerinin azalması.

Aynı bakteri olduğu için ekleme gereği duydum.

Study Finds Probiotics Boost Size in Captive Bred Juvenile Clownfish

TencoMelih, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Yıkık bakter çalışmasını destekliyor bu yazılanlar, tabi Temel abi işin başında genel su kimyası ile ilgili düşünmüştü ama bence balıklar konusunda etkisi daha ön plana çıktı. Bence çalışma balıkların daha rahat tüketeceği bir şekle getirilerek devam ettirilmeli.

Bır de konu hakkında şöyle bir doktora tezi var ve oldukça zengin bilgi içeriyor:

Levrek balıklarında (dicentrarchus labrax) probiyotik olarak lactobacıllus rhamnosus kullanılmasının performans üzerine etkisi [The effect of using lactobacillus rhamnosus as a probiotic on the performance of sea bass (dicentrarchus labrax)]

TencoMelih, YIKIKTEMO ve Montimahir bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında gözlemler kendiliğinden balık odaklı oldu hatırlarsan Özdemir ve sonuç olarak aşağıdaki ifadeyi konuya son kısımda yazmıştım.

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Evet bence olmuştur.

Neymiş? demek oluyormuş. :rolleyes:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aynen Mahir, haftada 3 gün tek öğünde direk yem verir gibi suya eklenmeye başlanmıştım, kurulumun bittiği günden itibaren 10 gündür veriyorum. Sanırım süper bir kabızlık tedavisi çıkacak aynı zamanda.

Özellikle tropheus kolonilerinin baş belası olan bloat ve tıkanma tarih olabilir. Gerçi biz bunu zeytinyağı ile uygulayabilenler için büyük oranda çözmüştük ama bu çok daha kolay ve etkili olacak.

İlave olarak, üremeyi tetikletecek bir çalışma da çıkması kuvvetle muhtemel. Burada önemli olan bunların yapay ve hormon bazında değil de tamamen güçlenme ve sağlık bazında tetikleme olmasıdır. Aksi halde şahsen anlamı yoktur.

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Larva gelişimindeki büyüme ve bağışıklık etkisini gözlemlemek için ben de sabırsızlanıyorum açıkçası.

Kontrollü bir deney de ben yapacağım inşallah, yanlız elimdeki ürün farklı biliyorsunuz.

Bakalım faydalı bir şeyler görecek miyiz? ilk başta larva görseydik iyiydi :)

TencoMelih, Alparslan ve veligören bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zaten biraz seni takip edince olası düşünce yapısını anlamak zor olmuyor. Gerçekten güzel kaynaklara iniyorsun, güzel de bulgular yakalıyorsun, bu da doğal olarak iyi denemeler yaptığın, hakkını verdiğin hissi uyandırıyor sen de, bu herkese de olur. Buna bir de ciddi emek, zaman, yer ve maddiyat ekleyince bence herkesin demesi gereken 'hakkımı ver akvaryum' deme noktasına getiriyor insanı. Zaman içinde birkaç moral bozan olay yaşanıyorsa örnek olarak bu da karamsarlık yaratıyor.

Buradan konuşmak kolay, oradaki arzunu, arzun için çektiklerini en iyi sen bilirsin ama ilk yumurtaların yenmesi, mantar olması vb. olağan işler beklemek iyidir. Fakat sanırım kendim de ne olursa yıkım olur diye düşündüğümde larva sürecine sabırla sakladığın düzenek ve fito, roti gibi unsurların zarar görmesinde olur sanırım. Burada karar aslında kişiye kalır, süreçte aslında karar kişiye kalır ve şansı olan sadece en doğru kararı verir.

Bu yüzden gönülsüz olma bence, larvan olur bunda sorun yok.

Montimahir bunu beğendi.
  11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Evet aslında umutla beklemeden, kötü olaylar, afetler yaşamadan doğruyu öğrenmek ve bunların nedenlerine araştırmaya yönelecek gayreti bulmak zor. Herşey yolunda gitse bu işin tadı kaçar ve bilgilenme süreci sekteye uğrar gibime geliyor.

Alparslan bunu beğendi.
  12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 21 Mayıs 2016
    harfuzmani, TencoMelih, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Son zamanlarda tuz üreticilerinin de bu konuya el attığını görmekteyiz. Larva üretiminde bu tuzun fayda/fark gösterip göstermeyeceğini şahsen merak ediyorum.

Üretim yapan ve herhangi bir marka probiyotik tuzu deneyebilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Bu konuda yemlerdeki probiyotik ve faydaları konusunu yazmıştık, tuz konusunu da irdelemek faydalı olabilir.

İthalatçılarımız da tuzlarda hangi probiyotiklerin olduğu bilgisini buradan paylaşırlarsa iyi olabilir.

Sayfayı Paylaş