1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Procambarus Allenii - Mavi Kerevit Bakım Bilgileri

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 23 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. taygun

  taygun Guest

  Procambarus Allenii - Mavi Kerevit Bakımı nasıl yapılır, beslenme ihtiyaçları ve karidesler ile uyumu genel bilgilerini ele alacağız.

  Yaygın Adı: Mavi Kerevit, Elektrik Mavi Kerevit
  Bilimsel Adı: Procambarus Allenii
  Uzunluk: 15 -20 cm. yetişkinin eriştiği uzunluk.
  Isı: 10 – 30 C. arasında yaşar. Daha yüksek ısıları dayanamaz.
  Su Parametreleri: 6,5 – 8,5 arası geniş bir ph aralığında yaşar.
  Beslenme: Omnivor (Etçil ve Otcul)
  Orijin: Florida/Abd.
  Yaşam Süreleri: Yaşam süreleri 2 – 3 yıldır.

  Procambarus Allenii - Mavi Kerevit.jpg

  Özet Bilgiler:

  Dünyaya yayılma bölgesi Florida’dır. Key adalarında da bulunmaktadır. Doğadaki yabani türleri kahverengidir. Genellikler üzerinde kahverengi ve mavi benekleri vardır. Laboratuar ortamında mavileri üretilmiştir.

  Devamlı olarak tabanda yaşayan bir canlı olması nedeni ile geniş tabanlı tanklar tercih edilmelidir. Böylelikle, taban büyüdükçe/genişledikçe bakılabilecek birey sayısı da artacaktır. Bununla birlikte bu canlılar bazı mekanları kendilerine yuva olarak seçmekten hoşlanırlar. Bu nedenle onlara bu fırsatı vermek için her bir kerevite örneğin, bir Hindistan cevizi kabuğu temin edilmesi gereklidir. Hindistan cevizi kabuğunun bulunmadığı yerlerde kırıt testiler ya da ufak saksılar, kayalardan yapılmış ufak oyuklar ya da görüntü olarak hoş durmamakla birlikte plastik boru dahi işinizi görecektir.

  PH ve GH olarak geniş bir aralığı tolere etse de suyu aşırı değerlerde tutmamak gelişimin olumlu etkileyecektir.

  Beslenme:

  Beslenmeleri dikkat edilmesi gereken bir husustur. Her şeyden önce bu diğer varyeteleri gibi omnivordur. Yani hem etle ve hem de bitki ile beslenirler. Özellikle moss gibi yumuşak bitkilerinizi tırtıklamak isteyeceklerdir. Elodea gibi yumuşak yaprakları da kesip koparmaktadır. Bu nedenle bu tip bitkileri kerevitlerle aynı tankta bulundurmamak gerekir. Her iki bitki tür beslediğim kerevit tarafında yıpratıldıktan sonra, yeniden ilave edilen moss dikilen elodealara bir daha dokunmadığını gördüm. Ve sonunda bu bitkiler gelişimlerine rahatlıkla devam ettiler. Kerevitin bitkilere karşı olan hareket tarzının değişmesinde bitkisel yemlere de ağırlık vermemin etkisi olduğu düşüncesindeyim.

  Her üç günde bir kendi ağırlıklarının %1 ila %4’ü miktarında yem yerler. Yukarıda ifade edildiği gibi, tropikal balık yemlerinden pul ve tane yemler ve nebati ağırlıklı yemler onları beslemek için ideal gıdalardır. Bununla birlikte değiştirdikleri kabuğu yeme eğilimleri de vardır. Böylelikle kabuktaki besini geri kazanırlar. Son olarak, kurumuş meşe yaprakları da sağlıkları için gerekli besini içerdiklerinden meşe yaprağı bulduğu zaman bu tür beslenme yolunu da seçer.

  Pul yemleri de yemekle birlikte bits gibi protein değeri yüksek etçil yemleri severek tüketmektedirler.

  Uyumluluğu:

  Davranışları biçimlerinin barışcıl olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Diğer balıklara ve hatta dip balıklarına karşı barışcıl bir tavır sergilemektedirler. Yuvalarına sahip çıkmak konusunda ise hem kendi ve hem de diğer türlere karşı ısrarcılardır!

  Diğer canlılar gibi hastalık ve yaşlılık nedeni ile zayıf düşmüş balıkları yakalaması çok doğaldır bir hareket tarzıdır.

  Cinsiyet ve Üremeleri:

  Seksüel yetişkinliğe yumurtadan çıktıktan üç ila altı ay sonra ulaşırlar. Erkekler dişilere göre biraz daha geniş bir yapıya sahiptirler. Erkeklerin kıskaçları dişilere göre biraz daha uzun fakat dardır. Dişilerin kıskaçları ise kalın ve kısadır. Erkeklerin üreme ekleri kuyruğunun başlangıcında bulunurken dişide böyle bir şey yoktur. Aşağıdaki resimlerde erkek-dişi ayrımında bahsi geçen iki karşılaştırmanın örnekleri görülmektedir. Soldaki altlı üstlü iki resim erkek, sağdakiler ise dişiye aittir.

  Procambarus Allenii - Mavi Kerevit female.jpg

  Yumurtlama yıl boyunca devam edebilir. Bunun en önemli etkeni su ve beslenme şartlarıdır. Bu şartlar ne kadar iyi yerine getirilirse verim o kadar artar. Özellikle protein ağırlıklı beslenme üretkenliklerini ve yavru sayısını artıracaktır.

  Yukarıdaki fotoğraflardan da görüleceği üzere dişiler yumurtalarını kuyruklarının alt kısımlarında taşırlar. Bu işlem yumurtaların tamamı açılana kadar devam eder ki bu süre de genellikle 20 – 30 gündür. Yumurta adetleri en az 50 adetten birkaç yüz adete kadar çıkabilmektedir.

  Kuluçka döneminde yumurtalar için ideal su sıcaklığı 23 – 27 derecedir. Ortalama olarak 25 gün diyebileceğimiz kuluçka devresi sonunda 3 ila 5 mm uzunluğundaki yavrular yumurtadan çıkar. Yavrular ufalanmış tropikal pul yemle kolaylıkla beslenebilirler. Yavrular için önemli sorun yamyamlıklarıdır. Zeminde yeterli saklanma yeri ve sahiplenebilecekleri yeterli boş alan bulunmadığı takdirde birbirlerini yemeye başlamaları kaçınılmazdır. Yavrulardan bu kavgalar sırasında bir ya da iki kıskacını kaybedenler, bulundukları ortamdan ayrılmalı ve kaybolan pençeler tekrar yerine gelene kadar da diğerlerinde izole edilmelidirler.

  Hastalıkları:

  Herhangi bir sebeple kıskaçlarından bir ya da ikisini kaybeden kerevit bulunduğu ortamdan ayrılarak izole edilmiş bir başka ortamda kaybolan organları yerine gelene kadar yaşatılmalıdır. Bu izole dönemde yapılacak tedavi, kırıktan kaynaklanan yara yerinin mantar kapmaması için tropikal balıkların tedavisinden kullanılan antibakteriyel ve mantar ilaçları kullanılmalıdır. Tedavide kullanılacak ölçü net olarak bilinmemektedir. Kerevit plağına karşı profilaktik olarak Magnezyum Klorür hekzahidrat’tan (MgCl2.6H2O) bir litreye 5 gram akvaryum suyuna ilave edilebilir.

  Kabuk değiştirme dönemlerinde karşılaşılan sorunlar için ise, suyun sertliğini ve tuzluluk derecesini biraz yükseltmekte fayda vardır. Tuzluluk derecesinin artırılması deniz tuzu kullanılarak yapılımaldır.

  Kaynaklar:
  1:
  http://www.planetinverts.com/Procambarus allenii.html
  2: http://aqua-terra-vita.com/CrayfishWP/Care.html
  3: http://www.crusta10.de
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2015
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mavi Kerevit - Procambarus Allenii

  Mekemmel bir tecrübe katılımı ilaveli çeviri makale olmuş kutlarım Tamer abi. :basardim: Sayende tanımadığımız sucul canlı kalmadı ellerine emeğine sağlık. Son yıllara kadar akvaryumcularda pek rastlanan türler değildiler ama tanıkça ve tanıştırıldıkça talep artıyor ve yine buna bağlı olarak akvaryumlarda yerini alıyor.

  Teşekkür ederiz. toka:gif
   
 3. taygun

  taygun Guest

  Mavi Kerevit - Procambarus Allenii

  İlgin için teşekkürler Temel kardeşim. Sırada yengeçler de var. pala.gif
   
 4. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Mavi Kerevit - Procambarus Allenii

  Emeğine sağlık tamer abi çok güzel bir makale olmuş.
   
 5. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Mavi Kerevit - Procambarus Allenii

  Emeğin ellerine sağlık Tamer abi çok güzel tür bu mavi kerevitler bende kahver rengisi vardı ama öldü. :( kuyruk kabuğunda bir delik gibi birşey açılmış ve o yüzden. :( Paylaşım için teşekkürler.
   
 6. taygun

  taygun Guest

  Mavi Kerevit - Procambarus Allenii

  Teşekkürler İsmail ve Yavuz. Beğendiğinize memnun oldum.

  Yavuz, kerevitini ne kadar yaşattın sen?
   
 7. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Mavi Kerevit - Procambarus Allenii

  Tamer abi, ben kereviti nerden baksan 1 yıl kadar yaşattım ama o yumurta tutuklarının üstüdeki kabuk delinmiş vede öldü yani vücudunda darbe vs izleri yoktu benim balıklarlada çok iyi geçiniyordu. Allah izin verirse bir - iki tane daha almayı düşünüyorum ama mavi alıcam bu sefer. :)
   
 8. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Mavi Kerevit - Procambarus Allenii

  Süpersin Tamer abi. Gerçekten güzel resimler eklemişsin. Bir türe daha aşina olduk.
   

Sayfayı Paylaş