1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Procambarus Clarkii "Orange" - Turuncu Bataklık Kereviti

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 2 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. taygun

  taygun Guest

  Turuncu Bataklık Kereviti
  Procambarus Clarkii “Orange”


  Özet Bilgiler:

  Yaygın Adı: Turuncu Bataklık Kereviti (Orange Swamp Crawfish)
  Bilimsel Adı: Procambarus Clarkii “Orange”
  Uzunluk: Yetişkin olarak 12 cm.
  Su Sıcaklığı: Minimum 10 – Maksimum 30 derece arasında geniş bir ısı yelpazesine sahip olmakla birlikte ideali 22 derecedir.
  Beslenme: Omnivor. (Hem etçil ve hem de otçul)
  Orijin: Çok net olmamakla birlikte Amerika

  Aşağıda yaptığım bilgilendirmenin çoğunluğu kendi gözlemlerime dayanmaktadır. Mayıs ayından beri akvaryumumda yaşayan Turuncu Bataklık Kereviti akvaryum hobisinde yeni keşfedilen bir değer olması nedeni ile hobiye ilişkin sitelerden yeterince yazılı kaynak bulunmamaktadır. Bu nedenledir ki, kerevitimin bir takım davranışları kendisine has olabilir ve diğer kerevitlerle karşılaştırma yapıldığında farklılıklar görülebilir.


  Procambarus Clarkii - Orange


  Detay Bilgiler:

  Boylarının büyük olması nedeni ile akvaryumlarda sınırlı miktarlarda bulunması gerekmektedir. Kendi cinsi ile bölgeci bir yapıya sahip olması nedeni ile akvaryumda sahipleneceği bir mekan bulunmalıdır. Bunun için en uygunu Hindistan cevizi kabuğudur. Bununla birlikte, kaya oyukları kamufle edilmiş boru da kullanılabilir. Vaktinin çoğunu sahiplendiği yuvasında geçirir. Genellikle beslenme için yuvasından çıksa da etrafı kolaçan etmek ve gezinmek için de bölgesini terkeder ve tekrar yuvasına döner. Gezinmeleri çok kısa olmamakla birlikte izleyene yeterince keyif verecek fırsatı verir.


  [​IMG]  Beslenmesi:

  Bu canlılar omnivordur. Yani hem otçul ve hem de etçildirler. Bu nedenledir ki diğer balıklarınızın yediği yemlerden kolaylıkla yiyebilirler. Hiçbir beslenme sıkıntısı çekmemektedirler. Bununla birlikte, gözlemlerime göre, pul yemden ziyade bits, granu green gibi taneleri yemleri daha kolay bulup tüketmektedirler. Eğer yemleri yeterince küçük ise yemi bulduğu yerde yemekte ve yedikten sonra da bir diğerine geçmektedir. Fakat yem büyükse – Sera wellchips, vipachips veya ölmüş bir balık gibiyse– yemi alıp yuvasında yemeyi tercih etmektedirler.


  [​IMG]


  Davranışları:

  Aynı akvaryumda bulunan diğer balıklarla fevkalade barışcıl bir yaşam içindedir. Bu canlılar arasında, plati, cüce vatoz, kuhli, çöpcü, hayalet karides ve amano karides bulunmaktadır. Kerevitin akvaryuma geldiği ilk günlerde karşılaştığım Hayalet Karides ölümlerini gece kerevitin yemesine bağlamıştım. Daha sonraki günlerde akvaryumda bulunan dört adet Amano Karidesin tankta kayıp vermeden yaşadığını görünce hayalet karideslerin ölüm sebeplerinin kerevit olmadığını anladım. Hayalet Karidesler tanka kerevitten birkaç gün önce gelmişlerdi. Büyük ihtimalle yeni su şartlarına uyum sağlayamadıkları için öldüler. Üstelik şimdiye kadar yaptığım gözlemlerimde kırmızı kerevitin, çoğu zaman akvaryumdaki diğer canlılara karşı utangaç bir tavır sergilediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bu davranışı yukarıdaki videodan da kolaylıkla gözlemlenebilmektedir.


  Su Şartları:

  İçinde bulunduğu tankın bakımı düzenli olarak yapılmakta olduğu için bu ortama bakarak yaşadığı su şartları hakkında bilgi vermek oldukça güç. Bununla birlikte okuduğum kaynaklar bu canlının aşırıya kaçılmamak şartıyla geniş bir PH – GH aralığında yaşadığını söylemektedir. Ayrıca kabuğu nedeni ile midye kırığı ve/veya mercan kırığı döşeli bir zemin canlının ihtiyaç duyacağı sert suyu hazırlamada yardımcı olacaktır. İçinde bulunduğu tank içinde midye kırığı bulunmaktadır.


  Üreme:

  Bu konuyu tecrübe edemedim. Öte yandan bu konuda okuduğum birkaç cümleyi sizlere doğrudan aktarmak isterim. Yumurtalarını tıpkı Amano karides gibi üzerinde, kuyruk kabuğunun altında taşır. Yetişkin bir kerevit her defasında 200 – 500 arası yavru vermektedir. 21 günlük kuluçka döneminden sonra yumurtadan çıkan yavrular oldukça hızlı büyüyerek bir ayda 2 cm.’ye ç

  [​IMG]

  Akvaryum şartlarında yeteri kadar besin bulunmadığı takdirde yavruların birbirlerini yediği görülmüştür.

  [​IMG]

  Saygılar
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Procambarus Clarkii "Red" Kırmızı Bataklık Kereviti

  Ne diyelim Tamer abi ufkumuzu açmaya devam ediyorsun ve üstelik böyle güzel ve farklı bir canlıda tamamen tecrübelerini yazabiliyorsun. Helal olsun tebrikler. :helalolsun:
   
 3. taygun

  taygun Guest

  Procambarus Clarkii "Red" Kırmızı Bataklık Kereviti

  Teşekkürler Temel,

  Amacımız her eve bir "kerevit tankı" haha: :F
   
 4. Akgün Cem

  Akgün Cem

  Mesajlar:
  217
  İsim:
  Akgün Cem
  Procambarus Clarkii "Red" Kırmızı Bataklık Kereviti

  Tamer abi karides araştırmalarından sonra şimdi kerevitler hakkında da bizi bilgilendirmeye devam ediyorsun... Eline, emeğine sağlık. Öğrenmenin ve öğretmenin sonu yok, teşekkürler.

  Bu arada kırmızı kerevitinin videosundaki şımarık (sevimli anlamında :F) albino cory de süpermiş...
  Sanki, bende meşhur olmak istiyorum, benide çek dermiş gibi kameranın karşısına geçmeye çalışıyor :D
   
 5. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Procambarus Clarkii "Red" Kırmızı Bataklık Kereviti

  Albino cory umarım hala iyidir :D :D Kırmızı şirin arkadaş sanki bizim cory'e ilerliyor gibi geldi bana em32.gif
   
 6. taygun

  taygun Guest

  Procambarus Clarkii "Red" Kırmızı Bataklık Kereviti

  Teşekkürler Akgün Teşekkürler Volkan

  Yukarıda dediğim gibi bu kırmızı kral gerçekten çok utangaç bir kerevit. Kimseye bir zararı yok. Öyle yem için de didiştiğini ya da diğer balıkları hırpalamaya teşebbüs ettiğini hiç görmedim.

  Şimdilik tankta herşey yolunda. Yolunda derken aklıma birşey geldi. Videoyu seyredenlerin gözünden kaçtı. Ben de çok dikkate almadım. Bu sıralar diğer tankta bulunan Anentemo Helena -Katil Salyangozlar- için bu tankta beselediğim salyangozları kerevitin üzerinde görmeye başladım. Videoda dikkatli bakıldığında kuyruğunun altında yapışmış bir tane irice bir salyangoz bulunmakta. İnşallah bunlar ileride bir sorun yaratmaz.

  saygılar:gif
   

Sayfayı Paylaş