1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Proje Önerisi: Dropsy'li Balıklarda Sinamike Faydalı Olur mu?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde Neverlander tarafından 7 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    İşte size zihni sinir projesi...

Bir konu başlığı altında Volkan ile deniz kızı ve dropsy "geyik"i yaparken geldi birden aklıma...

Dropsy'li balıklar bağırsaklarındaki suyu boşaltamıyorlar... Sinamike de bağırsakların su tutmasını engelliyor... Acaba dropsy'li balıklarda sinamike kullansak balıkları kurtarabilir miyiz? Ne dersiniz?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Durun ben video çekeyim öğrenelim. :D :D :D :D :D

Şaka bir yana neden olmasın hocam denemek lazım. Balıkları dropsy olmuş ve son çare arayan bir arkadaşın denemesi lazım. Başka nasıl anlaşılır ki ?

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Sinamike ; http://sozluk.sourtimes.org/****.asp?t=sinamike linkteki 4. maddedeki işlevi mi görüyor ? :D :D Abdullah biliyor dropsy'li bir balığı multivitamin takviyesi ile iyileştirdiğimi anlatmıştım ona hatta forumda paylaşıcaktım ama sorumlu akvarist olarak pala: tekrar aynı şey olursa kurtarabilir miyim diye 2. bir dropsy vakası beklemiştik ve netekim olmuştu ama bu sefer o multivitaminle balığı kurtaramamıştık.. :cekingen: Gerçi aynı balık dropsy olmuştu hala ama bazı şeyler muamma tabii de eğer sinamike bu işi görüyorsa denenmesinde fayda olabilir diye düşünüyorum...

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Volkan'ın dropsy'li balığı dediği şekilde kurtardığına ben şahidim...

Ama kanka sana orada söylediğimi burada da tekrar edeyim... Dropsy'nin iki tipi var... Viral ve bakteriyal... Viral daha çok kronik formda ve viral hastalıklarda multivitamin kullanımı zaten hastalıkla savaşın temeli... Zaten virüslere karşı yapılacak başka birşey yok... Bakteriyal form ise kesinlikle daha ölümcül... Anti-biyotik kullanılabilir ancak hastalığın patofizyolojisi anti-biyotiğin enfekte hedef organa ulaşmasına engel teşkil ediyor...

Bu bağlamda kanka senin balıkta bence viral dropsy vardı ve o nedenle ilkinde kurtuldu ancak olay kronik olduğu için tekrar etti...

Bu arada enteresan bir dropsy vakası ile karşı karşıyayım... Geçen hafta Salı gününden beri ölmesini bekliyorum... Bir ara ölmeye karar verip becerirse bu olayı sizlerle paylaşacağım...

Gelelim sinamikeye... Evet kanka, ilgili linkteki dördüncü madde... Vücutta bağırsağın -tabii kalın olanının- temel işlevi sindirim sistemi marifeti ile vücuda alınan suyu ve besin maddelerini kalın bağırsaktan geçerken geri emerek kana vermek... Özellikle su emilimi için özelleşmiş doku ve nekanizmalar var kalınbağırsakta ve bunlar hormonal olarak kontrol ediliyor... Suyu geri emmek ile ilişikili olan goblet hücrelerinde akvaporin adını vediğimiz özel geçitler var... Bunlara hormon bağlandığında su tutulumunu yani emilimini artırıyor... Yokluğunda su geri emilmeyip vücuttan anüs ile atılıyor.... Sinamikeyi tam bilmemekle beraber çoğu "ishal edici (müshil)" maddeler akvaporinlere bağlanıp kapalı kalmasını sağlıyor ve su geri emilemeyip dışarı atılıyor... Sinamikeninki de böyle bir mekanizma olmalı...

5. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Sinameki otunu özel yemimize karıştırsak? pala:
    Bu arada ne oldu Abdullah abi benim yemden bahsetmedin hiç. :cekingen:

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Aaa... Cem ben onu unuttum gittim... İlk verdiğinde hanıma sormuştum "Havan var mı?" diye... "Yok!" demişti... Öyle kaldı... Annemeden havan alıp dövüp vereyim bugün... İyi hatırlattın...

7. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Havana gerek yok ki,elinde ufalanıyor zaten(biraz zor da olsa).

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Ama bizim hanım ufalayamadı bugün... benim ufalayacak halim yok ya... Hayat müşterek... pala:

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Denemekte fayda var diye düşünüyorum.

Saygılar...

Sayfayı Paylaş