1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Çalışma prensibi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 8 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Protein Skimmer Çalışma prensibi ve genel olarak mantığını anlamak konusunda size yardımcı olacağını düşünüyorum. Protein skimmer fazla proteinlerin, ağır metallerin, kokunun biyolojik döngüye aşırı yük ve ihtiyaç bırakılmadan akvaryumdan uzaklaştırılmasına yarar. Kuşkusuz deniz akvaryumlarında önemli bir konudur. Protein skimmer bu yüzden deniz akvaryumlarının can damarıdır ifadesini kullanmak mümkündür. İhtiyaç duyulmayacağı boyutlarda akvaryumlar olsa da, belli bir canlı yüküne ulaşan akvaryumlarda sadece su değişimleride Protein skimmerın yerini tutamaz.

  Protein skimmer yaşam destek sistemlerinde kimyasal süzmenin en önemli elemanıdır. Protein Skimmer sudan çeşitli karbonhidratları, lipidleri ve bazı amino asitleri alırlar. Bu şekilde sistemdeki nitrat miktarının düşürülmesini sağlarlar. Bunun yanı sıra protein toplayıcılar fosfat kontrolünde önemli bir alettir. Sudan inorganik fosfatı alırken sudan toplanan diğer bileşiklerle birlikte fosfatın organik kaynaklarını toplama kabına depolayarak onların etkisiz hale gelmelerini sağlar Protein toplayıcı kapasitesi akvaryum hacminin en az üç katı olmalıdır.

  Hava taşlı ps çalışma prensibi:

  Ülkemiz piyasasına bir çok tip ve model girmiştir. Deniz akvaryumların kullanılacak olan ps2de tasarrufa gidilmemelidir. 50 litrelik akvaryumlara kadar hava taşlı ps kullanılabilse de, hava taşının sık tıkanması peryodik bakım gerektirir. Motorlu ps'lerin verimi çok daha fazla olmakla birlikte, iyi bir ps su değişim süresini uzatacaktır.
   
  Düzenleme: 12 Şubat 2016
  TencoMelih, cirol ve Erdem. bunu beğendi.
 2. ft25

  ft25

  Mesajlar:
  319
  İsim:
  Furkan TEMEL
  Prrotein Skimmer

  Temel abi bu tatlı su akvaryumları içinde kullanılır mı?
   
 3. görkemtemel

  görkemtemel

  Mesajlar:
  400
  Prrotein Skimmer

  Furkan bildiğim kadarıyla tatlı sudada protein toplayıcı var ama çalışma sistemi yukarıdaki proteın skımmerlardan çok daha farklı.
   
 4. vcun

  vcun

  Mesajlar:
  5
  İsim:
  VOLKAN CUNDAR
  arkadaşlar akvaryum hacminin 3 katı derken protein skimerın saat'te cevirdiği sumu akvaryum hacmının 3 katı olucak.

  yanı 1 tonluk bir akvaryuma saatte 3000 litre pompalaya bilen motoru olan bir skimırmı kullanılacak.

  satılan protein skimırlara bakıyorum 2500litre saat kapasiteli motor için 300l akvaryum için demiş aynı motoru farklı bir modelindede 1500l akvaryum içindir diye bildirip satıyolar.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bu karmaşa konusunda çok haklısınız. Protein skimmerlerin üzerinde yazan hacim oranlarını belirlemenin birden fazla faktörü olması farklı farklı hacimler verilmesine neden oluyor. Örnek olarak bir ps venturi sistemdir ve motor gücü fazla bile olsa verimi düşüktür. Çırpıcılı kaliteli bir motoru olan ps gövde yapısının aynı orantıda simetrik olmasıyla daha yüksek hacimlere yeter.

  Fakat genel olarak hacimin 3 katı güçte ps demek motor gücü ve gövde çapıyla alakalı olarak kesinlikle baz alınacak olan satın alınan protein skimmerin fabrika hacminin 3 katı üzerinde olmasıdır. Yani satın alacağınız ps ben 300 litereye göreyim diyorsa akvaryumunuz 100 litre olmalıdır ki daha sorunsuz bir akvaryum idame ettirebilelim.
   
  pisgitar bunu beğendi.
 6. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.208
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Selamlar .Esasında bu ps de akvaryumun hacminin 3 katı olması çok saçma bence ps nin gücünü avrupa ve bazı tanınmış markalar vede kullanılan motorlar doğrultusunda birebir ku
  llanmakta fayda var ,zira hep bir yada iki balıkla başlanır sonrada bir sürü balık vede canlı eklenicek olmasından dolayı alacakken 3 katı alalım düşüncesiyle doğmuş bir fikir diyorum.Balık akvaryumları için kuvvetli resif akvaryumu için ise fazla kuvvetli olmayan yani birebir ps kullanılmalı diyorum .;)
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Reef akvaryumlarına sık sık plankton eklemesi yapılıyor ve bunun yükü normal yemlemeye benzemez Teoman abi. Sen elementleri toplamasın diye birebir diyorsun ama ps elementi akvaryumdaki derecesine göre toplayabilir ve sözünü ettiğin kaliteli ps'lerin bu ayarı varmış güya bildiğin gibi. Ayrıca aşağıdakini görünce yemişim alacağı elementi diyesim geldi.

  [​IMG]
   
 8. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.208
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Söylemeye çalıştığım ps nin 3,5 yada birebir olması bizimle ilgili bir durum ne besliyeceğimizle ilgili reefmi olacak balıkmı olacak ,canlı adetleri fazlamı olacak yoksa normal yada azmı olacak bizler aç gözlü olduğumuz için her balık vede her canlıya atladığımız için oda olsun buda olsun satıcılar vede üreticiler diyim 3 katı olur diyerek kestirip atmışlar diyorum ,esasında doğru olabilir bir kere alırım herşeyi beslerim diye düşünülebilir ama bence fazla abartmamak lazım .;)
   
 9. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  [​IMG]

  Abi bune yaa?? :crazy1: Bu Trabzon reçeli değil,resmen tahin pekmez olmuş.:heyo:
   
 10. Garraro

  Garraro

  Mesajlar:
  6
  İsim:
  hakan şentürk
  Merhaba arkadaşlar, bende 100x40x55 akvaryum var ve bunu tuzlu suya cevirmeyi planlıyorum. Sump icin eski 80x35x40 akvaryumumu kullanıcam ve protein skimmer almak istiyorum. AQUA MACRO AS 250P 1000lt kapasitesi var diyor ve saatte 2000lt devir-daim ediyor. benim akvaryumum ise 220lt ama normal sartlarda 200lt diebiliriz. acaba markasını verdiğim bu cihazı almam benim işimi çözermi?

  Sitede protein skimmer yapımını anlatıyorlar fakat zaman sıkıntısından ve ank da olmamdan dolayı bunu yapamıycam gibi gozukuyor bende bu nedenle hazır ps almayı dusunuyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  AQUA MACRO eğer iyi ayar yapılırsa güzel bir protein süzücüdür fiyatına göre. Bu model sizin hacime yeterli gelir. Ancak unutulmamalı ki bu gibi önemli ekipmanları sadece hacimi göz önüne alarak belirlemek yanlış olur. Kurulacak olan akvaryumun canlı yükü güç ve kaliteyi belirlemeli daha çok. Fakat genel ve ortalama bir canlı yükünü baz alırsak işinizi görecektir.
   
 12. Garraro

  Garraro

  Mesajlar:
  6
  İsim:
  hakan şentürk
  Teşekkürler hocam açıklayıcı bilgilendirmeleriniz için.

  Fiyat performans olarak uygun bi alet gibi gözüküyor. Tuzlu su akvaryumuna yavaş yavaş geçişimi yapmam gerekiyor... Küçük bir detay daha var overflow yada rodaj olarak hangisi daha sağlıklı olur. fiyat performansı da dahil edersek...
   
 13. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Camın delinmesi ve bu şekilde sump sistemi yapılması aslında daha kolay bence. Fakat son zamanlarda farklı sistemler üzerinde yazışmaktayız. Mesela delik yerine arka camın orta kısmından 30-35 cm bir alanı üst seviyeden 4 cm aşağı düşürerek kesmek ve arka kısıma kutu koymak. Fakat imkan meselesi overflow çözümlerden biri.
   
 14. Garraro

  Garraro

  Mesajlar:
  6
  İsim:
  hakan şentürk
  Anlaşılıan yeni bi akvaryum yaptırmak daha doğru bir çözüm olucak. Ben de bu yazışmalarınızın olduğu yeri bulup okuyum. biraz bilgi sahibi oluyum.

  Teşekkür ederim...
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 15. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  591
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Merhaba arkadaşlar, acaba PS'nin toplama kabında biriken sıvının, koyu yada açık renkli olması, akvaryum suyumuzun iyi yada kötü olduğunu mu belirler.Yani 100 litrelik 2 akvaryum ve aynı kalitede ve markada 2 PS var diyelim. Bir tanesi çok koyu bir sıvı diğeri nispeten daha açık renkli bir sıvı topladı.

  Koyu sıvı toplanan akvaryumda, suyu kötüymüş genellemesi yapılabilirmi? Bu koyuluk nitrat seviyesinin fazlalığındanmı, yoksa başka organik-inorganik maddelerin fazlalığındanmı ileri gelir?
   
 16. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selam,

  Buradan koyu renkli akvaryumun ati yukunun fazla oldugunu cikaramayiz yani net cikaramayiz. Cunku iki protein skimmerin ayni olmasi yaninda su seviye ayarlarinin onemi vardir yani biri islak topluyor olabilir ayarindan dolayi.

  Fakat biz bunlari da esit dusunursek o zaman atik yuku fazla olan akvaryumdan daha koyu renkli pislik toplar diyebiliriz. iki akvaryumdaki canli yuku de ayni degildir ve hepsinin beslenmesi ve tuketimi farklidir. Bunun yaninda koyu renk pislik toplanan akvaryumda Nitrat fazladir da ondan diyemeyiz cunku kaliteli ps demek atik oldukca cosmasi ve daha fazla toplamasi demektir. Yani su kaliteli ps ile normal degerinde duruyor olabilir.

  Cep mesaj...
   
  Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş