1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Çeşitleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde basma tulumba tarafından 8 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Protein skimmer çeşitleri ve türleri hakkında bilgi aktarımını yapmak istiyorum. Ancak ben daha henüz, venturi skimmer nedir öğrenebilmiş değilim. Ve inanın çok da bilindiğini sanmıyorum.

Venturi skimmer'ın tipik motorlu skimmer'dan farkı nedir? Bu konuyu açmak istiyorum. Ayrıca berlin skimmer dedikler, motoru dışarıda olan boru gibi yükselen ps lere mi deniyor? Hani şu aqua macro'lar var mesela, bunlar berlin skimmer mı sayılıyor? Bunlara berlin deniliyorsa, diğerlerine ne deniliyor? Lütfen net bilgilere sahip olmamız için, bu konuya eğilmemizi istiyorum.

Selamlar

YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Venturi sistemde dışarıdan hava çeken standart bir kafa motoru yeterli Burhan, çırpıcı takmana gerek yok. Hatta geçen akvaryumcu arkadaş weipro ps var motorsuz 100 tl ye satılıyor bir çok farklı boyutu var diye anlattı. Nasıl çalıştığını da ondan öğrendim. 20 liralık bir kafa motoru takman yeterli dedi, araştırdım harbiden o şekilmiş.
    Macrolar bildiğin gibi çırpıcı motorla çalışıyor. Aşağıda venturi sistem çalışan weipro psler görünüyor.

TencoMelih, YIKIKTEMO ve basma tulumba bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Venturi ve Berlin modelleri tutmadı yakında Alpi modeli geliyor...:Dtemo4

veysel ve basma tulumba bunu beğendi.
  4. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Veysel Abi sağol verdiğin bilgiler için. Sanırım bu motorlarda şu pervane oluyor: http://www.canpet.net/images/products/01/88/79/18879_buyuk_zoom.jpg
    Zira iç filtre olarak kullanılan motorların pervaneleri genelde bu ve bunların da bir adet hava emiş noktaları bulunmakta.
    Ancak bunların farkı, hava emiş bölümü; su emiş kısmında değil de, suyu püskürttüğü bölümde oluyor.
    Demek venturi dedikleri skimmer lar da, böyle basit ve DIY yapmaya müsait sistemler...

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Aynen dediğin gibi Burhan' cım. Toplamasına baktık nette pek fazla kuru toplayamıyor sanırsam.

basma tulumba bunu beğendi.
  6. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Yanlış anlaşılma olmuş. Venturi skimmerlarda hava motoru kullanılmaz havayı kendi çeker. Venturi havayı çeken valfin adıdır. Hemen hemen herkesin kullandığı çırpıcı motorlu skimmerlarda havayı venturi sistemiyle çeker. Eğer ps nızın hava çeken aparatını çıkartırsanız hava deliğinin orda çapın daraldığını görürsünüz . Burdaki amaç suyu dar yerden geçirerek hızını arttırmaktır , hız artınca basınç düşer basınç düşünce dışardan hava emilir ve hava suya karışır. Ventüri skimmer denilen türde çırpıcılı motor yerine normal pervaneli motor kullanılır bu sebeple baloncuklar düzensiz oluşur

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

veysel ve basma tulumba bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Düzelttim kafa motoru yerine hava motoru yazmışım.:)

Sayfayı Paylaş