1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Aslında Nedir

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Okurt tarafından 13 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Şimdi durumu açıklayalım:

Aslında protein skimmer lafına takılmayın , bu lafın gelişi söylenmiş ve akvaryum alemine oturmuş bir laf. Protein skimmer aslında akvaryum aleminden önce bazı proteinleri ayırmak için kullanılan bir endüstriyel metotken çok doğru olmayan şekilde bu şekilde ingilizceye girmiş bir kelime ordanda bizim dilimize. Bu tür makinalara aslında ilk ve orjinal ismi foam fractioner : yani köpüklü ayırıcı demek daha doğru olurdu :).

Protein skimmer dediğimiz alet aslında sadece protein toplamaz, PS'ler uzun ve büyük molekül yapısana sahip kompleks tüm karbon bileşiklerini toplar. proteinler bunların sadece çok küçük kısmıdır. Komplex karbon bileşiklerinin tek bir ortak isimde anarız oda: ORGANİK bileşikler :)

Yapılan araştırmalar her ne tip olursa olsun köpüklü ayrıştırıcı aletlerin normal deniz suyundan o su içinde çözünmüş toplam organik karbonun en fazla geriye %30 bırakacak kadar toplayabildiğini ortaya çıkarmıştır.

İşte burada konumuza dönebiliriz çünkü aktif karbon geriye o kalan miktarıda bırakmayacak şekiilde öyle bir toplarki PS'yi boşa çıkarır.

Bu durum bazen istenmeyen bir durumda oluşturabilir, özellikle polip yapısı itibari ile partiküllerle, planktonlarla değil bu çözünmüş organik karbon ile beslenen bazı deniz canlıları eğer yeteri destek sağlanmazsa adeta açlıktan ölür. Bu yüzden aktif karbonlar üreticinin tavsiyesi ile kullanmak ile çok faydalı olan yararlı filitre elemanları. Umut ediyorum Temel ve bülent abiler bu konuda da bir ürün patlatırlar ilerde.

Erdem., murat parin, cirol ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Özdemir harika bir yanıt, ağzım açık okudum yeminle, ellerine sağlık çok değerli katkı olmuş.;) Mesaj güzel bir veri taşıyordu ayrı konu olarak yayınladım müsadenle. Karbon konusunda zaten kısıtlı forumda yazıştıklarımızdan çok şey kaparak bir maddeyi denedik, sizlerde zaten sürece destek oldunuz.

Fakat, sadece uzun polipli mercanlar anlık tepki verince ben gönülsüz oldum (Bülent kullanıyor halen). Daha efektif bir şey olmalı bence, aramaya devam.;)

Okurt bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Teşekkür ederim Temel abi, aslında ben bunu bir konuya cevap olarak yazdığımdan biraz bütünlüğü bozulmuş gibi duruyor ama olsun :), soru cevap şeklinde gidersek konu gelişir bence çünkü son zamanlarda PS'ler hakkında oldukça fazla teknik yazı okudum şimdi hepsini kafamda düzenleyip yazamıyorum. PS'ler hakkında bazı şeyler tartışılırsa hem ben öğrendiklerimi aktarırım hem daha iyi bilenler ve tecrübeler paylaşılır.

YIKIKTEMO ve harfuzmani bunu beğendi.
  4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    O zaman bir soru ben sorayım daha önce konuşmuştuk gerçi ps yi sulu toplanmak mı yoksa kuru toplanmak mı daha iyi ? Sulu toplanan ps kuru toplanan ps nin topladığını toplar mı ?

Seyyar cihazdan online.

5. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Özdemir, yazın çok güzeldi. Yalnız karbon konusunda kafam karıştı. Özetle anladığım, aktif karbon kullanımı organikleri tamamen tüketebileceği için dikkatli olmak gerekiyor. Peki reaktörde karbon kullanınca bu durum kontrol altına alınabiliyor mu ?

6. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Halil benimki yarı sulu topluyor :) Sulu topladığında daha rahat hissediyorum kendimi nedense.

7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Halil bende şu cevabı vermiştim aslında, elbetteki bir ps'nin sadece sulu toplaması iyi bir şey değil, ama kuru toplayabilme yeteneğine sahip kuvvetli bir ps'ye sulu toplatmak daha fazla organik maddeyi akvaryumdan ihraç edeceğiniz anlamına geliyor.

Özellikle su değişimlerinde bir miktar suyu akvaryumdan sulu toplatarak çıkarmak yurtdışında bir çok hobici tarafından yapılan bir işlem, tabi bunun içinde oldukça güçlü bir toplayıcı lazım.

Tamamen tüketemiyor aslında onunda maksimum indirebileceği bir miktar var aslında, nasıl yukarda bahsettiğim gibi PS'ler yapılan denemede suya yapay yoldan eklenen çözünmüş organik maddenin %30'unu bıraktığı gibi oda bir değere kadar indiriyor. Bu indirdiği değer, eğer PS'nin indirdiği değerin altındaysa PS'nin performansında bir düşme beklenebilir.

Bunun akvaryumda nasıl sonuçlara yol açacağı çok açık değil sadece insanların kendi gözlemleri var ve çoğu anektodal, yani kimse bu konuda bilimsel bir çalışma yapmamış. Denizlerde organik madde oranları ile karşılaştırıldığında yine akvaryumlarda bu değer çok yüksek, hali ile bu yüksek değerlere canlıların adaptasyonu söz konusu.

Birde yanlış anlaşılmamasını istediğim bir olay var.Bu organik madde kötü bir şey değil ama stabil olarak düşük tutulması oldukça iyi olacak bir şey. Unutulmaması gereken bir şey bu organik karbonu yararlı bakterilerde yakıt olarak kullanmakta.

YIKIKTEMO ve KGEYGS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş