1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Bağlantısı Hakkında

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde actroses tarafından 3 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Resimlerde görüldüğü gibi ps kurulunu esnasında yanlış bir şey yapmamak için sİZLERE danışarak yapmak istedim.
    Bu ps yi arkadaşımdan aldım ama şuan kendisine ulaşamıyorum ve ps nin kurulumu hakkında hiç bir bilgim yok.

EHİEM Kafa motorunu ps de kullanacak mıyım ?

Resun marka da çırpıcı mı oluyor ? Yani suyun içersinde mi çalışacak yoksa dışında kuru bir ortamda mı çalışıcak ?

Psnin içersine suyu basacak ve suda kabarcıkları oluşturan resun marka motormu olacak başka bir şey ps ye bağlanmayacakmı

Bu arada hakkınızı helal edin buradan çok yardım alıyorum. İnşallah paylaşımlarımızla bizlerde diğer arkadaşlara yardımcı olabiliriz.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar kolay gelsin öncelikle;

Sanırım öncelikle hem kafanı toparlaman gerek hem de sakin olman gerek. Bağlanamayacak bir durum yok ortada. Kullanacağın protein skimmer venturi sistem yani çırpıcılı bir motoru yok. Ps motoru olarak kullanılacak bu motor bu aşamada güce ve kaliteye göre değişir. Mevcut fotoğraflardaki motorlardan Resun ps motoru gibi görülüyor. Diğer Eheım akvaryuma su basmak için kullanılabilir. Aşağıda fotğraf üzerinde de konuyu açıklamaya çalıştım.

İlk önce yapılması gereken ps gövdesini temizleyip sumpa yerleştirmek. Ardından ucunda minik vana olan bilindik akvaryum hava hortumu bağlı olan ps su girişine hortumla ps motorunu bağlamak. Hortumu kısaltabilirsin duruma göre. Sanırım eski kullanım yeri itibari ile hortum uzun tutulmuş. Biz hortum uzunluğunu sump dizilimine göre yani sump içinde ps yerine göre ayarlayabiliriz. Kullanacağın motoru hangisi olacağına performansa göre karar verilim zira fotoğraflardaki iki motorda bu amaca hizmet edebilir.

Şimdi ilk olarak ps gövdesini sumpun orta gözününe yerleştir bence. Ps motorunu hemen solundaki göze koy ve hortum ile ps 'ye bağla. Ps temiz su çıkışı sumptan yukarı su basacak motorun olduğu bölüme boşalsın. Kafana takılanları alalım.:ay:

3. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Abi varya nasıl da anlıyosun sitres yaptığımı vallahi sabahtan beri kafayı yedim :D

Neyseki yetişdin abi Allah razı olsun.

Bu arada akvaryumun sehbası bugün geldi dolaplarının yaptırılması falan 1 aylık bir sürem var kurum için bende bu arada kayalrı kürlemeye karar bedim 1 aylık bir süre inşallah döngü tamamlanması için yeterli olur.

Yarın ps yerleştirdikten sonra ayrıntılı foto göndericem.

Temel abi eheım motoru sanırım önceden uv lamba dan su geçişi için kullanıyordu belkide

Abi kürleme işlemine yarın başlıyorum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kürleme için kullanacağın suyu çeşme suyundan hazırlayabilirsin diye düşünüyorum. Aslında tam olarak etkisinin bilindiğini veya tahmin edilebileceğini düşünmüyorum. Sonuç olarak kayaların temizliği amaç bu noktada. Sıkıntı olmaz sanırım.

Kürlemeye çalıştığın kayalar ithal kayalar mı, yani kovada görülenler mi ?

5. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Abi kürleme yaptığım 15 kg kadar ithal bir o kadar da yerli kayam var. 30 kg düşünüyorum kaya miktarını

Bu arada kürleme için bana önerebilceğin bir şey varmı abi azoo nun bakteri kültürünü aldım tuz seviyesini 10222-1023 arası tutucam sıcaklılığı ilk başlarda 28 c kadar çıkarmayı planlıyorum.

Bu arada abi tuzu aldığım yerdeki elemanlar bana kürleme yapılan suyu akvaryumda kullnamayacağımı söyldeiler hakbuki amonyak ve nitiritin sıfırlandığı nitratın olması gerektiği oranda olan su , döngüsünü tamalamış değilmi ondan daha sağlıklı sumu var.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Girdiğin konu aslında yukarda da demek istediğim gibi pek üzerine yazışılan ve bilinen konular değil. Bu konulardaki söylemlerin geneli yüzeyseldir. Çünkü mantık çerçevesinde bir yorum yapılır. Bu yorum kayaları temizlediğin su pislenmiş sudur mantığıdır.

Mantığı açarsak veya hiç açmazsak dışardan bakıldığında akıllara doğrudur bu diye gelebilir. Ancak senin ifade ettiğin yönünden bakarsak eğer çeşme suyu değilde kayaları damacana veya ro suda kürlersek zaman içinde bu su oturmuş su haline geleceğine de itiraz etmek her yiğidin harcı değildir. Fakat yiğit bulmak her zaman zor değildir platformlarda. Eğer senin mantığından hareket edilirse akıllara şu soru gelmelidir; Madem kardeşim ben bu suyu akvaryumda kullanabilirim niye ayrı yerde kürlemeye uğraşayım ki ? Koyarım akvaryuma ve beklerim bir süre ve yine ardından bir su değişimi yapar canlıları eklerim.

Bu sonuçla kürleme adı mantık dışı kalır mı kalmaz mı ?

Diyeceksin ki abi sen ne düşünüyorsun ben anlamadım. Düşüncemi yazayım o zaman ithal kayaları kürleyeceğine kur akvaryumunu çalıştır ps ve diğer ekipmanlarını daha iyi. İthal kayalar lağımdan çıkmadı. Bence sen bu konuda yanlış yönlendirilmişsin.

7. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Abi ana tankda kürlemeyi yapalım da süreç beni evin içersinde olacağı için biraz tedirgin ediyor. Su değişimi kayalrdan dökülen toruların dip çekimi falan filan derken ev batacak büyük ihtimalle. İşyerindeki akvaryumda kürlemeyi yaptığım için süreci biliyorum ama genede mantıklı kurup kürlemek

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kayaları neden kürlemeyi düşünüyorsun ? İthal kayalar nereden alındı, yerli kayalar kürlenmeşi mi, kürlenmemiş ise bu zahmete değer mi ?

9. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Abi kayalrın nerden alındı hakkıda bir bilgim yok. Ama kayalar 1 senedir kuru ortamdalar çoğunu benim işyerindeki akvaryumda kullanmıştım zorunluluktan akvaryumu boz duk işyerinde ordan gelen kayalaar. Neden kürlemeyi düşünüyorum konusunda başka bir altanetifim yokki şu an başak ne yapabilirim ki abi

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Enteresan bir noktaya geliyoruz açıkcası. Kayaları kürlemek için boşuna kendine eziyet ediyorsun. Tatlı suyla yıkayıp kur akvaryumunu. Kaya kürlemesi yerli kayaların çıkarıldıktan sonra temizlenmesi içindir çünkü kayalar denizden çıkarıldığında alındıkları bölgeye göre lağım gibidir.

Senin buna hiç ihtiyacın yok yazık bence.

11. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Abi belki on kere yıkamışımdır , sen bişey söylüyosan doğdur haklısın kuruyorum akvaryumu :temel:. Peki abii kurulum aşamasında Allah sana sabır versin o zaman ne diyim :D

Abi peki evde ne kadar boş kalır akvaryum 1 2 ay kalır herhalde dimi :D

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evde ne kadar boş kalır derken tam anlamadım.

Sen ne zaman parayı bulup canlı alacağın süreyi mi soruyorsun ? :D

13. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Abi canlı koyma süresini sormuştum. Canlı koyabilir duruma geliyimde canlıyı buluruz o kolay Allahın izniyle :F Hamama giren terler hesabııı:temel:

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kayalar ölü olacağı için bekleme süren normalden fazla olur sanırım ama yine de her akvaryumun şartları farklıdır. Kurulum gerçekleşsin gelişmelere göre hareket edilir. Eklemek isteyeceğin ilk canlılara göre de değişir bu süre konusu.

15. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Tamam abi öyle yapalım benim tahminin 1 ay sonra amonyak nitirit döngüsü patlar gibi geliyor akvaryumda, bakalım. Şİmdilik bir ekisim yok abi akvaryuumun arka camını boyayıp dolaplarını yaptırım eve çıkırmak kaldı.

Öğleden beri başını şişirdim abi :D ama seninle her yazıştığımda sonuıca ulaşıyoruz ne yapayım

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar .Kürlemeye çalıştığınız kayalar Fiji kayası yada ölü mercan iskeletleri son derece kaliteli kayalardır hiç uğraşmanıza gerek yok akvaryumu kurduğunuzda alacağınız 10 k kadar canlı kaya ile harmanlayıp çok rahatlıkla kullanabilirsiniz .Ama eviniz denize yakınsa o kovaya deniz suyu koyup içersinede bir sirkülasyon motoru bağlayıp haftada bir suyu değiştirip kürleme yapılabilir,yada kayalar polietilen bir çuvala yada torbaya konup denize bırakılabilir .;)

17. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    İşte bu Teoman abinin deniz kıyısına gittiğimizdeki ilk lafı " Kayaları alacaksın abi koyacaksın bir çovala salacaksın iskeleden bağlayacaksın 6 ay sonra gel al en kral canlı kaya" söylemeye gerek yok imkanı olana süper fikir.:heyo:

18. actroses

actroses

İsim:
    Murat Efe
    Teoman abi öncelikle merhabalar denize yakın yerdeyim beykoz sahilde oturuyorum. Ama buranın kıyıları pis be abi arkadışmdan reserve osmas cihazını istedim bu hafta içi getirecek. Enson alduğumız karar seninde söylediğin gibi kuırulumu eve yapıp bir miktar canlı kaya ile ile aşılama yapıcaz. İlginiz için teşekkür ederim.

Bu arada Mesut abi Teoman abinin söylediği çok güzelde bu millet gider o kayalrı bulur birşey zanneder bahçesine peysaj için kullanır valla.:D

Sayfayı Paylaş