1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer-Deniz Akvaryumundaki Önemi~Seçimi Nasıl Olmalı?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 20 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Protein skimmer önemi, ne işe yaradığı noktasına değinmeye çalışacağım. Deniz akvaryumu gündeme geldiğinde deniz akvaryumu ekipmanları listesinde başa alınan protein skimmer nedir ve ne değildir hakkındaki düşüncelerimi aktarmak istedim. Günümüzde açık ifade etmek gerekirse teknolojinin ilerlemesi veya bir anlamda ülkemizin dünya markalarına ulaşımı kolaylaştıkça birçok marka benliğimize girmeye başladı. Böyle olunca kaliteli protein skimmer markaları kadar bunların fiyat aralığıda hobiciler için önem kazandı. Kısaca genel olarak kullanılan bazı modellere göz atmak gerekirse gövde tasarımlarının önemi kadar motorlarının kalite ve işlevine de göz atmak gerektiğini görürüz. Örnek olarak fiyatı nedeniyle tercih edilen Bubble Magus motor olarak birçok modelinde Atman modiye motor kullanmaktadır. Birçok hobici bu marka ps alıp gereksiz olsa da motorunu Aguabee motoruyla değiştirmektedir. Motorun önemini anlamak için basit bir örnek sadece. Bu noktadan bakarsak ps fiyat uygunluğunu kullanılan motorlar bazından da ele almak yanlış değildir. Eklemek gerekir ki belli bir hacme kadar benim görüşüme göre ortalama 300 litre akvaryumlara kadar bu marka ps'ler gayet güzel verim vermektedir.Bubble magus -Eshopps Cone ve Diablo Protein skimmer örnek verilebilir.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Ati marka protein skimmer psk 2500 adı altında bulunan Psk 2500 ps motoru kullanmaktadır. Çin malı olmasına karşın performansı gayet güzel bir motor olmasından dolayı Ati tercih etmiştir. ATB protein skimmer Air star motor tercih etmiştir ve kendimde ATB ps kullanmaktayım ve çok memnunum. Red dragon oldukça kaliteli ancak o orantıda pahalı.

  Protein skimmer kullanımı en kolay ve en verimli olarak sump sistemi içerisinde kullanılır. Protein skimmer yaşam destek sistemlerinde kimyasal süzmenin en önemli elemanıdır. Protein Skimmer sudan çeşitli karbonhidratları, lipidleri ve bazı amino asitleri alırlar. Bu şekilde sistemdeki nitrat miktarının düşürülmesini sağlarlar. Bunun yanı sıra protein toplayıcılar fosfat kontrolünde önemli bir alettir. Sudan inorganik fosfatı alırken sudan toplanan diğer bileşiklerle birlikte fosfatın organik kaynaklarını toplama kabına depolayarak onların etkisiz hale gelmelerini sağlar Protein toplayıcı kapasitesi akvaryum hacminin en az üç katı olmalıdır.

  Seçim yaparken aceleci davranarak ilerleyen süreçte canlı yükümüze yetmeyecek yapıda bir satın alma yapmamak ve mümkün olduğunca tasarrufa gitmeden kaliteli ve yine akvaryum hacmimiz orantısında güçlü olan modeli seçmeliyiz. Protein skimmerin kullanımını kaldırmak için alternatif yöntemlerde bulunmaktadır.

  Akvaryum Portalı;
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 2. brkfrt

  brkfrt

  Mesajlar:
  1.797
  İsim:
  Burak Fırat
  Cevap: Protein Skimmer-Deniz Akvaryumundaki Önemi~Seçimi Nasıl Olmalı?

  Artan balık sayısıyla beraber protein skimmer'da gerçekleşen toplama bir hayli arttı. Birkaç kare ile olayı aktarmak istiyordum, konu isabet olmuş. İlerleyen saatlerde bubble magus Nac6 perpormansını gösteren fotoğrafları eklerim.
   
 3. brkfrt

  brkfrt

  Mesajlar:
  1.797
  İsim:
  Burak Fırat
  Cevap: Protein Skimmer-Deniz Akvaryumundaki Önemi~Seçimi Nasıl Olmalı?

  Bubble magus Nac6 bir haftalık performansı. Sump'ın su iniş borusuna Filter bag asılı olduğu halde iyi toplamış bence. Eskiden 20-25 günde bu kadar topluyordu.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us
   
  TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş