1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Kurulumu için Yardım

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde murat parin tarafından 4 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Protein skimmer kurulumu yapıp çalıştırdığımdan beri ara ara coşuyor, haznesini su doldurup taşırıyordu. Bu sabah hazneyi sötüm yıkadım geri taktım şimdi hiç durmuyor. Ayar kısmında ve Protein Skimmer Kurulumu tarafında bir terslik var galiba. Off konumunda konumunda hepten çoşuyor max te daha az kabarçık çıkıyor, kurarken filitre benzeri bir parça nereye takılıcak onu bulamadım ondan mı kaynaklanıyor sizce? Bilmiyorum desteğe ihtiyacım var.

Fotoğraf1306.jpg
    Fotoğraf1305.jpg

Ekli Dosyalar:

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Murat bey ilk resimde ki Motorun içinde mıknatıs önüne takılan çırpıcı eğer motorun içini açmadıysanız elinizde ki yedek olandır.
    Dediğiniz gibi Max da daha az kabarçık çıkıyorsa çıkış borusunun takarken bir terslik olmuş sanırım komple o boruyu çıkartın üzerinde rakamlar yazanı. PS nin dibinden çıkartın bakalım boru olmadan ne yapacak.

3. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Birde ps in yaninda bobin gibi bir hortum ucu olmasi lazim motordan gelen suyun disinda olmasina dikkat edin suyun icinde olursa bunu yapar.
    İyi pazarlar

4. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat

Halil bey, hava hortumunu yukarıdan söküp mandal ile sıkıştırdım köpük seviyesi düstü. az önce sizin tavsiyenizi denemek için yerine tekrar taktım normale dönmüş gibi ama ara ara yapıyor neden anlamadım çalışmasıda değişti sanki üst seviyede kabarcıklar daha kuru oluyordu şimdi daha ıslak görünüyorlar. boruyu çıkarttım dediğiniz gibi çıkardım köpük seviyesi taşma haznesiniz alt noktasına inip orada duruyor .

Fotoğraf1309.jpg

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hava hortumunu kapatmak yanlış boruyu yanlış montaj yapmış olabilirsiniz içi yarım ay gibi olması lazım.

6. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Yarım ay doğru zaten üzerinde takılı çıktı ambalajdan yarım saattir normal çalışıyor. Yazmayı unuttum sabah kontrol ettiğimde haznede 3-4 cm su vardı ps yi kapatıp hazneyi söküp yıkadım takıp çalıştırdım, ondan sonra sapıttı. Birazda ro dan su ekledim

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Murat sump içindeki su seviyesi nedir, ps üzerine taktığın mandalları vs çıkaralım ve orjinal bırakalım ve ayarını yapalım. İlgili Protein Skimmer Kurulumu yazısına bir göz at bakalım. Sonra su çıkış ayarını yani gövde içindeki su miktarını ayarladığın kolu ayarlayıp ayarlamadığına bak ve sonra devam edelim.

8. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Temel abi kutuda 25-26 cm yazyodu, ona göre ayarladım sump ı üst kısımda kabarcıklar daha büyük oluşmaya başladı. Kapağa kadar yükseliyor kapağa değince köpük seviyesi bir anda 4-5 cm aşağı çekiliyor, yukarı aşağı sürekli tekrarlıyor. Geçen günlerde daha düzgündü arada bi taşıyordu şimdi ne oldu anlamadım toplamadı sabahtan beri bişeyde.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Peki protein skimmer kendine ait bir bölmede mi çalıyor, su o bölümden mi buharlaşıyor, yani ps su seviyesi sabit bir alanda mı yoksa sump bölmesi yok mu? Doğal olarak su buharlaştıkça ve sen su ekledikçe durmadan değişir, otomatik su ekleme ünitesi var mı, bu durumlar nasıl?

10. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Temel abi kendi bölmesi var 25 cm cam üzerinden kafa motorunun olduğu kısıma taşıyor oradaki su düşünce mutfaktan bir boru çektim vanayı elle açıyorum ama bir şamandıra yapmaya çalışıcam .ps nin suyu hep sabit 25-26 cm.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O halde şimdi protein skimmerin motoruna giren parçayı mıncıklamaya başlıyoruz. Ps motoruna bağlı bir hava hortumu var, o hava hortumunun bağlı olduğu aparat döner olması gerekiyor, dönüyorsa yavaşca çevir, hava hortumu yukarı bakıyorsa sağa baksın, sağa bakıyorsa yukaru doğru çevir, sola bakıyorsa kafana göre bir tarafa çevir ve gözlemle. Ps su çıkış borusundan yani ps su seviyesini de biraz düşür. Atık kabı içindeki tırmanma borusunun ortasından biraz daha aşağıda köpükler başlasın.

Bunu yapıp deneyelim.

12. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Abi hortum yukarı bakıyordu sola cevirdim seviye ayarınıda yaptım gözlemdeyim.

Temel abi ayrıca dün iki şer tüp (buyuk küçük) Epargriseovit ampul kırdım tanka gerçi canlı yok ama vitamin olsun dedim suda iyimi yaptım bilmiyorum boş tankda .tankta 6 kikoluk bir canlı kayam var onu sump a indirip seramik kaya almayı düşünüyorum birde bakteri kültürü sence doğru yapmış olurmuyum.

Akıntı motoru 1 adet hydor coral 2 var bir tane daha eklicem hydor coral 4 uygun olurmu coral 2 yi timera bağlayıp sadece gündüzleri çalıştırsam diye düşündüm ama sen olur de hemen uygulucam abi.

pr_01_271_max.jpg

pr_01_335_max.jpg

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akıntı motoru düşüncen olabilir bir tuhaf yanı yok yapılabilir. Seramik kaya ilavesini düşünmen de tamamen senin görsel terciğin ve olabilir ama canlı kaya bazı sistemlerde daha efektif oluyor. Canlı kaya kullanmak alternatiflerin arasında olabilir. Epargriseovit kullanmanda da sorun yok ama bakteri kültürü yersiz olur. Sonuç olarak canlı yok, atık yok, epar ile besin sağlayıp akvaryumdan doğal yolla besin gelmediğinde suni bir biyolojik yapın olur ki bu da her an çökmesi demektir, doğal akışına, doğal bakteri oluşumuna bırak akvaryumu. Ps düzelebilir, sadece gözlemle şimdi bu ayarda.

Sayfayı Paylaş