1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer modifiyesi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde taakaa tarafından 26 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Yeni kuracağım tankımda Temel abinin son DIY PS'ni kullanacağım.Zaten performans konusunda kendini kanıtlamış bu gövdeyi daha da iyi hale getirebilmek için bazı düşüncelerimiz var.

İlk olarak şunu düşündük çıkan kabarcıklar atık kabının alt yüzeyine çarpıyor.Gövdeyle atık kabının deliğini bir parça ekleyerek birbirine sıfır yapmak?

Sizlerin de düşüncelerini bekliyorum.
    Saygılar..

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Protein Skimmer modifiyesi

Kırmızı PS den bahsediyorsan, hiç bir şey yapmana gerek yok. Eyer kabarcık vuran bölge tahmin ettiğim ise orası konik zaten...

3. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Tek mesajla konu kitledin abi :) tamam Temel abi bak sen aç dedin Murat abi kapadı:D

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle gövdenin sende olmasına sevindim. Yok yapılacaklar var merak etme. Çizimlerinden anladığım modifiye daha da iyi yapacak sanırım. Tasarım olarak aslında çok güzel düşünmüştük, takmatik olacaktı ve oldu da kısmen ancak kanallar çok sıkı olmadığından biraz tutmadı. Murat haklı o kısımla oynamanın pek bir artısı olmaz ve konik yapısı var zaten. Aslında çok basit şekilde yapılacak olan bir işlemi atladık demeyelim ama tasarımı farklı düşündüğümüzden o şekilde yapmadık.

Ortadaki çoklu delikli kırmızı parçanın tam ortasından bir delik açılarak en tabanında ortasından çıkacak şekilde deliği açıp uzun vida ile hem orta kısmı ve hem de alt tabanı gövdeye sıkıştırabilirdik.

Çok basit ve son derece gövdeyi sağlam tutacak bir uygulama olur. Zaten ünlü markalarında uyguladığı bir işlem bu. En alt tabana yine vida ile 4 adet 1-2 cm uzunluğunda plastik ayak yapılırsa vida çıkıntıda yapmaz.

Tangit ile alt ve iç kısım yapışmıştır, ancak alt kısmın işlevi sadece taban yani çalışmaya etkisi pek yok. Tangit kırmızı malzemeden sıfır olarak kolayca temizlenebilir yani sıkıntı yok eseri kalmayacaktır. Pleksi de kalacaktır biraz, görüntü sadece kalması başka sorun yok. Aslında 1-2 milim olan tangit bulaşmış kısımlar kesilirse ve tarif ettiğim şekilde yapılırsa 10 numara olur.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Temel abin, ps yi yaptıktan sonra içinde ukte kaldı, burayı da konik yapsaydık diyede ondan öyle diyor. Şimdi sana yaptırmaa çalışıyor.:F

Abicim, o ps bir daha gelmezde yapılmazda, tek takacağın motor Bulbe Blaster 3000 veya 5000. Üç tonluk akvaryumun altına sür banamısın derse, gel yanıma. Bu motor tuzlu gelirse PSK 2500.;)

6. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Temel abi ızgaralı kısım dıştaki şeffaf pleksiye bağlı değil ki ama yani ızgarayı ve tabanı birbirine bağlayınca gövde sıkışmış olmuyor ki ben mi yanlış anladım yoksa?Gövdenin bende olmasına bende çok sevindim abi tekrar çok teşekkür ederim evime kadar getirdin:)

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Temel'in dediği, delikli parçayı tabana sabitlemek için, tabanı gövdete sabitlemek için değil...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet iç kısım tabana sabitlenir sadece haklısınız ama bence yapılırsa güzel olur.

Peki gövdeyi de tabana bağlamak nasıl olur düşünelim bakalım.

9. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Tamam kavradım olayı şimdi o işlemi yapacağım ama nasıl bir vida kullanacağım metal değil herhalde? Gövdeyi tabana bağlama işini düşüncem ben de ama böyle de beni rahatsız etmedi.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Etmiyor etkisi de yok ama tangit kırmızı malzemeye yapışmıyor, sonuçta yapışma olmayacaktı zaten ama bence bir şekilde portatif tuturmak güzel olur.

Vida işi kolay, uzun plastik somunlu vidalar var, paslanmaz tekne kalvaniz vidaları var sorun değil.

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Oda basit, gövdenin içine 2x2 cm boyutunda 10 mm pleksi parçalara kullanılacak plastik vida için delik delinir ve civataya göre diş açılır. pleksi parçalar içten tabana sıfır olarak, tangit veya pleksi yapıştırıcısı ile gövdeye sabitlenir. Taban plastiğinede civataların rahat geçeceği şekilde delik açılarak, tabanın alt kısmından vidalanır. 10 mm parça pleksi kullanmak basit bir sistem, fabrikasyon olsun diyorsanız, Nac7 de olduğu sistem gibi, dışdan değil de içten CNC de pleksi çember kestirilerek yapılabilir. Sök tak sistem.;)

12. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Tamam halledicem en kısa zamanda:)Temel abi bu akşam da kızdırayım seni tatlı su köpük yapar mı?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Murat fikir süper tebrikler evet öyle yapılmalı, iç kısımda direk alta vida ile tutturulmalı.:)

Tatlı suda köpük yapar biraz ama çok çok az ve kalın kabarcık olur yani anlamı pek yoktur. Denemek istiyorsan denizden bir damacana su al ve biraz sirke ekleyip çalıştır bir kap içinde.

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Plastiği ben tornada kanal açtırarak yapıstırdım biliyorsun Temel, ama sök tak olması temizliği için çok faydalı oluyor.

15. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Ben motoru attım bidona çalıştırdım bir hevesle nasıl bir manzara beklediğimi sen tahmin et abi:D

Gerçekten güzel fikir Murat abi uygulamaya çalışacağım bunu da:)

Sayfayı Paylaş