1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Motoru-Tavsiyeniz Neler

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde haves tarafından 3 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. haves

haves

Cevap: Protein Skimmer Motoru-Tavsiyeniz Neler

Temel abi şimdi resimde görülen söylediğin siyah aparat dişli bir şekilde döndürerek sıkıştırıyosun kırmızı aparatla birleşmesi için. Kırmızı aparat ise motorun pervanesinin üstünü kapatan aparat oda geçmedi bir sistem yapmışlar onunda tek sıra tırnakları var ve döndürerek tırnaklara kenetliyorsun

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tamam o kalsın şimdilik, sen üstteki mesajımda gösterdiğim gibi aparatı kes bakalım.

3. haves

haves

Temel abi kestim doğrumudur ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Elini korkak alıştırma dibe yaklaş biraz daha o fazlalığı da al keserek. Bu arada fotoğraf makinesinin boyut ayarını maşallah açmışsın. Boyut ayarını 640x olan seçenek yap, büyük boyutlu baya.

5. haves

haves

Temel abi telefondan çekiyorum fotoğrafları ama görüntü ayarı yapılmıyo malesef :(
    Şimdi dediğin gibi kestim köküne kadar Temel abi

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Peki öyle olsun bakalım.

Şimdi evde plastik conta var mıdır aşağıdaki şekilde kesilen kısma koyulacak boyutlarda? Varsa fotoğraftaki gibi yapıştıralım. Yoksa yarın nalburdan alıp yaparsın. Pervanenin çubuklarını eğe ile düzle yani ses yapıyor dediğin için sadece hafif üzerinden geç ki sürtüyorsa kurtaralım.

Conta yoksa da şimdilik motoru bu haliyle deneyelim ve gördüklerini yaz.

7. haves

haves

Temel abi bu conta iyimidir ? yapıştırıcı olarak çelik macun suda açılırmı yada çözünürmü bilmiyorum ama plastiği çok çok iyi tutuyor yada japon yapıştırıcısı olurmu ? bende eğe yok ama zımpara var yada yan keskiyle uçlarından çok az alırım olurmu o şekilde ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tamam Japon yapıştırıcı ile yapıştıralım. Yan keski ile uçlarını çok hafif toparlayalım. Sonrasında deneyelim ama denerken hava hortumu takılan uç yukarı değil yana baksın.

9. haves

haves

Temel abi ben sana birşey daha söylemeyi unuttum bu motor köpük yapmaya başladığında hani motor pervanesinin üzerini kapatan kırmızı aparat varya onun birleşme noktasından baloncuklar salıyo şimdide aynı ama iyi köpürtmüyo ama senin tarifinle bu işlemi uygulamadan önce hiç köpürtmüyordu yani şuanda çok az bir gelişme var ve sonuca yaklaştığımızı hissediyorum :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Motor elimde olsa sana gelismeyi gosterecem de degil iste.:)

Gorduklerini tam yaz anlamaya calisalim. Tam olarak nereden kaciriyordu, ses azaldi mi, durdugunda kalkis duzeldi mi?

Oksijen artti da ne kadar artti gormek lazim. Yapistirdigin contanin delik kismi cok dar mi?

Sent from Tapatalk

11. haves

haves

Abi birazdan video yu koyucam hem ses hemde görüntü var

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hava hortumu taktığın ucu yukarı veya yana baktırarak deneyip iyi olan ayarı bul.

13. haves

haves

Temel abi videoda görüldüğü gibi seste çok az azalma var ve o söylediğim yerden kaçırıyo

14. haves

haves

Yani işaretlediğim yerden kaçırıyor baloncukları

15. haves

haves

Temel abi hava hortumunun geçtiği aparat oraya dişli ve dönerek geçiyo videoda gördüğün üzere tam yukarı bakmıyor tamda yana yatmıyo. Yana yatırsam gevşek kalıyo çevirmek istesemde öteki tarafa dönmüyor dişliler sıktığı için

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Köpük bence iyi, kaçırma düzelirse sabah toplamaya bak sen. Şimdi kaçıran yere bakmak lazım. Kırmızı parçanın altında conta vs olmalı, o kısım çıkıyor demiştin sanırım? Sök bakalım o kısmı ne var altında.

Hava hortumu takılan kısım yana bakar, takarken başladığın yerle alakalı, yani dişin ilk tuttuğu yerle ilgili biraz da.

17. haves

haves

Temel abi şöyle söyliyim o senin söylediğin yerin orda conta var ama oturduğu yerle arasında sıkışmadığı için kaçak yapıyo çok az daha kalın olsa kaçırmaz bence

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Üstündeki siyah parça sıkılan bir parça sanırım onu sıkmayı vs dene bakalım. Oraya çözüm bulman lazım. Köpük fena değil gibi, ince ayarla olacak. Pervane kısmı enkamatta olabilir ama pinleri kesmek yazık olabilir. İnce ayar ve conta işini çözerek dene bakalım. Sonra ince ayar yapacaksın, taktığın contanın yerine oval yani içe doğru oval bir parça ilave edilecek. Kısaca aşağıdaki gibi bir aparat ama verim aldığını görürsen bunlara geç, motor bozuk değil senin sadece perişan etmişler hepsi bu.

Hava emiş kısmına daha profesyonel bir parça gerek. Biz senin yapacağın şekilde kendi aparatını uydurduk. Çok daha iyi hale gelebilir motor anlayacağın.

19. haves

haves

Şimdi Temel abi o kaçırma olayını hallettim :) Nasıl hallettim açıklayayım lastik şeklinde bir contası var ve conta yuvasına oturuyo contayı yerinden çıkarttım bizim normal evlerde kullandığımız laztiklerden yuvaya oturttum üstünede motorun kendi contasını oturtunca conta dışarı çok az taştı ve kapağını pervanenin üstüne kapatınca arada sıkıştı buda pervaneye giden suyun ordan kaçmasını engelledi. Ayrıca pervaneden kaynaklanan çok az bi ses vardı videoda duymuşsundur onuda sürten yerlerini tespit edip birazcık daha kırptım ses kesildi ama köpürtmesini bekliyorum bi yarım saat sonra tekrar bakıcam hava hortumu kısmına gelince hava hortumuda söylediğim gibi o aparat dişli olup sıkıştırılarak takıldığı için senin tarif ettiğin gibi yan kalacak şekle gelmiyo denedim ama olmadı hiç bir şekilde. Söylediğin gibi motoru perişan etmişler ben anlıyamıyorum yaptıkları iş nasıl içlerine siniyorda bunu müşteriye veriyorlar saat:gif

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yarım saat sonra daha iyi köpük yapacak diye bir şey yok ama görünen neyse olay odur. Sadece şu fark var, çok elini soktuğun için köpük az görünür çünkü redox dibe vurdu. Bu yüzden en iyi ayar olduğunu düşündüğün noktada bırak ve sabah bak toplamaya, atık kabını da temizle olayı sabah net görelim. Daha elleme bu gece.

Sayfayı Paylaş