1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Ne Kadar Önemli?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 18 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Protein Skimmer deniz akvaryumu kurmak için en büyük engel olarak görünüyor. Yüksek fiyatları bunda en büyük etken. İş görenlerinin en az 200 TL'den başlaması bir örnek olabilir. Bunun yerine alternatif olarak diy protein skimmer yapmak düşünülebilir. Fakat yine belli bir getirisi ve el becerisi gereklidir. Zaten tuzlu su hobisine yeni başlayan biri içinde zor bir yapımdır. Bu nedenle akla gelebilecek tek şey protein skimmer kullanmamaktır.

Ama bu da kişilerde haklı olarak bir korkuya neden olur. Akla gelecek ilk soru protein skimmer'ın uzaklaştırdığı protein ve diğer atıkları akvaryumumdan nasıl uzaklaştıracağım olacaktır. Bu soru cevabı üzerinde çok yazışılması gereken ve bir yandan da cevabı kolay bir sorudur. Tabi ki bu cevabı vermek için öncelikli iyi bir araştırma ve istek ön plandadır.

Bu ön bilgiden sonra protein skimmer'ların akvaryumlarımız için önemini tartışacağız. Protein skimmer olmadan akvaryumun ilerleyebilmesi için geçerli 3 yol vardır.

1- Refigium
    2- DSB-Deep Sand Bed ( Derin Kum Yatağı )
    3- Turf Alg Filter

Bu sistemlerin çalışma mantığı aynıdır. Bakteriler ve ya canlılarla nitrat ve fosfatı tüketme mantığına dayanır. Yani gayet doğal yollardır.

1- Refigium:

Refigium denilen şey sump kısmında ve ya ayrı akvaryum olarak kurulmuş, alglerle filtre esasına dayanan bir sistemdir. Alglerle filtreden kasıt kaba pislikleri tutmak değil. Her zamanki gibi nitrit ve nitratı yoketmek. Algler tıpkı yeryüzündeki bitkiler gibi fotosentez yaparak kendi besinini üretirler. Besinlerini üretirlerken de nitrit ve nitratı kullanırlar. Tabi burada dikkat edilmesi gereken hususlar; 24 saat ışıklandırma ve belli aralıklarla budamaktır.. Eğer bunlara dikkat edilirse güzel bir sistem. Fakat elektrik sarfiyatı da göz önünde bulundurulmalı.! Ayrıca bitkiler belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Eğer bitkiler ölürse ve belli zaman içerisinde çıkarılmaz ise suya sporlarını salarak yosun problemini tetikleyebilirler.

Refigium sump içerisine ve ya ayrı bir akvaryum olarak kurulabilir. Ama refigiumdan geçen suyun debisi çok önemlidir. Su ne kadar yavaş debili olursa sistem o kadar sağlıklı çalışır. Bu nedenle sump'tan ayrı bir tankta olması bence daha faydalıdır.

Refigium'a bir kaç örnek vermek gerekirse;

2- DSB-Deep Sand Bed ( Derin Kum Yatağı ):

Akvaryumda balıklar suya dışkıları ile birlikte amonyak bırakır. Bunların belli bir kısmını mercanlar ve ayrıştırıcılar besin olarak kullanır. Geri kalan kısmı protein skimmer olmadığı için sistemde kalır. Amonyak doğal yollarla yani ancak "denitrifikasyon" sayesinde azot tuzlarına dönüşür. Buda tabiki doğal bir döngü olduğu için mercanlara yararlı besinler oluşturur. Bunu biyoloji dersinde gördüğümüz "Azot Döngüsü" grafiği ile sizlere göstermek istiyorum. Tamamı hocama ve bana aittir. İzinsiz kullanılamaz. :D

Tabiki akvaryum ortamında bu "denitrifikasyon" u gerçekleştirmek için oksijensiz bölge oluşturmamız gerekir. Nedeni ise oksijensiz bölgede kalmış bakterilerin "HNO3" ve "HNO2" de bulunan oksijeni kullanma istekleridir. Çünkü en alt bölgelere oksijen gitmediği için oksijen istediği bakteriler "HNO3" ve "HNO2" deki "O" den kullanırlar. Bu sayede nitrit ve nitrat azot tuzlarına dönüşmüş olur. Tabiki bu DSB bölümü hazırlanırken kullanılan kum ve kalınlığı önem arz eder. Kum karıştırılmamalıdır. Yoksa akvaryumda nitrit ve nitrat patlamalarına neden olabilir. Kum karıştıran canlılar bulundurulmamalır. Kum kalınlığı ortalama 10-15 cm arası olmalıdır. Ayrıca kum olabildiğince ince taneli olmalıdır. (Conch, mandarin v.b.)

3- Turf Alg Filter:

Bu sistem son zamanlarda çıkan en iyi DIY sistem. Nedeni ise alg oluşumu tamamen doğal. Sadece alg oluşumu değil her şey doğal. Dışarıdan akvaryuma ilave herhangi başka bir şey olmuyor. (Refigium'a konulacak algler gibi.) Burada da yine aynı sistem izleniyor. Alglerin besin olarak nitrit, nitrat ve fosfatı tüketmesi. Yüzeyinden su akan bir tabakaya 24 saat ışık verilmesi sureti ile tül tabaka yosun tutturuluyor. Buda oluşan yosunların önceden de belirttiğim gibi nitrit, nitrat ve fosfatı tüketmesi ile son buluyor.

Yazılanların tamamı bana aittir. Bu sistemleri kullanıp kullanmamak sizin insafınıza kalmıştır. :) Amacım düşük ücretle deniz akvaryumu kurdurma çabasıdır. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bu yazı tarafımca yazılmış olup http://www.akvaryumportali.com'a aittir. Başka forumlarda kullanılması yasaktır.

TencoMelih, ozgun_cyprus, reis ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Protein Skimmer icad edilmeseydi ve yukarıdaki sistemleri yıllarca geliştirmeye çalışsaydık da biri karşımıza PS dediği bir alet ile çıksaydı bizi heyecanlandıran son bulunan olacaktı. Meseleye tersten bakıp PS'nin kıymetini hissetmek lazım. Anlatılan üç sistem de PS kadar maliyetli ama PS'de risk daha az. Elbette seçimde özgürüz. Ben PS taraftarıyım.

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Hasan abi tabiki ps daha garanti ve iyi bir yöntem. Bende ps kullanıyorum. Fakat bu sistemlerin maliyeti 10'da 1 i bile değil. Benim amacım protein skimmer yüzünden akvaryum kurmaktan vazgeçen kişilere bunun zor olmadığını göstermektir. :)

Saygılar...

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Görkem biz akvaryum hobisiyle ilgilenen kişilerin işi gücü paramı yahu ? Bitkili isterler yok kum şu kadar kalın olsa yetmez mi ? Yok sıvı gübre yerine soda döksem olmaz mı ? Co2 mayalı vb.... Bu böyle devam eder. Bunu sende yaşadın bende yaşadım. Şimdi ise diyorum ki 8 litrelik akvaryum kurayım. Ve akvaryuma co2 tüpü koyayım. Kimin aklına gelirki 120 litrede mayalı 8 litrede tüplü co2 sistem. Bunu geçelim normal bir hobiciyi düşünelim hangi balık maliyetsiz olur. Lepistes canlı doğuran ne gerek var ki maliyete denir. Koy akvaryuma onlar üresin. Mantar hastalığı olur. Kabızlığı olur. Yüzgeç erir. Dış parazit. İlaç ilaç ilaç derken ne oluyor yine fatura kabarıyor. Ps'nin çalışma mantığınıda sizlerden öğrendiğim kadarı ile suyu köpürterek atık maddeleri köpük olarak ayrı bir hazneye ayırması. Hiç su değişimi yaptıktan sonra boş bidonlara su doldururken şahit olmadınız mı ? Su basınçlı bir şekilde olduğundan köpürmeyi sağlar. Tatlı suda bile böyle birşey elde ediliyorsa tuzlu suda daha fazla olacağı kesindir. Burada ps'nin çalışmasının asıl amacı protein yüklü maddeleri tutmak değil mi ? Ama resifçilerin genel olarak görüşleri doğallığa yakın. Baksana akvaryumuma denizden kopardım geldim mantığı. Doğal olalım diyorsunuz. Ama gelipte sonrada ps her zaman iyidir. Tamam dalga motorunu ele alırsak. Bunu doğal bir şekilde elde etmeniz imkansız. Ama protein yüklü maddelerinde sadece ps yolları ile olacağını psnin kurtuluş olacağını düşünmenizde hata. Tamam refigium sistemi yapamazsınız. Peki dsb ? Derin kum yatağı oksijensiz bölge oluşturmak. Tamamiyle doğallık. İnsanın beyninin anlayamayacağı üstünlükte. Allahın bir lütfu. Kim düşünebilir ki. Ben bu suyu tertemiz yaptım ama bakteri var bu azotu alıp götürüyormuş. Azot gaz oluyormuş uçup gidiyormuş akvaryumdan ? Doğallıktan bahsediyorsunuz. Size inanamayacağınız doğallıkta bir sistem. Herşey para değil bazen cimri olmakta işe yarıyor. Doğayı görmüyor musunuz ? Dağlar, ovalar, akarsular nehirler. Resifin temelleri bunlara yatmıyor mu ? Amazonlar, göletler bu doğa değil mi ? Gelip anlatmaya çalışıyoruz bu olmaz bitkili akvaryumda bu kullanılmaz. Ama olsun bu ucuz. Ondan korkunuz yok nede olsa ucuz olmadı tekrar kurarız mı diyorsunuz ? Bence ps iyidir kötüdür demek yerine doğanın ince sırlarını görmeye dikaktle incelemeye ve nedenlerini araştırmaya başlayın. Çünkü evrenin yaşamın sadece % 1 biliyoruz. Ama bir ps'yi yapabilecek kadar biliyoruz yani % 100. O yüzden düşüncelerin tersine bir yanıt vermek istiyorum. Doğal yol varken yapaydan hayır gelmeyecektir.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Görkem güzel açıklamışsın. Akvaryuma bütün bakmak gerek. Doğallık olmalı ancak doğayı tam anlamıyla üreticiler ve tüketiciler olarak akvaryumlara yansıtmak neredeyse imkansızdır. Teknoloji yardımı almak gerekiyor genelde.

Protein skimmeri aslında sistemden çıkarmak hiç zor değil. Canlı yüküne hobici kendini tutarak dikkat ederse basit filtre sistemleri veya paylaşımındaki filtrasyon yöntemlerini kullanarak akvaryumlar sağlıklı yürütülebilir. Şu an zaten benim filtrasyon uygulamam da tam bir karmaşa diyebiliriz. Sump içinde kum katmanı, iyi bir ps, iyi bir su süzülüşü sayılabilir.

Doğayı akvaryumlarda taklit etmek için bazen teknoloji ve ekipman gerekir. Protein Skimmer sahile vuran dalgaları taklit eder ve bu şekilde temizlik hedeflenir.

6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba aranıza yeni katıldım.Hobinin tuzlu kısmına ise yaklaşık 2 ay kadar önce, bir arkadaşımın 1 yıldan beri kullandığı soft mercanlardan oluşan akvaryumu ile girmiş oldum. Arkadaşım 1 yıldan bu yana PS ve sump olmadan ve herhangi bir sorun yaşamadan kullandı.

Fakat ben onun kadar tatminkar olmadığım için yeni mercanlar alma tecrübesizliğinde bulundum.Şu anki ufak sıkıntılarımda öte PS ile ilgili aklıma takılanları yazmak istedim.

Tankım 70*40*45(h) ölçülerinde Haqos Q-750 model hazır bir tank, 4*24W T5 ile aydınlatıyorum.İçinde 2YT Damsel, 1 Mandarin, 2 Ocellaris, 2 Chromis ve temizlik ekibi var. Bolca kaya ve Mushrom,Zoa,Xenia,Buton Polip denilen mercanlardan mevcut. Su hacmi sanırım 110 litreyi geçmez.Haftalık 1 damacana su değiştiriyorum.Şu an tüm canlılarım sağlıklı, hobinin ilk başında bilmeden aldığım bir sert mercanı, zaten suya koyar koymaz kaybetmiştim. Sanırım LPS olan başka bir mercanım ise 2 haftadır açmıyor.

Bu durumda pek önerilmeyen ama kaliteli havataşlı PS'ler işimi az da olsa görmez mi? Havataşlı PS olarak hangisini önerirsiniz?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoşgeldiniz aramıza. Akvaryum tanıtımınızı bekleriz. Hava taşlı ps modelinde seçici olmak lazım. Tabi iyi bir marka da zaten pahalı. Bu yüzden hava taşlı yerine sabırlı olup motorlu bir ps almak daha akıllıca. Sps mercanların suyu sevmesi gerekiyor bu yüzden hava taşlı ps ile yürütmesi kolay değil.

Saruman bunu beğendi.
  8. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Temel bey, 110 litre bir tankım olduğunu ve soft mercan beslediğimi belirttim.Şimdi bir seçim yapmak istiyorum. Buble magus BM QQ model bir PS alsam 150 TL, ayrıca işimi görecek Osmos cihazı ise 300 TL civarı. Maddi olarak ideal olanını gerçekleştirme şansım olmadığı için, ikisinden birini seçmek durumdayım.Şöyleki; 110 litrelik tankım için bir PS alırsam su değişim süremi ayda %20 ye uzatabilirmiyim. ( Şu an haftada %20 yapıyorum )... Yani PS nin amacı tatlısudaki gibi nitratı atmakmıdır? Yoksa, su değişimi ile atılamayacak zararlı organik maddeleride toplayan bir cihazmıdır? Eğer öyle ise PS almak kesinlikle gerekli diyeceğim.

Eğer PS nin amacı sadece nitrat uzaklaştırmak ise, Osmos cihazına para vermek daha mantıklı gibi geliyor.Böylece damacana suya haftalık vereceğiniz parayı kısa zamanda çıkarır ve PS nin yaptığı işide yapmış olursunuz. Her ikiside gerekli ise, kısa vadede çözüm için hangisini önce almalıyım?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İyi ve kaliteli bir Ps demek su değişim sürelerini uzatabiliriz demektir evet. Ancak konuya sizin baktığınız açıdan bakamayız bu yanlış olur. Çünkü protein Skimmer sizin söylediğiniz gibi Nitrat toplamaz...Bu konuyu basite almak olur.

Oluşmuş nitrat'ı akvaryumdan almak ile daha oluşmadan Nitrat oluşumuna zemin hazırlayan atıkları toplamak arasında çok büyük fark vardır. Üstelik daha birçok zararlı maddeyide akvaryumdan uzaklaştırır sadece Nitrat yapacak maddeleri almaz.

Eğer sizin söylediğiniz gibi nitrat toplayan bir ekipman olsaydı evet su değişimleri ile daha uzun süreli idare edebilirdik. Fakat Protein skimmer daha Nitrat oluşmadan zemin hazırlayan maddeleri topladığı için gücü oranında rahatlarız. Ayrıca su değişimleri her zaman Nitrat değerini düşürmez istenen oranlarda.

Bence önceliğiniz Ps olmalı ve su değişimlerinde ve yine buğarlaşan su yerine imkanlar el verene kadar damacana kullanmalısınız.

Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş