1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein skimmer tavsiyeleriniz!

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde sessegnon tarafından 16 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal
    Merhablar;
    Dıy ps yapacaktım ancak uygun motoruyla falan hemen hemen dışarıda satılan motorlu ps lerle aynı fiyata geliyor.
    Bu yüzden bana önerebileceğiniz ps ve fiyatıyla yazarmısınız?
    Akvaryumum 70lt ve önerilenler 100tl altı olması lazım.
    Benim düşündüklerim;1-)RESUN SK-05 PROTEIN SKIMMER 75 LT
    2-)NS16 macro protein skimmer
    3-)Azoo tri süper skimmer

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Protein skimmer tavsiyeleriniz!

Bubble Magus Nac 5 uygun. Yazdığın modellere bakarsak fiyat önemli unsur ve düşündüklerinden iyidir, ps satın alırken tasarrufa gitmek pek iyi değildir.

sessegnon bunu beğendi.
  3. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Temel bey gerçekten bu konunun hassasiyetinin farkındayım ve elimden geldiğince en iyi,en yüksek lt kapasiteli ps almayı çok istiyorum ancak malesef maddi olarak da en ucuzla kapatmam lazım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ucuza kapatmak istemeni anlayışla karşılamak durumundayız. Fakat bir gerçek var ki bu ucuza edinmek uzun vade de aslında daha da pahalıya mal olması demektir genelde. İyi bir ps daha az su değişimi, daha az canlı kaybı, daha az o olmadı, bu olmadı, bu yetmedi diyerek evin kıyısına bucağına atılan ps demektir. Bunların cepte kalacağını düşünürsek ucuza kapatmayalım derim.:)

sessegnon bunu beğendi.
  5. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Temel Abinin söyledikleri tarafımdan deneyimle sabitlenmiştir. Ps alırken bütçeden 150 tl ayırmak yerine 250 tl ayırsaydım, sonuçta bütçeden her ikisini de alıp 400 tl bayılmak zorunda kalmayacaktım.:cekingen:

sessegnon ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Peki aklıma şöyle bir fikir geldi;sizler sonradan yeni bir ps,hatta 2 tane daha alıp öbürlerini atacağınıza hepsini aynı anda kullanıp daha yüksek verim alamazmıydınız?Birde şöyle sorayım ben 200tl ye 250lt lik ps alacağıma 70 tl ye 150lt lik iki tane ps kullansam nasıl olur?hem verim hem maddi açıdan.

7. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Ayrıca bütün ps ler için motor kullanacağımız yere hava taşlarından faydalansak ayrışması için daha fazla baloncuk elde etmezmiyiz amaçta bu değilmi?

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Amaç fazla baloncuk elde etmek olsada akvaryumdaki suyu döndürme gücüde önemli. Hava taşlı bir PS, motorlu bir PS ile aynı litereyi çevirebilirmi sence?

9. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

suyu basma,dödürme açısından dediğiniz doğru.Belki verimi artırmak için motorlu ps lere birde hava taşı eklenebilir dersek benimde teorim yanlış olmaz;)

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

İki Ps, bir Ps den herzaman daha verimlidir muhakkak ancak sumpınızın da akvaryumunuz kadar olması gerekir herhalde. Hava taşlı Ps bence hikaye, hiçbir hava motoru bir NAC 5-6-7 deki köpük miktarını ve kalitesini yakalayamaz. Temel Abinin tavsiyeleri uzun yılların birikimi ile gelen esaslı tavsiyelerdir. Biz zamanında üstatları tanımadığımızdan ve tavsiye alma şerefine nail olamadığımızdan deneyerek ve de dilimiz yanarak öğrendik. Burada yazdıklarımız sadece tavsiyedir. Ben yine de deneyerek öğrenmek isterim derseniz, en etkili ve akılda kalıcı yöntemdir ;)

sessegnon bunu beğendi.
  11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşım diyorum çünkü yaşını yazmamışsın.

Çok şanslısın ki birşeylere başlamadan önce Akvaryum Portalı - AKVARYUM PORTALI ailesine katıldın ve buradaki engin bilgi ve tecrübeye sahip olan arkadaşlar ve üstadlar sana yol gösteriyor.
    Ben kendi malzemelerimi aldığımda Akvaryum Portalı - AKVARYUM PORTALI u bilmiyordum bile, keşke tanısaydım bilseydim bak şimdi ben marmara suyu koyayım diyorum ps bana takoz koyuyor ve zamanında verdiğim 225 tl şimdi bana x2 şeklinde zarar ettirecek.
    Maddi açıdan sıkıntı var ise biraz bekleyebilirsin ps sistemin kalbidir.

sessegnon bunu beğendi.
  12. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Gerçektende önceleri Akvaryumportalını bilmiyordum ve şuan bana çok büyük katkıda bulunuyorlar,çok teşekkürler.
    Son olarak elimde 2 adet hava motoru bulunduğu için ve elimdekilerden faydalanmak için bende 2 adet dıy hava taşlı ps yapsam 70lt+15lt akv. da yüksek verimli olurmu?Ben en düşük maliyetle bu işi halledeceğim;)

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Peki bu kadar yazılan üzerine, Senin kalbi söksek 70 yaşındaki bir amcanın kalbini sana taksak nasıl olur :F

anladın sen :)

14. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Halil 70 yaşında hiç tutumlu olmayan çok kişi gördüm,gel benim kalbi söküp onlara takalım:F
    sen yukaridaki soruma yardımcı olmamışsın 2 tane havataşlı ps yapacam,vakit nakittir;)

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ufuk bey hava taşlı ps yapmak bence akıllıca değil zaten internetten baktığınızda 15-25 lira arasında fiyatları. Hem maddi açıdan hemde işlevsellik açısından. Onun yerine nac3 alsanız onlarca kat daha verimli çalışır. Hatta alabilirseniz nac5 güzel olur.

Siz elinizdeki hava motorlarını satın hem değerlenmiş olur hemde ps bütçesine katkı sağlar.

16. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Eğri oturalım doğru konuşalım. Niyetim sizi tuzlu sudan uzaklaştırmak değil ama şunu da bu işe başlamadan çok iyi bilmelisiniz ki tuzlu su nispeten daha pahalı bir alandır. Birçok şeyi DIY yaparken, akvaryuma canlı yüklemeye başladıkça kaçamayacağınız noktalar olacaktır. Görüp beğendikçe mercanlara parayı bayılacaksınız, hem de 100 tl ve katlarını ödeyerek. Ancak işin başında aldığınız/yaptığınız ps in kapasitesi yetersiz geldiği için mercanlarınız gün be gün ölecek ve siz de çözüm arayacaksınız. Su değişimlerini damacana su ile yapmak, testleri alıp sürekli su kalitesini standartlarda tutmak, yarın yaz geri geldiğinde suyu soğutabilmek. Kışın soba almak, aydınlatmayı yeterli kelvin değerlerinde yapabilmek, canlı kayalar... Üzgünüm ama bu iş için en az bir 500 tl yi gözden çıkarmak gerekiyor kanımca. Ki besleyeceğiniz canlıları gerçekten besleyesiniz, eziyet etmeden ve öldürmeden.

17. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Hava taşlı ps yerine basit kafamotoru ile ps yap. İç filitre mantığı ile motorun su basış kısmından hava emişi yaptırabilirsin. Hemde debi sorunun olmaz. Vortex PS leri bi incele belki fikir verir.

18. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Yok arkadaşlar bende en iyi tuzlu su akv=en iyi ps olduğunu çok iyi bildiğim için bekleyin sizlere çok yakında çok iyi bir dıy ps yapacağım ve motorunuda çırpıcılı olarak modifiye ederek sizlere resim resim aktaracağım.

19. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Bu iki düşüncede çok yanlış. Neden yanlış olduğuna gelirsek hava taşlı ps lerin köpük kalitesini yakalayan az motor vardır. Çünkü hava taşından çıkmaya çalışan hava olabildiğince küçülerek çıkacaktır. Şuan ki sistemlerin motorlu olmasının nedeni daha stabil olmalarıdır. Hava taşı zamanla tıkanır. Eğer durmadan değiştiririm diyorsanız hava taşlı protein skimmer daha mantıklı olacaktır. Ya da param var ben alırım diyorsanız "bana göre" en iyi nano ps olan "Tunze 9002" yi öneririm.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Iste bu tipik bir teoride dogru ama uygulamada verimsiz olana bir ornektir. Hicbir kosulda kararli olarak uzun vade calisan bir yapi varken gunluk olarak surekli dusus gosterecek olan ve yine mudehale edilmedikce verimli olamayacak olan bir yapi daha cok tercih edilebilir degildir. Bu akvaryum da sadece degil genelde boyledir. Arti insan gucu, zamani, degismesi gereken malzeme maliyeti ve hergun dusen verimin toplamdaki orani bunu engeller. Ancak eger bu sistem eksileri bertaraf edilicek sekilde tasarlanir ve kullanilirsa isler degisir.

Aslinda ben bununla ilgili bana gore bir ilki paylasmistim. DIY bolumunde mevcut ve uzerinde durmadik ancak hayata gecerse eksi yani kalmaz.

Cep mesaj...

Sayfayı Paylaş