1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Toplama Sorunu

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde mertdurmusoglu tarafından 10 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. mertdurmusoglu

mertdurmusoglu

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    MERT DURMUŞOĞLU
    Merhaba Arkadaşlar Akvaryumumda son 2 haftadır Protein skimmerin yeşil su ve atıgıda yemyeşil parçacıklar topladığını görüyorum

Su değişimleri yaptım , fakat nafile eskisi gibi pis atık toplamıyor.

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

2. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Cevap: Protein Skimmer Toplama Sorunu

Ne demek istediğini bir resimle anlatma şansın olursa daha yardımcı olunabilir.

Ps düzgün toplama yapmıyorsa su değerlerinde bir oynama olmuş olabilir, yeşil su topluyo demişsin yosunlanmamı var akvaryumda? Eğer yosunlanma varsa nitrit ve nitratını bir gözden geçir derim, suya baktığında sarımsı mı duruyor suyun?

3. mertdurmusoglu

mertdurmusoglu

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    MERT DURMUŞOĞLU

Akvaryumun 2 yerinde sakal yosun gördüm ve test de yapmıyorum ben ,su değişimi yaptım bu sabah yaklaşık %20 civarında.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Anlattığına göre protein skimmer toplama yapmıyor değil yapıyor. Fakat sudaki alg konsantrasyonu yüksek olduğu için protein skimmer alg toplamaya çalışıyor. Birkaç yerde oluşmaya başlayan yosunlarda zaten bu yüzden. Akvaryuma yaptığın işlemleri tam yazman, aydınlatma, yemleme vb bilgilerini vermen iyi olur.

5. mertdurmusoglu

mertdurmusoglu

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    MERT DURMUŞOĞLU

Evet Temel Abi Akvaryumumda 2 haftadır Bu şekilde sıkıntı yaşıyorum ve moralim iyice bozulmaya başladı yani :(

Işıklarım 8*39 watt 4 mavi 4 beyaz şeklinde 10 saat yanan bir ışık sistemim var, fakat aşırı su ısınmasından dolayı 2 mavi kapattım
    yemleme olarakda tetra kırmızı yem kullanıyorum balıkların tüketecegi kadar atıyorum , tabi biraz da dondurulmuş karides veriyorum hem anemon ve mercanlara da

ve bunların üzerinede son 2 hafta sürecinde 2 yerde sakal yosun gördüm ve 1 yerde de kırmızı sanırım cyano gördüm ve o küçük kırmızı yosun oluşan kayayı çıkardım akvaryumdan ve bu hafta 2 defa su değişimi yaptım damacana su ile

yalnız ben test yapmıyordum

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tetra kırmızı yem dediğin Tetra bits mi? Bits ise kaz çiğeri vb içeriği yüzünden yük bindirir. 8x39 T5 mi kullanıyorsun? Su değişimlerine devam etmen iyi olur. Cyano ısı ile birleşen besinlerinin de varlığı çıkmalarını tetikler. Katkı olarak karbon kaynaklarını içeren katkı bu ara kullanma varsa.

7. mertdurmusoglu

mertdurmusoglu

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    MERT DURMUŞOĞLU

Kullandığım yem eklediğin resimdekidir. Aydınlatma olarakda hepsi t5 ama 4 adetini kapatıcam temel abi aşırı ısınma yapıyor suda bende çareyi suya toplam 10 adet pc fanı ile soğutma yapıyorum yaklaşık sıcaklığı 3 derece düşürüyor.

Katkı maddeleri kullanıyordum coral milk gibi bir sürede bunu kullanmayacağım.Cyano olan kayayıda çıkardım ,ana tankdan sumpa koydum ters bir şekilde ve yosun oluşan 2 parça kayalarıda diş fırçasıyla temizliyorum ve bıçaklada kazıyorum

başka ne yapabilirim acaba ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su değişimi yapıp katkı kullanımını kesmelisin. Fanlar aşırı su buharlaşması yapar ve eksilen suyu tamamlamak için kullandığın tatlı su oranı çok yükseldiğinden dolayı suyun önemi artar. Bu açıdan düzgün su olsun marka olarak. Cyano olan kayaları çıkarıp sumpa almak zorunda da değilsin bunların faydası olmaz. Akvaryumda kalıp kaybolup kaybolmadıklarını gözlemleyebilirsin. Veya görmek istemiyorsan su değişimlerinde sifonlama yaparak akvaryumdan cyano oluşumlarını alabilirsin.

Kullandığın yemi de kesmelisin, karidesi azaltmalısın. Yem olarak Spectrum Thera deneyebilirsin.

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben de nls therea tavsiye ederim ana yem olarak. Hem fosfat oranı düşük hemde suda kolay dağılmadığı için kirlenme yapmıyor. Su değerleri iyi durumda bir tank haftada 1-2 defa karidesi tolere eder. Oturana kadar kesersen sorunların azalır.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Aydinlatmada 4 beyaz kaldi digerlerini kappatigini yazmissin.
    Aydinlatmayi 2beyaz 2 mavi yanacak sekilde degistir ve katki girisini de keserek karidesi az ve uzun zamana yay. Yemi soylemiyorum zaten ustatlar soylemis. Nls bende kullaniyorum tavsiye ederim.

Sent from my U8800 using Tapatalk

Sayfayı Paylaş