1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Uygunluğu

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde -Seyyah- tarafından 1 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. -Seyyah-

  -Seyyah-

  Mesajlar:
  59
  Yer:
  Adana
  Protein skimmer uygunluğu hakkında ve kullanım farkı üzerine bir yöntem denemesini paylaşan bir adam bir gün işten eve geldiğinde tam hatırlamıyorum ama ya elektrik kesintisiyle karşılaşmış ya da PS motoru durmuş olarak bulmuş. Bir şekilde ps'nin saatlerce çalışmadığını anlamış ve denemeler yapmaya başlamış.

  Önce günde 6 saat kadar kapalı tutmuş. Sonra da gün aşırı çalıştırmaya başlamış. Yani bir gün çalışıyor bir gün çalışmıyor. Ve bu şekilde kullanarak mercanlarının daha hızlı gelişme kaydettiğini yazmış.

  Bu bilgilerin doğru olduğunu, anlatan kimsenin doğru açıkladığını farz edersek, buna göre bazı sonuçlara ulaşırız :

  Protein Skimmer yanlış tercih edilmiş, bu tanka büyük bir modeldir. Tankın ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılıyor ve fazla büyük olduğu için her gün çalışması yerine gün aşırı çalışması yeterli olmaktadır. Suyu fazlasıyla temizlediği için mercanlara olumsuz etki etmektedir. Bu şekilde bir yorum doğru olabilir mi ?

  Protein Skimmer'in ihtiyacın üstünde çalıştırılması, gereksiz yere büyük model alınması, seçilmesi tanka oluımsuz etki eder mi?
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Hacme gore çok büyük protein skimmer bazı eksikleri beraberinde getiriyor. Hava emiş ps büyüdükçe artar ve dışarıdan tanka oksijen yanında daha fazla karbondioksit ve diğer gazlar giriyor. İlave olarak aşırı büyük ps element dengesini atık ile birlikte dışarı atarken sarsabilir. Çok fazla tanka göre abartılı ps almamak bence daha iyi, birgün ara ile vb çalıştırma uygulamaları gereksiz uygulamalar kanımca. Büyük ve aşırı güçlü ps kullanan biri denemiş olabilir ama temelde bu duruma gelmemek gerek.
   
 3. -Seyyah-

  -Seyyah-

  Mesajlar:
  59
  Yer:
  Adana
  Işte güzel bir cevap

  mobil online 7x24 :)
   

Sayfayı Paylaş