1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Yapımı ve Çalışma Prensibi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde taakaa tarafından 4 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Protein Skimmer Yapımı var aklımda. Protein Skimmer gövdesinde ki ovalliğin sebebi nedir? Ne işe yarar ve protein skimmer çalışma prensibi ile ilgisi nedir?

Bu şekilde oturan bir atık kabı daha verimli olur mu?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Protein Skimmer Yapımı ve Çalışma Prensibi

Konik olması daha kararlı bir köpük tırmanması yaratıyor, aslında konik olmayan birçok kaliteli ps avar ama Konik olması artı avantaj olarak görülebilir.Atık kabı çizimdeki gibi oturabilir ama seyyar mı olacak yani takıp çıkmalı mı olacak veya sabit atık kabımı olacak ona karar vererek yapımı tasarlamalısın.

Malzeme ne olacak, pleksi vs belirlemek lazım?

3. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Akşama detaylı bir yapım planı ekliyeceğim o zaman daha net anlaşılır.

4. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Evet anca yapabildim. Kaba taslak yaptım yorumlarınızı bekliyorum.

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Cok guzel bir tasarim olmus. Artik firmalar yari konik seklinde uretim yapiyor. Bu olayi gerceklestirebilirseniz ne âlâ. Cunku pleksiye yari konik yapiyi vermek maliyetli bir is. Astari yuzunden pahaliya gelmesin?

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çizimler çok güzel olmuş ellerine sağlık. Şimdi çizimlere bakarsak protein skimmer su çıkışı yani geniş olan ve alttaki boru fazla su çıkışı olacak, oraya bir su ayar aparatı yapman gerek ki ps içindeki su seviyesini kontrol edebilesin. Farklı şekillerde uygulanabilir o kısım sorun olmaz.

Atık kabı çok güzel tasarlanmış ancak oturtma kısmı yani konik kısım köpük kaçırmamalı, bir contaya sıkıca geçmeli veya çevirmeli olmalı atık kabı takılıp çıkma bölgesi.

7. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Yorumlar için sağolun.Temel abi vanayı yetiştiremedim geç oldu o yüzden onu sonra ekliycem.Evet conta olacak atık kabının altında. Hava ayarını inlceleyemedim ama o konuda biraz yardıma ihtiyacım var ? ati İ serisinde ayarlı falan ince birşey. Bazısında da sadece delik var anlamadım sadece delik varsa hava borusu boşta dursa ne farkı var?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hiç kafanı bulandırma, hava odası basit mantık. Protein skimmer motorundan gelen hava hortumu örnek olarak basitçe bir kürdan kutusuna alttan 1 cm giriyor. Kutu içinde elyaf var havayı süzsün diye ve kapakta uygun ölçüde (5 lik çivi kafası kadar) delik var. Sesi azaltıyor ve havayı tozdan arındırıyor. Ses olursa o da kolay havayı şaşırtırız. kolay orası sen diğerlerini öne al.

9. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Tamamdır.Sağol Temel abi.Protein skimmerin kalıbınıda kendim yaptım gibi daha bitmedi gerçi ama biter yakında. Pleksiyi ısıtıp hava almayan kalıbına koyucam ve kompresörle hava basıcam düz boru şeklinde olan pleksi havanın basıncıyla kalıba göre genişliycek.

10. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Yukarida konuya cevap yazdim ama sanirim gormediniz. Pleksi isciligini siz mi yapicaksiniz?

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

11. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Gördüm ,evet ben yapıcam.Üstte açıklamasını da yazdım.

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar ,gayet güzel ve başarılı çizimler,çalışmalar ama öncelikle kullanılabilecek çırpıcılı yada meshli motorlar ,hava emişi,motorun durup kalması vs,vs bu konuları bizim forumda iyice araştırıp öyle start vermelisiniz önemli olan motor, ps'nin kabı sürahidende olsa toplar.:heyo::heyo:

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Gene son noktayı koydun abicimm.pardon:gif
    Cam Sürahi kullanabilir miyiz pekii ?

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teoman abinin bu huyuna hastayım duruyor, bekliyor, izliyor tam millet heveslenip işe başlayacak son noktada son sözü söylüyor.:helalolsun:

15. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Bülent biz bunu çok yazdık cam,mika ,plastik,tahta (şaka),üçgen,elips,dörtköşe hiç farketmez olur hepsi olur amma öncelikle motor .:heyo:

16. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Motoru belirlemiştik zaten Teoman abi.

17. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Teoman bey acaba cam olunca su cam yüzeyinde film tabakası oluşturup daha kolay yukarı çıkmazmı?kabarcık olarak yoksa cam en uygunu olur gibime geliyor hazır kalıplarla maliyet düşer hatta kopya bile yapılabilir?öyle degilmi?

18. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Yarı konik ne ola ki? Koniğin yarısı gene konikdir. Anlamadım planda bakınca bir tarafı yarım daire diğer tarafı da düz mü demek istiyorsunuz?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Protein simmer gövdesi yapmak için malzeme seçeneği çok sayılır. Fakat hobici genelde gövde içini görmek istiyor. Bu yüzden pleksi uygun malzemedir. Camdan gövde yapmak ancak düz kalıp şeklide mümkün ama olmaz değil.

20. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Cam yaptırmaya kalksak çok pahalıya gelir hem de tek kişi olursa uçar o fiyat hazır alınması daha mantıklı olur o zaman bence.Pleksi iyidir:ay:

Sayfayı Paylaş