1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Yapımlarına devam ( Portal ps 6 )

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde reis tarafından 6 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ps Yapımlarına devam ( Portal ps 6 )

Teşekkürler arkadaşlar herkese. Bize dükkanını açan Olcay başta olmak üzere fikir ve destek verenlere teşekkürler. Ps hakkında yorum yapmayı düşünmüyorum. Bunun sebebi zaten yapım aşamalarını ve çalışmasını görsel olarak ortaya koymuş durumdayız. Bizler ne yazarsak yazalım bazen saçmalayanlar bilgi ve tecrübeden yoksun olanlar ahkam kesip rezil olduktan sonra kıytırık DIY ps'lerini alttan alttan satmaya çalışacaklar. Bizler burada alenen yazıyoruz ki hiçbir ama hiç bir ortaya çıkardığımız ps satılık değildir ve emeği geçenler arasında dağıtılmıştır.

Yazabileceğim şunlardır sadece, emek ve öz veri ile yapılmışlardır tüm ps çalışmalarımız. Bizim için değerlidirler. O yüzden takip edenlerin taktiri yetecektir bize.

Ben buradan yazıyorum buyrun bizim bu son ps ve diğerleri için.

Plankton toplarlar, redox değerini düşürür, topladığı pislik değil akvaryumda kalması gereken çamurdur aslında, atık kabında gördüğünüz katıdır veya ne bileyim belkide ıslaktır hiç haberim yok. Bu ps'ler işe yaramaz.

Siz fotoğraflara bakın, videoyu izleyin ya bana inanın ya aşağıdaki videoda bulunan alete. Gerisi umrumda bile değil. Benim umrumda olan şudur ki; Bu hobiyi ya uçuracağız, ya şişireceğiz ya da patlatacağız. dön:gif

Sevgiler...

İzlesene.com : Video - ps yapımlarına devam ( portal ps 6 )

2. görkemtemel

görkemtemel

:helalolsun: can:gif

Akvaryumcuda veya sağda solda tuzlu suyla uğraşan arkadaşlarla sohbet ederken portaldan konu acıyorum ve ısrarla tavsiye ediyorum .Burda yapılan işlerden bahsediyorum...Siteye girip daha bakmadan ahkam kesenler çoğunlukta buda beni içten içe güldürüyo :)cünkü o adamlar pslerine 1500-2000 tl vermişler , anlatsamda görselerde birşey değişmiycek hepsi şartlanmış durumda , istediğini yap dıy işlere kapalılar...
    Ben iki üniversiteyi aynı anda okumaya çalışıyorum bölümlerinden bir taneside veterinerlik ister istemez hayvanlarla iç içeyim, iç içe olmak zorundayımda.Ufak tefekte olsa okuldaki hocalarla ve arkadaşlarla akvaryum muhabbeti yapıyoruz...Konuya çok ilgili ve hakim hocalarımıza bazen portalı anlatıyorum ve kulaklarınızı çınlatıyorum .Bir hocamızla portala beraber girdik ve hocanın söylediği '' Psye verdiğim para çöpe gitmiş '' ... Doktor olmuş hocayı ikna ettim ama bazı arakadaşlar hala motorun derece açısının ayarlanamayacağından bahsediyor :F Umarım girerler ve incelerler bu çalışmaları daha ne diyim.

:hepiniziseviyorum:

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Abi her cümlene tek tek katılsamda yukardaki sözlerine katılmıyorum. olma:gif Zira biz hobiyi çoktan uçurduk,şişirdik ve patlattık bile. :basardim: :helalolsun:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel yorumlarınıza teşekkür ediyorum öncelikle. Aslında Görkem senin tespitin o kadar doğru ki bazı arkadaşlar DIY sistemlere başından kapalı oluyor. Bu tarz arkadaşlar her platformda olduğu gibi bizim platformda da var. Ancak arada inanılmaz bir fark var. Belki bu platfomda yönetici olduğum için yazdığım düşünülebilir ancak biliyorum ki ; Burada dıy yapımlara uzak olanların geçerli mazeretleri veya nispeten sahip olması kolay ekipmanlarla yürütülen tatlı su akvaryumlarıyla ilgilenen arkadaşlar olması ve yine aslında daha da önemlisi yapım ilgi çeksin veya çekmesin önce emeğe saygılı arkadaşlar var.

Tuzlu su hobicileri bizim platformda dıy yapımlara gerçekten ilgi duyuyor . Bunu alenen görüyoruz ve aslında ps çalışmalarının gerçek anlamda profesyonel yapımlar haline gelmesinde bununda büyük önemi var. Ps'lerin belkide çok ucuzlarıda var Çin malı olanlar, basit çalışma prensibi olanlar, düşük hacimlere göre olanlar vs ama burada yapılan Protein skimmerler gerçek anlamda hatırı sayılır hacimdeki akvaryumlara hitam ediyor örnek olarak 1.500 litrelik bir akvaryumu sorunsuz götürecek ps'ler yapıldı. Tabi şeffaf olarak bakacağız ve kendimize şu soruyu soracağız ;

1.500 litre için yapıldı ama acaba gerçekten yeterli mi ve maliyet olarak kaliteli markalarla kıyaslandığında uygun mu ?

Aslında benim sorulmasını istediğim sorular bunlar çünkü iyi bir Dıy yapım ortaya çıkarmış olmanın göstergesi buradan geçer. Her ne kadar tamamen paylaşım adına herşey ortada yapılmış olsa da madem yaptık o zaman verilmelidir bu soruların cevabı.

Farkındaysanız yorum yapmıyorum performanslar hakkında ne yalan söyleyeyim aslında yoruma gerek de yok videolar fazlasıyla yapıyor ama benim yorum yapmamamın nedeni bu tarz sorular sorulmuyor olmasıdır. Bilemiyorum tabi belkide videoyu izleyen arkadaşlar gerek duymuyor ama sorulmadan öyleydi veya böyledi demenin pek manası yok.

DIY yapılan ekipman ortada ve ben alenen yazıyorum ki ps yapımlarımızdan sadece biri olan yukardaki DIY protein skimmer ile boy ölçüşecek ps bu piyasada en az 1800 liradır ve boy ölçüşecek ise çok kaliteli olmalıdır. Ps motoru konusu zaten tam bir karmaşa ülkemizde. Gerçekten çok beğendiğim ps motoru olan psk 2500 modelini tek geçerim. Son zamanlarda yeni tür motorlar giriyor piyasaya ama onlarda marka ps üzerinde ve yedek parça değil. Fiyatları zaten kendine göre fezada. Bizim modifiye yaptığımız ps motoru psk 2500 ile kafa kafaya çekişecek bir yapıya sahip her ne kadar bazı modifiyeden kaynaklanan sorunları olsa da biliyoruz ki pleksi halkayı kalın kullandık sorun budur vs. Geliştirmek kolay bu anlamda.

Teşekkürler tekrar, uzun oldu ancak aslına bakarsanız bu konuda üzgünüm de biraz.

Bunun nedeni gerçekten arkadaşlar bana göre bu yapım başlığının mesaj sayısı olsun, sorular olsun ve tabi ilgi olsun çok daha fazla olmalıydı. Verilen emek sizlerin tahmin edemeyeceğinden fazla çünkü.

Sevgiler...

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam anlaşılan için epey bir dolu ? Emin ol bende senden farksız değilim.

Hocam bizler memlekette belkide bir ilke imzamızı attık farkındaysan. Ps gibi yüzlerce liraya satılan bir ekipmanı bizler peynir ekmek gibi yaptık ve kare kare tüm yapım aşamalarını buradan paylaştık. Bugün ülkemizde birçok insan ps yapıyor ve gene yüzlerce liraya satıyorlar. Biz ise tamamen çıkarsız,ticari kaygı düşünmeden kalkıp orta yerde bu paylaşımları yaptık. ( Furacaklar bizi. :)) Amaç neydi peki ? Amacımız hobinin ilerlemesi,ve ekipman konusunda dışa bağımlılığı bir nebzede olsa azaltmak ve çok çok uyguna mal edebilecekleri bir ekipmanı istenirse nasıl yapabileceklerini ve gerekli olan tüm malzemeleri yazdık.

Şimdi gelelim ilgiye. saat:gif

Hatırlarsanız geçmişte gene bu konuyu konuşmuştuk. Hani bazen bukadar boşunamı uğraşıyoruz demiştik.?

Hocam aslında bizler hiçbirzaman boşa uğraşmadık. Hatta okadar başarılı çalışmalara imzamızı attıkki gören parmağını ısırdı. Ama gel gelelim neden ilgi yok. Olmaz tabi hocam. Adamın kuyruk acısı var. Ps nin kralını aldım deyip 1500 tl vermiş ps ye. Biz o ps yi cebinden çıkartan ps yi, hatta kafa motoru dahil,250-300 tl ye yaparsak adam gocunur ve ilgi duymaz tabi. Hatta çamur bile atar. Bunları doğal karşılamak lazım.

Birde konuyu enine boyuna,kelime kelime, resim resim inceleyipte altına tek satır yazmayanlar var. Bingo. İşte aradığımız burda. ;) Hocam kalıbımı basarımki bu çalışmaları tek tek inceleyip,öğrenip bu işin üretimine girenler var. burda:gif Bir sormak lazım pleksi borusu satanlara,son bir,iki aydır bu ürünlere rağbet olmuşmu diye. ;)

Neyse hocam çokta takmamak lazım. Gerçek paylaşımın en alasını yapmış olmanın haklı gururunu taşıyoruz çok şükür. Varsın ilgi olmasın.

saygılar:gif

6. görkemtemel

görkemtemel

Temel abi bu yapımların fotoğraflarını görüp üstünede cila olarak videosunu izledikten sonra ps hakkında kıyaslama ile ilgili soru sorma ihtimalimiz yok bence.Soru yapımla ilgili olabilir onlarda fotoğraflarda acık ve net.Benim merak ettiğim Dıy ps yapmanın imkansız olduğunu düşünen arkadaşlar bunları okuyor görüyor ve hala inanmıyor, sorucak 1 ton sorusu var ama onlarıda sormuyor,kendi bildiğini yapıp ahkam kesmeye devam ediyor...
    Portaldaki tuzlu suyla uğraşan arkadaşların hepsi eminim hayranlıkla bu çalışmaları takip ediyordur ama neden beğenilerini iletmiyorlar .8. Burda yapılan iş sadece türkiye çapında değil dünya çapında bir iş, yabancı forumları takip ediyorlarsa anlarlar beni...
    Bu kalitede ve bu mütevazilikte insanlara bunun gercek olduğunu tabi inandıramayız :F :D

Olcay abi ben hayatımdaki ilk psyi bu forumda ve sizin yaptığınız bir psnin videosunu izleyerek gördüm..1-2 ay takip ettikten sonra şuanda yapabileceğime inanıyorum.Yani bu topikleri takip edip yapıp satmayı geçtim seri üretime bile gecer millet :F Düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum...

Tekrar tebrikler .Helal olsun.. saygılar:gif pardon:gif

7. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Görkem sen eğer ps yapabileceğime inanıyorum diye bir cümle kurabiliyorsan ve bunu içten söyleye biliyorsan
    ben de derimki bu yapılanlar gerçekten yerini bulmuştur ve senin gibi düşünen arkadaşlar sayesinde de amacına ulaşmaya devam edecektir. Herkes herşeyden ps yapabilir ve yapmalıdırda.

Görkem biz Temel hocalarla ilk ps çalışmamızdan sonra ben olaya biraz espiri katmak amacıyla bir ps yapmıştım belki kaçırmışsındır.

Bu ps ilk amaçta espiri niyetine yapılmıştı ancak şu an ps ile 150 ltrede marmara suyunda 3-5 balık birazda omurgasız yaşatıyoruz Allahın izniyle. Diyeceğim şudur bu yapılanların en güzel takdiri sizlerinde bu gibi çalışmalarda yol katetmenizdir bu bizim için en büyük takdirdir.(Temel, Teoman, Olcay ve Orhan hocalarında adına konuşmuş gibi oldum ama ) saygılar :heyo:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Ağustos 2015
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dıy Ps ( Portal ps 6 ) akvaryum altına bağlanalı 7 gün oldu. Trabzon recelinin durumu aşağıdadır. 2 ve 3. gün fotoğrafları ile kıyaslamak sizin işiniz.

Düzenleme: 16 Ağustos 2015
  9. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Maşallah reçel tamamdır naz: burda:gif

10. görkemtemel

görkemtemel

Mesut abi kaçırırmıyım hiç :) Umarım bende ps yapımına başlayacağım ufak ufak :) Portal olarak toplanırsak ilk deneyimimi üstadların yanında yapmayı çok isterim...

Temel abi ps satımı yapılmayan portalda recel satsanız nasıl olur :F :D Mis gibi recel , tereyağınıda ben memleketten yani ordudan yollatırım recelin yanında hediye ederiz :D :F

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Ağustos 2015
    yekim bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görkem benim de çok istediğim birşey toplanarak çok faydalı bir ps modelini hep birlikte seri yapıp yan yana dizip toplu fotoğraf çektirmek. Bunu yapacağız hiç merak etme. Hele pleksi bıtkınlığım bir geçsin ve en uygun malzeme yerini tespit edelim tamamdır. Herkes koltuğunun altına ps'sini alır dağılırız. :F

Vallahi Furacaklar. aliye:gif

siftery bunu beğendi.
  12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Görkem, benim atölyenin kapıları sizlere herzaman açık. Bu ara çokmu fazla uğraştık nedir ps le çöp bidonunu bile gördüğümde hemen kafamda onu ps ye çeviriyorum. haha: Birzaman bende ara versem iyi olacak ps yapımına. :) Ama en kısa sürede toplanır,toplu ps yapar bombayı patlatırız. super:gif

Bu arada Ordunun neresindensin ?

siftery bunu beğendi.
  13. görkemtemel

görkemtemel

Tamamdır olcay abi siz biraz dinlenin biz toparlanır sizi bol bol rahatsız ederiz :cicek: :cicek: Ordunun Ulubey ilcesi şahinkaya köyündenim ,eski adı kızılen ...Sendemi ordulusun abi?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yanlız bana sorarsanız şimdiden vakit kaybetmeden başlığı açıp ne model yapacağımızı kararlaştırmamız ve tabi kimlerin katılacağını ve yine malzeme konusunu en uygun nereden ve tabi kesimlerinin nerede hallolacağını konuşmamız lazım.

Tüm fikirleri ortaya dökerek ne yapacağımızı bilerek hareket edelim bence sadece bu konu bile biraz zaman alır, o yüzden şimdiden başlamak ve netleştirmek lazım. Fikir birliğine vardığımızda en son günü konuşur ve toplanırız. burda:gif

15. görkemtemel

görkemtemel

Bencede Temel abi çalışma planını internet üzerinden karlaştıralım.Buluştuğumuzda sadece yapması kalsın :) Umarım katılım çok olur :cicek:

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Gürkem bende Ünye liyim. Ulubeyli çok arkadaşım var. Toprağız yani. toka:gif

Temel hocam, haklısın bir başlık açıp şimdiden nasıl bir model yapacağımızı ve kimlerin katılacağını belirleyelim. ;)

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Atık kabı ölçüsü 250 lik. DIY PS 6...10.cu gün. saat:gif

18. görkemtemel

görkemtemel

:helalolsun: Temel abi atık kabının altındaki siyah kuşak gün geçtikce büyüyor gibi :D ;) :helalolsun: naz: naz: naz:

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görkem toplamaları hakkında fazla yorum yapmak istemiyorum yapılan DIY ps'ler hakkında aslında ama açıkcası bu güne kadar benim ençok memnun kaldığım ve istediğim ıslak veya kurulukta rahatça karar vererek çalıştırdığım ps bu oldu. İnanılmaz kolay bir su seviye kontrol sistemi yapmışız vana yokluğu yaşayınca.

Düşünsene saat 24.00 olmuş ps bitecek vana yok son vanayı Olcay'a yapılan modele taktık ve iyiki de benim bu vana demiş Olcay. :F

O anda geliştirilen bir sistem ve açıkcası vanayı sildim bu işlerde kafamdan...

Portal ps 6. öp:

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bazen işe yarıyorum yaaa. haha:

Sayfayı Paylaş