1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein skimmerin fazla olması sorun yaratır mı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde vedat tarafından 13 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat
    Merhabalar,
    Akvaryumum 70*50*50 sump ile yaklaşık 200lt diye bilriz bunun icin tunze 9010 kulanıyorum ama bu ps 1000lt lik , fazla olması bir sorun teşkil eder mi ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    P.s fazla olması sorun yaratırmı?

Ps üzerinde yazan hacim eğer akvaryum hacminin 4-5 katı ise en güzelidir. Kısaca bir sıkıntı çıkmaz. ;)

3. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Vedat hoşgeldin ,sadece balık bakacaksan o hacimdeki akvaryumda sorun teşkil etmez ama mercan vede sert mercan bakmak istersen sorun çıkartabilir zira kullandığın ps kaliteli olduğu için 3 yada 4 katı değilde üzerindeki yazan litre için daha faydalı olur nedeni ise ekliyeceğin katkıları toplar :heyo:

4. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Anladım katkıları toplar buda döktüğüm katkıların bir işe yaramıyacağını gösterir.Aslında ağrılık balık olcak ama bir iki tane basit mercanlardan koymak istiyorum fazla mercan eklemez isem sorun olmaz sanırım

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Sorun olmaz kullanabilirsiniz.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Sorun olacağını zannetmiyorum. Deneyerek karar vermek bence daha güzel. Siz bir deneyin isterseniz sonuçlarını bizlerle paylaşın.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında reef akvaryumunda da sorun olmaz. Ne kadar element toplayacağı kesinlikle sudaki elementlerin miktarıyla alakalıdır. Üstelik sizin bu aşamada katkıyla vs işiniz de yok. Teoman abi doğal su kullanıyor ne katkı var marmara suyunda ve üstüne hiç bir katkı eklemeden Ati gibi sistemin 3 katı güçte ps kullanıyor. Keza ben aynı durumdayım ve su değişimi yapmadığım gibi katkıda kullanmıyorum.

Bir ps'nin sudan element toplaması elementlerin sudaki miktarıyla alakalıdır. Güçlü bir ps'nin faydası yanında düşünülecek konu değildir ps'nin alacağı element, katkı vs.

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Protein skimmerin fazla olması sorun yaratır mı

Balık ağırlıklı akvaryumlarda kuvvetli ps,mercan ve resif ağırlıklı akvaryumlarda ise ps 'nin fazla abartılmaması gerektiğini düşünüyorum :heyo:

Sayfayı Paylaş