1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

PS akvaryum içine hava kabarcıkları veriyor nasıl engellerim ?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde lcturkey tarafından 14 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Arkadaşlar merhaba,

Bildiğiniz gibi DIY bir PS kullanıyorum.2 gün önce akvaryuma hava kabarcığı veriyor diye ps'yi söküp iç boru kısmını yeniden yaptım yeniden yaparken iç boru yüksekliğini arttırdım ve hemen tırmanış borusunun 2-3 cm aşağısına gelecek şekilde monte ettim.Hiç hava kabarcığı olmaz artık derken ps'yi bir çalıştırdım hava kabarcıkları daha çok artmış.

Sizce iç boruyu yükseltmek mi gerekiyor yoksa boru yüksekliğini düşürmek mi ? ATİ PS'yi incelediğimde iç borunun çok yüksek olmadığını gördüm.Sizce hava kabarcığı vermesinin nedeni iç borunun çok yüksek olması mı ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Levent iç boru yüksekliğinden ziyade fazla su çıkışının konumu önemlidir. Aşağıda göreceğin gibi mümkün olduğunca iç borunun dibinde ve ağız kısmını oval alttan su alacak şekilde yapmalısın. Oval olmasının bir sebebi suyu tabandan alarak daha az oksijeni dışarı atmasıdır. ;)

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel abi,yanlış okumadıysam Levent hoca ps akvaryumun içine hava kabarcığı veriyor diyor.Senin bahsettiğin ise ps nin içindeki hava kabarcıkları. Kafam karıştı. :bilmem:

Levent hocam,ps nasıl akvaryuma hava kabarcığı verirki ? Yoksa Temel abinin bahsettiği kısımdan hava kabarcıklarımı kaçıyor ? saat:gif

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    PS akvaryum içine hava kabarc1klar1 veriyor nas1l engellerim ?

Olcay akvaryum icine kabarcik yayilmasi icin kabarcigin benim cizdigim yerden disari kacmasi gerek. Baska yerden cikip akvaryuma yukari basilmaz. O yuzden o bolgenin planlamasi iyi olmali.

5. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Olcay hocam akvaryum içine hava kabarcığı veriyor ps çok ufak kabarcıklar fakat hiç hoş görünmüyor.Canlılarıda olumsuz etkiliyor diye düşünüyorum.3 gündür Ps yok akvaryumda Bu akşam tekrar uğraşıp bir modifiye yapmaya çalışacağım.

Temel abi çizim göremiyorum konuda bende mi bir problem var abaca ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bankadayım Levent, çizimi yeninden akşam yüklerim. Eğer çizimdeki şekilde yaparsan kabarcık sorunun sıfır olacaktır. burda:gif

7. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Teşekkürler temel abi.Akvaryumda ses dahil herşeyi hallettim :) son olarak sırada ps var onuda istediğim şekilde ayarlarsam artık elimi kolumu akvaryumdan uzak tutacağım :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çizim aşağıda Levent. Su çıkış borusunun yeri ve içerdeki ağzına dikkat. burda:gif Mümkün olduğunca iç borunun dibine doğru ve ağız kısmını oval yaparsan aşağı kısımdan su alacak ve kabarcığı en az seviyede alacak. Sorun varsa linki tıklayabilirsin.

http://i1001.hizliresim.com/2010/1/14/4248.png

9. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi akşam yine bir modifikasyon yaptım ve silikonlayıp kurumaya bıraktım bu akşam kısmet olursa çalıştırıp bakacağım.

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ya üstadlar kusuruma bakmayında ben hala kavrayamadım olayı. haha:

Levent hocam ps akvaryumun içine hava kabarcığı veremezki. saat:gif Akvaryumun içine hava kabarcığını sumptaki kafa motoru verebilir ama oda motorun su seviyesi düşmüşse ancak. :bilmem:

11. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Olcay hocam hava kabarcığını PS dışarı sızdırıyor ve sump içinde dolaşan hava kabarcıkları kafa motoru ile akvaryuma basılıyor.Tek sorum PS'nin dışarı fazla hava kabarcığı vermesi.

Hocam bu arada motor denemeleri nasıl gidiyor PS için ? Herhangi bir çalışma yaptın mı çamaşır makinesi motoru ile ?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    PS akvaryum içine hava kabarc1klar1 veriyor nas1l engellerim ?

Olcay kafani karistirmana gerek yok. Motor ps icine oksijen basiyor degil mi ? Peki biz bir de fazla su cikisi yapiyoruz bildigin gibi ve ordan su seviyesini ayarliyoruz. Iste o fazla su cikisindan kabarcik sumpa kaciyor ve tabi yukari su basan motorda akvaryuma basiyor kabarcikli suyu.

Cep mesaj...

13. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi Ps üzerinde o kadar değişiklik yaptım fakat kabarcık sorununu çözemedim.Resimdeki şekilde su çıkışını aşağıya indirsemde ufak ufak hava kabarcıkları hala akvaryumda dolaşıyor.5-6 gündür PS çalışmıyor sistemde...

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tamam şimdi oldu. Bende ps den direk akvaryuma hava kabarcığı gidiyor diye anlıyordum. İdare edin laz aklı işte geç çalışıyor bazen. :D

Levent hocam bu sıralar full çalışıyorum evdekiler bile yüzümü unuttu nerdeyse.Motor çalışmasına henüz giremedim. Öncelikle bir motor yapmam lazım ve ondan sonra çırpıcı işiyle uğraşmalıyım. İşleri biraz hahiflettikten sonra ilk işim o motoru yapmak ve eğer kafamdaki gibi motoru çalıştırabilirsem motoru Temel abiye hediye edeceğim. :heyo:

15. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Bu akşam PS'nin su çıkışına iç filtrelerin içindeki süngerlerden ekleyip suyun o süngerden geçerek sump'a dökülmesini sağlayacağım insallah kurtulurum kabarcıklardan :)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çizdiğin sistem neredeyse sıfır kabarcığı akvaryuma vermek üzerine mükemmel bir tarz. Ancak sanırım atladığın bir nokta var ve bu nokta motorun suyu fazla çalkalaması yani kabarcıkları düz bir eksende yukarı hareketlenmesine engel olan bir iç çalkalanma söz konusu.

Hatırlarsın sanırım motorun oksijenli suyu bastığı iç borunun üzerine yapımlarda delikli bir parça koyuyoruz, eğer o parça olması gerekenden aşağıda ise ve ya hiç yoksa bu sorun yaşanır.

Sence senin ps'de hangi sorun söz konusu ?

17. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi benim ps'de tırmanma borusunun ortasına delikli bir parça koymadım.sorun sence bu olabilir mi ?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben sana senin sorununu sordum ve sen sorunu kendin buldun diyebiliriz. Büyük ihtimalle Levent. burda:gif

Sık dişini yakında çok güzel bir ps sahibi olacaksın. :)

19. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

PS'yi tekrar sökmek zor olacak yukarıdan boğaz kısmına delikli bir parça eklemeyi düşünüyorum.İnsallah problemi bu giderir.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İnşallah Levet. Bırak o kadar kabarcık versin. Zaten yakında yeni ps kullanacaksın, tabi kullanacaksan bilemem.

Sayfayı Paylaş