1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

PS NAC 7 (Protein Skimmer) Gövde Söküm ve Temizliği

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Saruman tarafından 31 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    NAC 7 protein toplayıcımda (Protein skimmer) son bir kaç aydır bazı sorunlar vardı.Özellikle elektrikler kesilip geldiğinde yada atık toplayıcıyı temizlemek için PS yi kapattığım da tekrardan çalışması zaman alıyor bayağı uğraşmam gerekiyordu ( sallama hareketi ) Dün yine çok gelişmiş ülkemizde bulunduğum bölgede kuvvetli bir rüzgar sonrası yaklaşık 1 saat elektrikler kesildi.Gerçi sitenin jeneratörü devreye girdi fakat, voltaj dalgalanması sorun yarattı sanırım... Kısacası PS motoru çalışmasına rağmen kabarcık üretmiyordu. Bende gövdesi de çok kirlenmiş olan PS yi parçalarına ayırmaya karar verdim.

İlk önce kaynamaya yakın su dolu kovanın içinde bir süre çalıştırdım, ilk başta bu şekilde kurtaracağımı düşündüğümden PS nin ilk halinin fotosunu çekmedim, içi kirden gözükmüyordu..

Taban vidalarını ve bunlara bağlı şok emicileri söktüm..:)

Su girişini dikkatli bir şekilde çıkardım, bayağı zor oldu çünkü çevirmek için tutarken, hava hortumunun takıldığı ufak borunun kırılma riski var... Bence ara sıra bu ekipman komple sökülmeli aksi halde tamamen yapışması söz konusu olabilir.

Sonra gövde içersindeki kabarcık odasını söktüm.Üstündeki plastik vida kolayca çıkarılıyor. Sonra odanın içindeki plastik rekoru yavaşça sökmeniz gerekiyor.

Motorun genel görüntüsü.. Malesef altından zararlı ama çok sevdiğim bir canlının ölüsünü buldum 2 adetti. Mili ve mıktası da çıkarıp temizledim.

Ve işte, sorunun kaynağına ulaştık... Sanırım sorun çırpıcıda idi.Çıkardığım zamanki ilk hali buydu.Sonra internetten orjinal görünümünün de hemen hemen aynı olduğunu görünce, fazla uğraşmamak için küçük bir tornavida ile kabartma işlemine başladım.Yapışık karışık saç görünümündeki çırpıcıyı, dağınık saç görünümüne getirdim.

Hazır parçalamışken hava borusunu da temizleyim dedim.Fazla bir pislik yoktu ama orada da birinkintiler mevcuttu..

İşin sonunda yeni gibi oldu..

Şu an eskisinden çok daha iyi çalıştığını söyleyebilirim.Fişe takar takmaz korkunç baloncukları görmek bayağı sevindiriciydi.

2. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Cevap: PS NAC 7 (Protein Skimmer) Gövde Söküm ve Temizliği

Ben bunu her ay yapıyorum :) Böyle temizlemezseniz çırpıcı güzel çırpmıyor, hava hortumu kirleniyor ve daha az hava emiyor, çırpıcının kılları dağılıyor ve uğultu şeklinde ses yapmaya başlıyor...

3. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Ben ilk kez temizledim.Ama her ay bu şekilde parçalanıp tekrar takılması hem zahmetli hemde gereksiz bir işlem olabilir. Parçaların çoğu akrilik yada sert plastikten olduğu için kırılma riski var.Yılda bir kez bu şekilde temizlemek yeterli olacaktır.

Aylık olarak, belki sirkeli sıcak suda, kova içersinde temizlemek mantıklı olabilir.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine saglik Hocam guzel paylasim olmus. Henuz kullandigim protein skimmerleri sokup bu sekilde hic temizlemedim. Standart atik kabi temizligi haricinde haftada bir duzenli hava odasindan bir bardak tatli su dokerim. Hava emis tuz tutmasin diye, pratik uygulamadir tavsiye ederim. 2-3 ayda bir motor cirpicisini da kontrol etmekte fayda var. Salyangoz yavrulari vs takilabiliyor.

Eger cok iyi bir temizlik olacaksa sokulmus protein skimmer parcalarini bol sirkeli suya koyup birgun bekletince cam gibi cikiyor.

Mobil Tapatalk...

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bende aklıma geldikçe hava hortumunu çıkarıp hava emişi kürdanla didikliyorum. Çok tuz tutuyo çoook.

Sayfayı Paylaş