1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ps nin toplamama sebebi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde okan058 tarafından 4 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Arkadaşlar aqua macro ps kullanıyorum ve gerçekten ayar konusu aşıldığında ve temiz durumdayken gerçekten güzel topluyor . Ps bir iki gündür neredeyse hiç toplamıyor su seviyesi sabit ve tertemiz akvaryumumdaki testler 0 durumda hagen test ile test edildi bunun sebebi nitrat ,nitrit ve fosfatın 0 olmasından kaynaklabilirmi ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ps nin toplamama sebebi

Bu sebeblerdem toplamayı kestiğini düşünmüyorum Okan. Ps ph değerini tamponlamaya elbette büyük oranda yardımcı olur. Şöyle düşün, atıkların akvaryumda çoğalması ile zaten ph düşme eğilimi gösterir. Ps bunları gücüne göre uzaklaştırdığından bu anlamda tampon görevi görürken yine akvaryuma yaptığı oksijen katkısıylada ph tamponlamaya destek olur.

Ps toplamayı neden kesmiş olabilir bu ara sık su değişimi yapmışsan ve yeni yapmışsan bir süre ps toplamayabilir. Redox değeri düşer ilk anda ve sonra toplamaya başlar.

Bunlara ilave olarak her zaman fikrimi yazdığım gibi yine yazmak isterim, akvaryumlarda nitrit ve fosfat o değerinde olmamalıdır. O değerinde olması akvaryumun süper olduğunu göstermez. Akvaryumlarda bakteriler ve bazı canlıların nitrat ve fosfat ihtiyacı vardır. Ps ayarı düzgün ise toplar bence yeniden yakında.

3. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi biraz önce arka camda oluşan yosunları temizledim ps toplamaya başladı sanırım ps de soru yok sumptaki mercan kırıklarını biliyosun orada podlar var oraya biraz önce yem attım bu aralarda yem atarken akıntı motorunu kapatmıyorum tem dağılıyor kayaların arasına gidiyor sanırım uda bana yardımcı olacaktır ?

4. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    ps nin toplamama sebebi

Benim nano da 2 seneden fazladır macro ps kullanıyorum ve çok memnunum.Sık görülen toplamama sebebi ise, köpük tırmanma borusunun kirlenmesi, hava emiş kanallarının tuzdan tıkanması, ps ayarlarının doğru yapılmaması ve ayarlarının sık sık değiştirilmesi ve su emiş motoru borusu ağzının suyun 1-2 cm den fazla altta olması diyebilirim.

Nanomda nitrat da fosfat ta yıllardır sıfır ve ne canlıların gelişmesinde, büyüme ve renklenmesinde sorun yaşamadım.Yosun sorumum da yok (bryopsis, kahverengi veya teşil yosun, sakal yosun vs.) Bihassa fosfatın sıfır olası lazım yosunun olmaması için ayrıca fosfatın deniz akvaryumunda önemi yok.

5. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Teşekkürler Ufuk abi yorumun için bu arada Temel abi sirkeyle motorların temizlemesi nasıl olur ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ps nin toplamama sebebi

Sirke ile hedef neresini temizlemek Okan, coraline algler mi yoksa başka mı ?

Ufuk abi akvaryumlara canlı kaya ekliyoruz iç yapsı itibari ile iç kısımlarında oksijensiz ortamda yaşayan bakteriler ne ile beslenir ? Canlı kaya çok gereksiz midir bu durumda ? Fosfat değeri belki çokta önemli olmayabilir ama sıfır olması önerilmez. Senin akvaryumda oluşan miktarlar kullanılıyor olabilir sürekli ve sıfır çıkabilir ama nitrat sıfır olmalı dersen canlı kayayı sadece görüntüden ibaret yaparsın değil mi ? :)

Murat Beyin bu akvaryumunda nitrat sıfır olursa ne olur Ufuk abi ? ;)

Her akvaryumun yapısı farklı. Yoğun kaya dekoruna sahip bir reef akvaryumunda kilolarca canlı kaya iç yapısı neyle beslenecek canlı kalması için ?

7. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi ps motorunun milinde ve çırpıcısındaki tortu için abi perfonmasını artırabilirmi acaba ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ps nin toplamama sebebi

Bilemiyorum sirke kullanmadım ama eğer daha etkili temizliyorsa neden olmasın. Ben motorlarda öyle bir oluşum görmedim henüz. Coraline alg oluşumlarını temizlemek için bazı maddeler kullanılıyor ama ben doğal bırakıyorum. Motoru söktüğümde her hangi bir tortu ve tabaka görmüyorum açıkcası milinde ve pervanesinde.

9. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi ben elyafı kaldırdım sumptan şu an mercan kırığı ve biyolojik süngerden geçtikten sonra psye geliyor geçen gün söktüğümde mororun mil kısmında tortu vardı sanırım elyaj kullanmadığım için kaba pislikler o tarafamı geçti acaba . Şimdi soracaksın abi elyafı neden kaldırdın . Geçen gün elyaf bitmiş evde bende eklemedim yarın almayı düşünüyorum artık bakalım .

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ps nin toplamama sebebi

Elyaf kullanımı aslında üzerine yazışılması gereken bir konu, gerçi forumda bol bol yazıştık ama yoğun bir reef akvaryumunda bazı eksileri var. Mesela, tüm kabukluların yumurtalarının çöpe gitmesine sebeb olmak, balıkların ve mercanların süzdüğü çökeltileri tutmak vb gibi. Güçlü ps kullanılan reef akvaryumlarında elyaf ihtiyacı pek yoktur. Balık akvaryumlarında kullanılması nispeten daha doğrudur.Eğer balık yanında soft be yumuşak mercanlar varsa kaliteli ps sisteme dahil edilmişse yine kullanılmayabilir. ;)

11. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi sitede denizciler çoğalıyor mesela haftada bir gün belirlesek ve o gün haftanın konusu adına toplanıp bir konu üzerinde tartışsak deneyim ve tecrübeleri birleştirsek nasıl olur abi hem askıya aldığımız konularıda aradan çıkarsak ?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ps nin toplamama sebebi

Mükemmel bir fikir Okan. :helalolsun: Sen başlığını ilk haftanın konusunu belirleyerek açarsan sevinirim. Hep birlikte katılırız inşallah. Güzel ve faydalı bir başlık olur.

13. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Tamam abi nereye açayım konuyu sen yerini belirle ben açayım konuyu .

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ps nin toplamama sebebi

' Kurulum ve Ekipman Portalı ' tuzlu su bölümünde bu katagori uygun bence. ;)

15. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    ps nin toplamama sebebi

Merhaba, Temel bilindiği üzere,; Bakteriler tarafından yapılan iki olay vardır biri daha çok aerobik bakteriler tarafından yapılan “nitrifikasyon”, diğeri ise daha çok anaerobik bakteriler tarafından yapılan “denitrifikasyon”. Kısaca anlatmak gerekirse çürüyen organik artıklar amonyağa dönüşür ve bu deniz canlıları için çok zehirlidir. Aerobik bakteriler nitrifikasyon yaparak amonyağı nitrite, nitriti de nitrata çevirirler. Nitrat, amonyak ve nitrit kadar olmasa da çok fazla olduğunda deniz canlıları için zehirlidir. Anaerobik bakteriler de denitrifikasyon yaparak nitratı nitrojen gazına çevirirler ve bu şekilde su nitrattan arındırılır.

Aerobik bakteriler canlı kayaların üzerinde, kum taneciklerinin yüzeyinde, akıntı motorlarının üzerinde, mercan yüzeylerinde hatta cam üzerinde bile yaşayabilirken anaerobik bakterilerin denitrifikasyon yapması için oksijenden yoksun alanlar gerekmektedir. Bu yüzden anaerobik bakteriler ancak kumun ya da canlı kayaların gözeneklerinin derinliklerinde bulunabilirler.

Nitrifikasyon bakterilerinin kullandığı enerji kaynağı inorganik tuzlardır. Enerji sağlayabilmek için amonyak ve nitriti dioxidize (oksitlemek) etmek zorundadırlar.

Alıntı internetten;

"Amonyak – Nitrit – Nitrat – Nitrifikasyon ve Denitrifikasyon :

Bu döngünün oluşmasında rol olan bakterilerin yaşam kaynakları Amonyak (NH3) ve Amonyumundur (NH4; Amanyak’ın suda hidrojen atomu ile bağ yapması ile oluşur) . Akvaryuma Canlı kayanın ilk konulması ile, sisteme önce aşırı bir şekilde yük binmektedir. Fakat aynı zamanda sistem için gerekli olan bakterilerde canlı kayalar ile birlikte gelmektedir. Bu bakteriler besinlerini az önce belirtmiş olduğumuz gibi Amonyak ve Amonyumdan sağlarlar. Bunlar nitrosomonas türü bakterilerdir. Bu bakterilerin besinleri, organik atıkların (Balık yemi, Balık artıkları vs.) okside olması ile oluşur. Sistem’e ne kadar çok atık bakımından yük binerse, ortamda o kadar çok bu bakteri kolonileri oluşur. Organik yük azaldığında da buna uygun olarak bakteri kolonisinde de azalma olmaktadır.

Bakteriler Amonyak seviyesini düşürmekte, bu esnada ise Nitrit (NO2) seviyesi artmaktadır. Bu noktada farklı bir bakteri olan nitrobakter’ler devreye girer. Tahmin edileceği üzere bu bakterilerde besin olarak Nitrit’i tüketirler ve Nitrit’i oksitleyerek Nitrat’a (NO3) dönüştürürler. Burada belirtmek isteriz ki Amonyak ve Nitrit tüm Omurgasızlar ve balıklar için zehirli bir maddedir, Nitrat ise bunlara nazaran, özellikle düşük seviyeleri zehirsizdir. Bu aşamayla birlikte artık son aşamaya gelmiş bulunuyoruz, Denitrifikasyon. Bu döngü az önce bahsettiğimiz Amonyak -Nitrit – Nitrat döngüsünün gerçekleştiği bol oksijenli ortamın aksine, oksijensiz ortamda gerçekleşmektedir. Yani canlı kayanın içlerinde (Yada DSB veya Jaubert sistemindeki taban kumunun altında) Canlı kayanın içlerinde bakteriler koloni halinde oksijensiz ortamda uygun besinleri tüketirken, ihtiyaç duydukları oksijeni Nitrat’ı çözerek sağlarlar.

Özellikle birçok bölümleri olan Filtrelerde (Sump gibi) çok Nitrat oluşabileceğinden, Nitrat seviyesi yavaşçana artarak, sistem oluşan bu Nitrat ile başa çıkamaz hale gelir. Yani mevcut bakteri kolonileri tüm Nitratı çözmeye yetmemeye başlar. Aslında bu durumda devreye sokulabilecek nitrat filtreleri yada başka çözümler düşünüle bilinir fakat sık sık değişiklikler yapıp düzeltmeye çalışmaktansa, sağlıklı işleyen bir sistem ile değerleri belli seviyede tutabilmek daha iyidir. Burada birçok faktöre, öncelikli olarak balık nüfusuna, yemlemeye ve Oksijensiz ortamın çokluğuna (Canlı Kaya) bağlıdır. Ne kadar çok Canlı Kaya kullanılırsa, o kadar çok bakteri kolonisi olur ki buda o seviyede düşük Nitrat demektir.

Özellikle kurulum aşamasında, akvaryum biyolojik olarak henüz hazır olmadığından, tankı gereğinden fazla balıkla aşırı yük bindirmemek çok önemlidir. Bakteri kolonileri daha ilk haftalarda gelişim göstermektedir, bu gelişimi uygun su testleri yaparak ve değerlerin nasıl değiştiğine bakarak gözlemleyebilirsiniz. İlk önce yüksek bir Amonyak seviyesinin ölçülmesi ve ardından da ölçülen bu yüksek seviyedeki Amonyağın düştüğünü ve buna paralel Nitrit seviyesin de artığını görebilirsiniz ve sonrasında ise Nitrit seviyesinin düştüğünü ve Nitrat seviyesinin artığını görebilirsiniz."

Linki de aşağıda,ikiside iki değerli yazardır.

http://archiv.korallenriff.de/tr/tr_wasserbeweg.html

Yani Temelim, Amonyak, Amonyum, nitrit yani organik tuzlar besin kaynağıdır,bakterilerin.Oksijen de önemlidir.Yani ne kadar çok uygun canlı kaya o kadar az nitrat denebilir akvaryumun sınırlarını aşmamak kaydı ile.

Fosfat konusuna gelirsek, tatlı su da bilhassa bitkili tanklarda gereklidir ama tuzlu suda yeri yoktur (eser miktarlar hariç.)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ps nin toplamama sebebi

Makale için teşekkürler Ufuk abi, makale içinde de gördüğümüz gibi oksijensiz ortamda bakteriler oksijeni nitrat'tan alarak nitrat'ı azot gazına çeviriyor.

İşte burası nitrat değerinin sıfır olmaması gerektiği yere geliyor, eğer nitrat yoksa bu bakterilere besin yok demektir, nitrat'ı çevirecek bakteri yoksa nitrat var demektir. ;) Özellikle yine makale içinde geçen dsb örneği ve yukardaki fotoğraftaki akvaryum nitrat yokluğunda derhal çöker.

Bu yüzden nitrat sıfır ifadesi sevinilecek bir durum olmayıp en az nitrat değeri yani 0,5 mg değeri akvaryumlarda bulunması gereken değerdir. burda:gif

Tekrar teşekkür ederim.

17. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    ps nin toplamama sebebi

Temel, nitrat test kiti ile ölçülemeyecek boyutta olsa bile bu işlem gerçekleşir.Temel besin kaynakları bakterilerin amonyak,amonyum ve nitrittir,ama nitrat değildir.Nitrata test kitinde ölçülemeyecek boyutta olsa bile eser miktarda oksijeni nitrattan almak için gereksinim vardır.

Salifert test kitine göre nanomda nitrat sıfır olmasına rağmen (eser miktarda vardır) gelişme ,büyüme ve renklenmede sorun yoktur.SPS akvaryumlarında da nitrat sıfır olmalıdır, büyüme ve gelişme için.

Bende teşekkür ederim.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ps nin toplamama sebebi

Test kitinin ölçemeyeceği kadar nitrat zaten vardır dersen bu olabilir Ufuk abi. SPS mercanların akvaryumlarında nitrat olmaması normaldir. Bu sistemlere zaten aşırı yük yüklenmiyor. Bizler sistemin bertaraf edemeyeceği kadar yemleme yapıyoruz. DSB sisteminin kurulma amacı nitrat bakterisine alan sağlanmak ve nitratı işlemelerini sağlamak ise onlara nitrat gereklidir 0,5 mg gibi oranlarda.

Sayfayı Paylaş