1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ps Olmadan, Sump Olmadan Nano Akvaryum Kurulabilir mi?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde suret tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Merhaba.

İşyerimden bir arkadaşım 70 litrelik akvaryumunda tatlı su balıkları besliyor. Fakat bunu tuzlu suya çevirmek gibi bir fikri var. Ben bildiğim kadarıyla izah ettim ama sizlere de sormak gerekir hareket etmeden önce.

İç filtre var, Eheim pickup 2010 model (60-160 Litre)
    Protein Skimmer almayıp sump kurmayıp sadece canlı kaya ve su değişimi ile nano kurabilirmiyiz?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Ps Olmadan, Sump Olmadan Nano Akvaryum Kurulabilir mi?

Burak nano var, nano akvaryum var doğal olarak. Hız rekorunu elimde tuttuğum bir bankadaki odaya biraz da mecburiyetten kurduğum bir nano var çok eski tarihli.

Kısaca böyle bir nano ise dediğin gibi olur. Biraz daha canlı ve uygun mercan türleri dersen ufak oynamalar gerekir, yok daha da güzel ve çeşit olsun dersen orta şeker vb diye gider.

[GOOGLE]-733676234547132878&hl=en[/GOOGLE]

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bu videoyu referans olarak gösterdim ve izledik az önce biz da hala şirketteyiz :) Olabiliyor diye ikna etmeye çalışıyorum. Ama yanlış bir şey de yapmak ve yanlış bilgi vermek istemiyorum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sözünü ettiğin sisteme aslında şelale filtre daha iyi gider. İç filtrenin sadece kafa motoru kısmını akıntı için kullanabilirsin. İyi canlı kaya seçimi ve düzenli su değişimi ile neden olmasın sorun yok. Çok güzel uygun balık ve mercanlarda eklenir ışık videodaki gibi değil de daha uygun yapılırsa.

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

70 Litrelik bu akvaryumda t4 lamba var. Filtreyi dediğin gibi yapacağız sanırım :) Canlı kaya olarak kaç kilo almalıyız? 10/1 desek 7 kilo mu? Böyle bir hesaplama vardı ama ne kadar doğru? En iyisi sormak, öğrenmek..

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

10-11 kg kaliteli kaya yeterli, bilirsin gözenek yapısı ağırlığı belirler. Kayalar küçüktür ama gözenek azdır ağır gelir ve az kaya olur, iyi seçersin daha büyük kayalar daha hafif gelir. 10-11 kg yetecektir.

Aydınlatma önemli, T4 uzun vade de sorun çıkarabilir ama led alternatifi kullanılabilir diye düşünüyorum.

7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Teşekkür ederim. :) Düşünme, araştırma ve karar verme aşamasında şimdi.

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abı selam, benım arkadasım 30 lıtrede sadece selale fıltre ıle kurdu tuzlu su nanoyu. 3 gunde 1 lıtre su degısımı yapıyor ve PL aydınlatma kullanıyor. Iyı gıdıyor sımdılık. Belkı faydası olur dıye yazmak ıstedım. :)

Sent from my Blacberry

9. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Madem ufak boyutta akvaryumlar ps'siz çalışabiliyorsa,daha büyük akvaryumların da örneğin 200lt diyelim bu şekilde fazla canlı türü olmadan ( belki birkaç yumuşak mercan ) ps'siz çalışma olasılığı varmı diye düşünüyorum.

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Az canlı ve düzenli su değişimi ile büyük tanklar PS olmadan nanolara göre daha sağlıklı yürütülebilir. Önemli olan atık yükünün az olması. Fakat 200 lt akvaryumda kim 2 tane palyaço ile idare ederki ?

11. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Evet gerçektende 200lt tank yapıp 2-3 balıkla yetinileceğini hiç sanmıyorum :)

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Mercan eklenecekse aydınlatma değiştirilmeli. Aydınlatma led yapılabilabilir. Çokta güzel olur. Haftalık su değişimleriyle idare edilir.

Led konusunda yardımcı olabilirim.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    200 lt akvaryumda 2 palyaco ve 1 dotyback besleyen var o da ben :D

Sent from my Huawei Ideos X5 using Tapatalk

Sayfayı Paylaş