1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

PS seçimi ! Canlı yükü mü? Tank Litresi mi?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Saruman tarafından 30 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Merhaba arkadaşlar, başlıktan da anlaşılacağı üzere soru basit.Gerçi basit gibi görünse de düşünülmesi gereken bir konu.

Sump dahil 150 litre olacak tankım, soft mercan ve canlı kaya ağırlıklı.Diğer canlılar; 2 nemo, 1 cromis, 1 damsel, 1 temizlikçi karides, 5-6 adet konç.. En fazla 3 adet daha küçük balık ekleyebilirim.Şimdiye kadar, reef octobusun küçücük nano skimmeri ile idare ettim herhangi bir olumsuzluk yaşamadım.

Gelelim başlık konusuna! Sizce PS alırken dikkat edilmesi gereken canlı yükümüdür? Yoksa akvaryum litresimidir? İnternette PS araştırırken bakıyorum tüm modeller, litre bazında karşılaştırma yapmış.Bu şekli ile bakılınca benim tanka Nac 3.5 yetiyor.Ama ben bile Nac 5 alma taraftarıyım.

150 litrelik yukarıda özelliklerini belirttiğim akvaryumum için sizin önerebileceğiniz, sessiz çalışan, cebimi fazla üzmeyecek başka hangi modeller önerebilirsiniz.

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: PS seçimi ! Canlı yükü mü? Tank Litresi mi?

Merhaba,

Güzel bir soru olmuş. Bence ps alınırken hem tankın litresi hemde tanktaki canlı yükü göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Sonuçta 2 canlının yüküyle 10 canlının yükü aynı değildir.

Bubble Magus'un nac serisi uygun fiyatlı ve güzeldir. Nac 5 almanız daha yerinde olur bence. Fiyat olarakta çok bir fark yok zaten.

ozgun_cyprus, YIKIKTEMO ve Saruman bunu beğendi.
  3. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar .Bence Nac 99 ve motoru New jet olması lazım, hem Çin malı değil İtalyan hem de çalışırken gördüm .Ps seçiminde ise genellikle iki küçük balık birkaç mercanla başlanıp rahat durulmadığından sürekli canlı eklemesi (özellikle çok çeşitli Tang türleri) alınıp sisteme eklenileceğinden adamlar kestirip atmışlar litrenin üç katı diye ,bence çok iyi yapmışlar.Zira hiç kimse başladığı balık ve canlı sayısında kalmıyor.Ama 150 yada 250 Lt'lik tankta kalkıp 1000 Lt yada 1500 Lt 'lik Ps 'yi kullanmanın faydasından çok zararı olur diye düşünüyorum yeterki rahat duralım.:bye:

YIKIKTEMO ve Saruman bunu beğendi.
  4. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

O zaman Nac 5 alıyorum.Nano skimmerden sonra,bakalım canlılarımda ne gibi değişiklikler olacak.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Bubble Magus lar fiyatlarına göre çok kaliteli protein skimmer'ler bence yerinde bir tercih yaptınız.:) Güle güle kullanın.

Saruman ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş