1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pseudogastromyzon cheni

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 30 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kelebek vatoz

  [​IMG]

  Ülkemizde Kelebek vatoz ismiyle bulunabilecek bir tür. Bu şu ana kadar forumlarda adı sanı duyulmamış bir tür. Bu türü sizlere kendimce tanıtmaya çalışacağım. Kısıtlı bilgi birikimiyle yapacağımdan umarım başlık altında desteklerinizi esirgemezsiniz. Çin vatozu olarakta adlandırıldığı da olur. Akvaryumcunuz bey haber ise, haberdar etmek istemek size düşer. Bu vatoz türü gerçekten güzel olması yanında, akvaryum için faydalı bir canlı yine aynı zamanda. Yosunları kontrol altında tutması yanında, akvaryumda üreyebilecek bir tür. Peki gene dayanamadım soracağım, peki neden adı sanı yok ?

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu sorulara kuşkusuz birlikte cevap bulacağız. Yumuşak su değelerinde ve düşük ph değerlerinde rahat etmesi sebebiyle Discus balıklarıyla uyumlu bir akvaryum arkadaşı olarak karşımıza çıkıyor. Bu türü beslemeye karar veren arkadaşlar, 'Dicusla uyumlu su değerleri' cümlemden sanırım yeni kurulan akvaryumlara eklenmemesi gerektiğini anlamıştır.

  [​IMG]

  Üretim konusu bence başlığımızın en can alıcı noktası, çünkü açık ve net ifade edebilirim ki, ağzımda tüy bitmesine ramen devamlı söylediğim gibi, kısır döngüde dönüp duran hobimizi artık bu durumdan çıkarmak vaktidir. Bunu ne kadar başaracağımızı hep birlikte göreceğiz.

  [​IMG]

  Üretilmesi konusunda bazı pratik fikirler mevcut. Yumurtaları taşların arasına ve bitki diplerine bırakıyorlar. Yumurtaları ayırma imkanı ve becerisi olanlar bunu yaparken, akvaryumun tabanına kalın çakıllar döşeyerek yavruların bu çatlaklarda gizlenmesi sağlanabilir. Uygun büyüklükteki deliklere sahip plastik sinekliği çakılların üzerine sermek suretiyle deliklereden yavruların alt çakıllara inmesi ve korunması sağlanabilir.

  Uygulaması aşağdaki gibidir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Gelelim nasıl dişi erkek ayıracağımıza, bu konu elbette en çok zorlanacağımız konu görülebilir. Oysa eğer başaracaksak, bunu birlikte çözeceğiz ve fotoğraf desteğinde anlamaya çalışacağız. Yoksa satın alırken rast gele bir satın alma hüsran bile bitecektir.

  Hangisi Dişi

  [​IMG]

  Yukarıdaki fotoğrafta bulunan iki balığın erkek dişi ayrımını Baş kısmının hemen altındaki ovallikten anlıyoruz. Yine balığın tüpçük kısımına dikkatlice bakmak gerek. Ama kafanızda soru işareti mi kaldı ? O halde aşağıdaki aynı fotoğrafı yeniden inceleyelim.

  [​IMG]

  Bu fotoğrafta dişi erkek ayrımı net şekilde işaretlenmiştir. Tüpcük kısımı belli olmakta ve yine baş altındaki çukurluğa, ovalliğe dikkat çekilmiştir. Satın alma sırasında bir anlık hevesle hareket etmek yerine, bilinçli bir inceleme ile hareket edilmelidir.

  Bu bilinçli satın alma sonunda elinize geçecek olan nedir ?

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yukarıda sorulan sorunun yanıtı ise;

  Hobinin en güzel yanıdır, sorunun cevabıdır elbette.

  Yeni ve henüz Ülkemizde üretilmemiş bir türü daha hobimize tanıtmak ve sağlıklı yavrular ile asıl amcımız olan doyum noktasına ulaşmaktır. Bu doyum noktası yukarıdadır.

  www.akvaryumportali.com
  Saygılarımla...
   
  reis bunu beğendi.
 2. lepistes

  lepistes

  Mesajlar:
  961
  İsim:
  Muhammed Ali Tavur
  Ynt: Pseudogastromyzon cheni

  Ellerine emeğine sağlık abi.
   
 3. delican

  delican

  Mesajlar:
  10
  Ynt: Pseudogastromyzon cheni

  Paylaşım için teşekkürler.
   
 4. ciklet1

  ciklet1

  Mesajlar:
  144
  Ynt: Pseudogastromyzon cheni

  Paylaşım için saol abi.
   
 5. germiyan

  germiyan

  Mesajlar:
  1
  İsim:
  ismail sarı
  Paylaşım için teşekkür ederim. Bugün 4 tane sipariş verdim.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tşekkürler, kararınız hayırlı olsun. Üretirsiniz inşallah ve hep beraber bu türün tecrübelerini öğrenir, okuruz. Dişi erkek sayısı Allah'a emanet mi yoksa bilinçli bir alışveriş mi oldu ?
   
 7. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Hocam güzel bir makale olmuş tebrik ederim. em34:

  Çok güzel bir tür.Umarım en kısa zamanda ülkemizde yayılır.
   

Sayfayı Paylaş