1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Pseudotropheuslar Hakkında Herşey

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde kulbinli tarafından 3 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. kulbinli

kulbinli

İsim:
    mehmet ali başaslan
    Pseudotropheuslar;

Pseudotropheus ailesi, cichlid familyasının en büyük ailesidir. Çok çeşitlilik gösterirler. Malawi Gölü Cichlidleri genellikle iki ana gruba ayrılırlar, Mbunalar ve Peacocklar.Pseudotropheus cichlidleri Mbuna ailesindendirler.Mbuna;Malawi Gölü çevresinde konuşulan yerel dillerin birinde yaşayan anlamına gelmektedir.Mbuna ailesi gölde yaşayan diğer türlere nazaran daha sert ve daha agresif bireyleri içinde barındırır.Pseudotropheus elongatus grubuna ait türler Pseudotropheus ailesinin en agresif grubunu oluşturular.Bukadar agresif bireyleri bulundurmasına rağmen bu ailede diğer türler ile barış içinde beslenebilecek birçok barışçıl türleride bulabilirsiniz.Bu barışçıl Pseudotropheus türleri genellikle karma mbuna akvaryumlarında rahatlıkla besleyebilirsiniz.Agresif Pseudotropheus türlerini asla küçük hacimli tanklarda barışçıl mbunalar ile beraber bakmamanızı öneririm,büyük hacimli tanklarda da bakmak isterseniz bolca saklanma yerleri oluşturmalısınız.Yoksa yaralanmalar ve hatta hatta ölümler ile karşılaşmanız kesin olasılıklardan biridir.Bu ailedeki bireyler sürekli mücadeleyi seven türlerdir.

Kuracağınız Pseudotropheus akvaryumunun sıcaklığı 24-28 derece olmasını öneririm ve filtrelemeyi çok iyi yapmalısınız.Suyun ph ı 7.6-8.6 aralığında olmalıdır.Çok bölgeci balıklardır ve akvaryumunuzu kurarken mutlaka akvaryumunuza ev sahipliği yapacak erkek sayısına göre belirleyici bölgeler oluşturmalısınız.Eğer tankınıza sonradan balık ilavesi yapacaksanız,yeni balıklarınızı eklemeden önce ya tüm balıklarınızı çıkarmalısınız yada dekorları yeniden düzenlemenizi ve balıkları ondan sonra eklemenizi tavsiye ederim eğer bunları yapmazsanız tankınızın yeni konukları çok şiddetli karşılanacak veya öleceklerdir.

Mbuna ailesine mensup olan Pseudotropheus grubu bol kayalık alanlarda yaşarlar doğal ortamlarında,bundan dolayı tankınızı dekora ederken bol saklanma alanları oluşacak şekilde kayalar ile dekora etmelisiniz.Bu kayalar sadece onların korunmasını sağlamayacak doğal ortamlardaki gibi beslenmelerinede yardımcı olacaktır,çünkü doğal ortamlarda mbunalar buu kayalarda oluşan algleri yiyerek beslenirler.

Belli periyotlar ile yapacağınız dip çekimleri ve su değişimleri Pseudotropheus drubunda üremeyi çok fazlası ile tetikleyecektir.Çiftleşmeyi çok seven bu ailedeki bireyler tek eşli değillerdir,kolonilerinizi kurarken bir erkeğe 4-5 dişi düşecek şekilde balık alımlarınızı yapmanız çok sağlıklı olacaktır çünkü erkek sürekli çiftleşmek isteyeceğinden dişileri çok hırpalayacaktır ve strese sokacaktır.Fazla dişi seçimi ile dişiler üzerindeki baskıyı dağıtmış olacaksınız.Pseudotropheus grubuda,Malawi Gölünde yaşayan tüm cichlidler gibi ağızda kuluçka yaparlar,bu kuluçka evresi 18-21 gün arasıdır.

Sağlıklı balıklar dilerim,umarım faydalanacağınız bir makale yazmışımdır.Bunlar kendi deneyimlerim ve tecrübelerim ile kaleme aldıklarımdır.İiznsiz kullanılamaz.

Saygılar…

YIKIKTEMO ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Pseudotropheuslar Hakkında Herşey

Mehmet Ali hocam ellerinize sağlık, baştan aşağı okudum da şöyle, bilinçli bir akvarist olmanın güzel yanlarını, yazıları okuyunca daha iyi anladım. Belkide verilen öneriler ile tankımı anlattığınız üzere dekore etmiş olsamda, beni yönlendirenlerin haklı olduklarının bir perçiniydi bu makale.

Bilmediklerim arasında ilk paragraftaki bilgiler, bana birşeyler daha kattı. Bu hayatta herkesin herkesten öğreneceği birşeyler var ve makale için şahsım adına teşekkür ederim.

Pseudotropheus ailesinden 4 farklı türü aynı tankta sağlıkla beslemekteyim. Elongatus Mpangalarım aynı makalenizdeki gibi karakteristik özellikleri taşıyorlar. Bunun yanı sıra hemcins harici türler ile gayet uyum içerisindeler. Bunu da bol kayalık dekoruma borçluyum.

Merak ettiğim birşey var, ilk batım 12 Polit yavrularım var ana tankta büyüyen damızlık olma adayı genç bireyler bunlar. Mbunalarda Bloat, tanganyika gölü balıklarından olan tropheuslar gibi yaygın mıdır? Beslenmelerinin ana diyetleri otçul oldukları için; tetra pro vegetable ile yapıyorum. bu 12 genç bireyler arasında biraz tombulca diye tarif edebileceğim 2 erkek bireyim var. yaklaşık 1 yıldır malawi mbuna grubu balıklar beslemekteydim ancak bu tombul olanlar acaba bloat mı şüphesini oluşturdu bende.

Balıklarım yemi alıyor, yemleme zamanı özellikle dikkat ediyorum yemi aldıktan sonra çıkarıp çıkarmadıklarını, yem yiyorlar. Balıklarımda kararma da mevcut değil. Bu soruları acaba balığım bloat mı dan ziyade, mbuna türlerinde bloat yaygın mıdır şeklinde de algılayabiliriz.

Makale için tekrar teşekkürler. Saygılar.

3. kulbinli

kulbinli

İsim:
    mehmet ali başaslan

Öncelikle görüşlerin için teşekkür ederim.Faydalı olması beni çok mutlu etti.
    Erman kardeşim,bloat öncelikle sadece otçul yani harnivor beslenen balıklar da görünmektedir.Hem otçul hem etçil yani omnivor beslenen balıklarda nadirde olsa hiç te azımsanacak derecede değildir görülmesi.balıklarında pullarda dikleşme varmı?yada anüs bölgesinde kanlanma?Foto koyarsan sana daha sağlıkı yardım edebilirim.

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Yok öyle bir durum, ama tombulca azıcık, ben acaba diyorum? ; belki başlangıçtır. Bu akşam benim emektar foto makinesi ile çekebildiğim kadar makro ve net çekimler yapıp eklerim konunuza. Veya burayı bulandırmayayım, direk başlık açar oradan tartışırız benim iki delikanlının durumunu. Teşekkür ederim bilgiler için ;)

5. kulbinli

kulbinli

İsim:
    mehmet ali başaslan

Eğer öyle bir durum yoksa büyük ihtimal yağlanmadan olmuştur.siz ıspanak haşlayın verin balıklarınıza 2 gün boyunca ve ardından 3 gün aç bırakın.Buraya eklemeniz beni daha çok memnun eder.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler makale için. Güzel bir tecrübe yazısı olmuş. İhtiyacı olanlara kaynak teşkil edecektir mutlaka.

kulbinli bunu beğendi.
  7. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık

Gerçektende çok faydalı bir paylaşım için şahsen benim için süper bir paylaşım:can:

kulbinli bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş