1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

PS'ye Alternatif

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde hasanacar tarafından 1 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Akvaryumdan inen suyun sumpa indiği yere bir yosun plakası koyarak ve bunu ışıkla besleyerek nitrat ölçümlerinde sıfıra yakın değerlere ulaşılan bir sistemle karşılaştım: Algae Scrubber

Bu sistemi kullananlar sumpun içerisinde sadece suyu geri göndermek için bir motor kullanıyorlar. Yani PS kullanmıyorlar.

Yosun tabakası 400 litrelik bir tank için 650 cm2 (35cm x 20cm ) olmalıymış.

Bu sistemi deneyen veya dezavantajları olduğunu düşünen var mıdır?

Bu aynı zamanda nitratla boğuşan tatlı su akvaryumlarına da uygulanabilir sanırım.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu sistem tatlı su ve tuzlu su için uygun bir sistem. Dez avantajlarını şöyle bir düşünürsek, benim aklıma yosunların akvaryuma sıçraması dışında bir olumsuzluğu gelmiyor. Sistemin çalışma prensibi gayet basit, su bu plakadan süzülerek sumpa incek ve bu plakaya güçlü bir ışık verilecek. Bu plaka üzerine zamanla sakal yosunu yani algler oluşacak. Haftalık bu algler tıraşlanıp atıldığında tuzlu su akvaryumlarında ps atık kabını boşaltmaya, tatlı su akvaryumlarında ise haftalık su değişimine eş değer bir uygulama yaklanacak. Algler tuzlu su akvaryumlarında bazı elementleride tüketirler belki ama güçlü bir ps yosunlardan aşağı bir element toplamaz akvaryumdan zaten.

Benim kafama yatan bir sistemdir, Teoman abi sistemi kurmakta ısrar ediyor zaten baya başımı şişirdi bu konuyla alakalı. Deneriz bakarız işimizin adı ne ? smiley18.gif

3. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Uzun zaman önce bu konuyu tartışmıştık.Konular arasında var...

4. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    PS kullanan birinin bu sistemi PS ile birlikte kullanıp PS'nin toplamasının azalıp azalmadığını test etmesi lazım. PS'nin toplaması ortadan kalkarsa ya da çok azalırsa PS'yi sistemden çıkarıp bir süre de bu şekilde denemesi lazım.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu şekildeki bir test aslında mantıklı gibi gelebilir ancak bu sistemi kuracak kişi zaten ps satın almamak için kuracaktır. Yanında bir ps satın alıp ilerde devreden çıkarması mantıklı olmasa gerek. Üstelik benim düşünceme göre ps toplamaya devam edecektir. Ps ile birlikte yosun duvarının denenmesi tam tersi ps yerine yosun duvarının etkisini azaltabilir bence. smiley18.gif Her ne kadar suyun önce yosun duvarından geçtiği düşünülse de, akvaryuma giden suyunda ps içinden geçeceği unutulmamalı. ;)

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    O zaman test edecek kişinin vasıfları bana tam uyuyor: PS'em yok. Bana tuz lazım bi smiley18.gif

7. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Tamam galiba sizinde içinize tuz ateşi düşmüş. smiley18.gif tuzlu sucu olacaksınız bu gidişle.bu sistem tatlı suda da uygulanır sonuçta çalışma şekli aynı. ;)

Tatlı su akvaryumlarında dış filtreyi akvaryumdan çıkartır mı sizce? super:gif super:gif super:gif

8. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tuz içimizi yakıyor smiley18.gif

Bunu ben tatlı su da denemeyi düşünüyorum. Tek endişem koku. Ama su sürekli üzerinden aktığı için büyük ihtimalle koku sorunu olmaz.

9. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Yosun kokusundan söz ediyoruz Hasan bey oh mis gibi koku. super:gif super:gif bence sizin sump içinde orta bölmedeki bitki alanından daha etkili olur gibi geldi bana.bir de orta kısım bitkili olursa düşünemedim. bay bay:gif

10. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Çalışma ile ilgili bazı fotoğraflar.6500k'lık flo kullanılmış.En son resimlerdeki alg oluşumu 3 günde gerçekleşmiş.

Tank sahibi bu sistemle bütün değerlerinin kontrol altında olduğunu belirtmiş.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler fotoğraflar için Levent. Ben fotoğraflarda rahat çıkarılıp temizlenebilir mi diye dikkat ettim bu yapılış modelinde. Sanırım akvaryumdan gelen borunun fotoğrafta işaretlediğim aparatı seyyar olacak ve yukarı çekince kutu içinden çıkarılıp temizlenecek. Dolap yüksekliği ayarlanmalı her dolap bu yükseklikte olur mu siz ne dersiniz ?

12. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Temel abi eklediğin resmin arka kısmına bakarsan adamın instant ocean tuz kovasından PS yaptığını görebilirsin. :)

Yoksa PS'yi kova içine mi koymuş yanlış görmüşüm ?

13. skoca

skoca

Yenikler üzerine yazışmalarınız harika tebrik ederim. Çok ilginç geldi gerçekten hobiyi bu yapımlarla kendiniz emeklerinizle daha zevkli bir uğaraş haline getiriyorsunuz. Bir akvaryum var evde ama sanırım tamamen elden geçmesi gerek çok geri kaldık gördüğüm kadarıyla.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dikkat ettim evet aynı zamanda ps var ve sanırım ps kovadan dıy yapım. Bir arada iki sistemi kulanması hobici tercihi olabilir. Ben mantıklı olmadığını düşünüyorum sonuçta kaliteli bir ps zaten ihtiyacı görecek, sisteme yosun duvarını eklemenin anlamı var mı sizce ? Ps arkadaşa yeterli gelmemiş olma ihtimali yüksek bana göre. olma:gif

Sayfayı Paylaş